יב תמוז התש"פ (04.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


לדעת ולהאמין
כשם שאת האמונה בקיומו של הבורא צריכים להפנים על ידי למידה, כך גם את האמונה בביאת המשיח. צריכים ללמוד על הגאולה ועל המשיח כדי לדעת במה מאמינים

יד שבט התש"פ (09.02.2020)

במעמד הר סיני שמענו את עשרת הדיברות. שני הדיברות הראשונות הם יסודות האמונה: "אנכי ה' אלוקיך" (שמות כ, ב) – להאמין ולדעת על קיומו של הקדוש-ברוך-הוא, ו"לא יהיה לך אלוקים אחרים על פניי" (שם ג) – שלא לחשוב חלילה שיש ישות נוספת מלבדו.
 
חז"ל אומרים כי "לא נגאלו ישראל ממצרים אלא בשכר האמונה, ואין הגלויות מתכנסות אלא בשכר האמונה". מה משמעות הביטוי 'בשכר האמונה'?
 
הרבי מליובאוויטש מלך המשיח מבאר, כי השכר בא לציין כי קיימת עבודה שעליה הוא ניתן. האמונה כשלעצמה היא תופעה טבעית שקיימת בירושה בכל יהודי מעצם היותו בן לאברהם יצחק ויעקב, כך שלא מגיע לנו כל שכר עליה. החכמה היא לדעת – עד כמה שניתן לנו לדעת – במה מאמינים. לדעת – ומעבר לכך, להפנים זאת בחיי היום יום. ידיעת מהותה של האמונה והפנמתה היא עבודה לא קלה ועליה אכן ראוי להעניק שכר.
 
זו אפוא כוונת חז"ל 'בשכר האמונה'. הגאולה באה לעם ישראל בשכר המאמץ לדעת ולהפנים את האמונה. אבותינו נגאלו ממצרים בשכר הפנמת האמונה, וכך גם אנו ניגאל בקרוב ממש בגאולה השלמה בשכר ההפנמה והידיעה במה אנו מאמינים.
 
אמנם לשיא הידיעה נגיע רק לאחר שתבוא הגאולה. וכפי שנאמר כי באותם ימים "ונגלה כבוד ה' וראו כל בשר יחדיו כי פי ה' דיבר" (ישעיה נב, ח). אולם גם כעת אנו מחויבים להגיע למיטב הידיעה שמתאפשרת לנו, והמיטב הזה נמצא בתורת החסידות.
 
מסופר כי לאחר היכרותו הראשונה של אדמו"ר הזקן, כבוד קדושת רבי שניאור זלמן מלאדי, עם תורת החסידות, הוא נשאל על ידי חותנו מה התחדש לו. תשובתו הייתה "כי יש אלוקים". התפלא חמיו ופנה אל המשרתת הפשוטה שעמדה בסמוך: "האם יש אלוקים?". השיבה ההיא: "בוודאי!". "נו?", החזיר החותן מבט לאדמו"ר הזקן, כאומר מה בינך לבינה? הסביר אדמו"ר הזקן: "היא אומרת, אך אני יודע כי יש אלוקים!".
 
כשם שאת האמונה בקיומו של הבורא צריכים להפנים על ידי למידה, כך גם את האמונה בביאת המשיח. צריכים ללמוד על הגאולה ועל המשיח כדי לדעת במה מאמינים – ובשכר זאת נזכה תכף ומיד להיגאל בפועל ממש.
 
מקורות: מכילתא בשלח יד, לא. ילקוט שמעוני רמז רמ. ספר המצוות לרמב"ם מצוות עשה א ומצוות לא תעשה א. ליקוטי שיחות חלק ג עמוד 872 וחלק ט"ז עמוד 56. התוועדויות תשמ"ו חלק ראשון עמוד 344. שיחת הרבי מליובאוויטש שבת פרשת מקץ תשנ"ב.


שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter