ב סיון התש"פ (25.05.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
נפלאות הגאולה
נאמר "כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות". 'כימי' פירושו: כמו ימי, דומה לימי. ובענייננו: יציאת מצרים וכל הנפלאות שהיו אז אינן אלא משל ודמיון אל גאולה השלמה והנפלאות העצומות שיתחוללו בה.


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


מניעת רצח בשגגה
עצם קיומן של ערי המקלט בעולם יחולל קדושה נפלאה, שתגרום לכך שהאדם לא יהיה מסוגל להגיע לרצח או לכל עבירה שהיא, אפילו לא בשגגה.

כו תמוז התשע"ח (09.07.2018)

בגאולה האמתית והשלמה מצווה עלינו להקים תשע ערי מקלט (ערי מחסה לרוצחים בשגגה). שש ערים שכבר היו בזמן יהושע בן נון, ושלוש ערי מקלט נוספות. אמנם בגאולה השלמה לא ייתכנו מקרי רצח, כי בכלל לא תהיה יותר תופעה של מוות –  אולם (כפי שהוסבר בגיליון שעבר) כל אלה שאי פעם רצחו בשגגה ולא גלו לעיר מקלט, יצטרכו להשלים את כפרתם ולִגלות לשם.
 
אבל עדיין דרוש ביאור: הלוא הרוצח בשגגה גולה לעיר מקלט, כדי לתפוס מחסה מפני גואל הדם. וכמו שכתוב: "פן ירדוף גואל הדם אחרי הרוצח, כי יֵחם לבבו והכהו נפש" (שופטים יט, ו). אם כן, בגאולה, שתהיה עידן בו תיגמל האנושות מכל הרגשות השליליים, הרי לא תיתכן התלהטות יצרים אצל גואל הדם – ולשם מה אפוא יימלטו רוצחים לערי המקלט?!
 
מסביר הרבי מליובאוויטש מלך המשיח, שלא ייתכן לומר שהתחממות הלב המתוארת בתורה אצל גואל הדם ("יחם לבבו") מהווה תופעה של נקמנות שלילית גרידא. הרי הדעות חלוקות האם המרדף אחרי הרוצח בשגגה (כל עוד הוא מחוץ לעיר המקלט) הוא מצווה או רשות. ואם מדובר בנקמנות שלילית, לא ייתכן שהתורה תרשה אותה ובטח שלא תצווה עליה!
 
אלא שזו התנהגות הנובעת מרגש חיובי ועמוק שחש אדם כלפי הציווי התורני המוטל דווקא על קרובי הנרצח, להרוג את הרוצח בשוגג. לרגש כזה יש בהחלט מקום גם בעידן בו נהיה נקיים מרגשות שליליים. רגש כזה הוא חיובי, ולכן ייתכן מרדף אחרי רוצחים ואכן יהיה להם צורך במחסה בערי מקלט.
 
בהזדמנות אחרת הסביר הרבי (בסגנון החסידות), כי עצם קיומן של ערי המקלט בעולם יחולל קדושה נפלאה, שתגרום לכך שהאדם לא יהיה מסוגל להגיע לרצח או לכל עבירה שהיא, אפילו לא בשגגה. כי בתקופה הראשונה של הגאולה האמתית והשלמה אמנם כבר נהיה נקיים מנטיות שליליות, אבל בעולם עדיין ישררו כוחות טומאה. נוכחותם של כוחות הטומאה תגרום לכך שיהודי יהיה מסוגל להיכשל בשוגג בדבר עבירה, ומולם תהיה התועלת בערי המקלט: הן תהווינה משקל נגד של קדושה, שימנע את האפשרות הזו.
 
בשלב מתקדם יותר בגאולה השלמה, יזדכך העולם לחלוטין מכל טומאה שהיא ולא יהיה צורך אפילו בשלילה הזו.
 
מקורות: תלמוד בבלי מכות יא, ב ומאירי שם. משנה תורה לרמב"ם הלכות רוצח פרק ה הלכה י וסוף הלכות מלכים. חידושי אגדות מהרש"א מכות י, ב. אור התורה מסעי עמוד א'תיד ואילך. ספר המאמרים (ליובאוויטש) עטר"ת עמוד תטו. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: איגרות קודש חלק ב עמוד סה ואילך. ליקוטי שיחות חלק כד עמוד 107 ואילך. קונטרס 'תורה חדשה מאתי תצא' תנש"א.


שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter