יג סיון התש"פ (05.06.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
נפלאות הגאולה
נאמר "כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות". 'כימי' פירושו: כמו ימי, דומה לימי. ובענייננו: יציאת מצרים וכל הנפלאות שהיו אז אינן אלא משל ודמיון אל גאולה השלמה והנפלאות העצומות שיתחוללו בה.


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


'שהחיינו' או 'הטוב והמטיב'?
מכיוון שכל אחד נגאל באופן אישי וכל אחד רואה את מלך המשיח באופן אישי (למרות שכך יחווה כל אחד ואחד, אך כביכול בנפרד) – צריך לברך 'שהחיינו' ולא הטוב 'והמטיב'.

יז כסלו התשע"ט (25.11.2018)

עם התגלותו השלמה לעין כול של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח, נזכה לברך כמה וכמה ברכות: ראשית, נברך 'שהחיינו' בשמחה עצומה. אם מי שפוגש חבר אותו לא ראה שלושים יום צריך לברך ברכה זו, קל וחומר שכך נברך על ראיית המשיח! בנוסף, נברך גם את הברכות 'שחלק מכבודו ליראיו' – הברכה שנאמרת למראה מלך יהודי, ו'שחלק מחכמתו ליראיו' – כפי שמברכים כשרואים חכם יהודי גדול.
 
למעשה, כשמדובר מחכם מופלג ומיוחד במינו, מברכים ברכה נוספת: 'חכם הרזים'. ברכה נאמרת כאשר מתקבצים יחד שישים ריבוא (שש-מאות אלף) יהודים או כשרואים חכם ששקול כשישים ריבוא בגאולה יתקיימו שני הדברים: המשיח שקול כנגד שישים ריבוא וגם תהיה אז נוכחות של שישים ריבוא.
 
יום הגאולה האמתית והשלמה עצמו ייחקק ליום חג. בו ביום (גם בשנים הבאות) יערכו קידוש ויברכו בו את ברכת 'גאל ישראל'. וכך כותב רבי חיים פלאג'י: "בודאי אנחנו נקבע את יום הגאולה ליום טוב גמור, ולקדש בו בקדושת היום... ונראה, שמברכים גם ברכת 'גאל ישראל'... ובסדר (בנוסח) שתיקנו בסוף ההגדה: 'ונודה לך שיר חדש על גאולתנו ועל פדות נפשנו', ומברכים 'גאל ישראל'...".
 
לגבי ברכת 'שהחיינו', ישנם הסבורים שלא יברכו אותה אלא את ברכת 'הטוב והמטיב'. הדין הוא שעל בשורה טובה שמשותפת למברך עם אנשים אחרים יש לברך 'הטוב והמטיב', ומכיוון שהתגלות המשיח היא בשורה טובה לכל העולם כולו – צריך בהתאם לברך 'הטוב והמטיב'.
 
אך למעשה, כנראה נברך 'שהחיינו', כפי שמוכח ממקרה של ירידת גשמים. ההלכה קובעת כי כאשר יורד גשם ויש למישהו שדה בשותפות עם מישהו אחר, עליו לברך 'הטוב והמטיב'. אך אם הוא בעלים יחיד – עליו לברך 'שהחיינו'. ונכתב על כך ב'ביאור הלכה': "אף על גב שגשם זה הוא טובה גם כן לכל העולם – שהרבה אנשים יש להם שדות – מכל מקום... (כדי לברך הטוב והמטיב צריך) שיהיו שותפין עמו גופא (בעצמו) בטובה זו שהוא מברך עליה".
 
אם כן, כך גם לגבי התגלות המשיח: מכיוון שכל אחד נגאל באופן אישי וכל אחד רואה את מלך המשיח באופן אישי (למרות שכך יחווה כל אחד ואחד, אך כביכול בנפרד) – צריך לברך 'שהחיינו' ולא הטוב 'והמטיב'.
 
מקורות: משנה תורה לרמב"ם הלכות ברכות פרק י הלכה ה. שולחן ערוך אורח חיים סימן רכא סעיף ב וביאור הלכה שם דיבור המתחיל 'מברך שהחיינו'. שאלות ותשובות לב חיים חלק ב סימן מב. מנחת שלמה סימן צא אות כז. התוועדויות הרבי מליובאוויטש מלך המשיח תשמ"ט חלק א עמוד 207. קובץ מוריה שנה ז גיליון ו-ז.


שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter