טו אדר התשע"ט (20.02.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
עם ישראל הזית
חז"ל אומרים כי עם ישראל משול לזית. כשם שהזית מפיק שמן לאחר שכותשים אותו – כך גם נשמות ישראל מאירות כשמן בוער על-ידי הצער שעברו בגלות. זו בעצם כל המטרה שהקדוש-ברוך-הוא הביא עלינו צער – כדי לזכך את נשמותינו ולהביא לכך שיבקע מהן אור רוחני גדול, שיתגבר על חשכת הגלות ויביא את הגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


הנחלה העתידה לשבט לוי
לעתיד לבוא שבט לוי יקבל נחלה משלו בארץ. בשונה מהחלוקה הראשונה בה נספרו אפרים ומנשה בני יוסף כשני שבטים, והארץ התחלקה ל-12 שבטים ללא שבט לוי – לעתיד לבוא ייחשב כל שבט יוסף כשבט אחד, ולוי ייספר בין 12 השבטים 

טו תמוז התשע"ז (09.07.2017)

נאמר בתורה (דברים יח, א): "לא יהיה לכוהנים הלוויים כל שבט לוי חלק ונחלה עם ישראל". כלומר, אין להעניק ללוויים בעלות על חבלי אדמה בארץ ישראל. וכמו שכותב הרמב"ם: "ואם נטל נחלה בארץ – מעבירין אותה ממנו". הלויים התגוררו בחינם בערים שקיבלו מאחיהם, אך לא קיבלו עליהם בעלות. התורה  ציוותה ואמרה: "ונתנו ללויים מנחלת אחוזתם ערים לשבת" (במדבר לה, ב). למגורים, ללא בעלות.
 
האם האיסור הזה מתייחס רק לחלוקה הראשונה של הארץ, או שכך יהיה גם בגאולה האמתית והשלימה? בכך ישנן שיטות שונות.
 
הרשב"ם ובעלי התוספות כותבים כי לעתיד לבוא יחול שינוי ושבט לוי יקבל נחלה משלו בארץ. בשונה מהחלוקה הראשונה (בזמן יהושע בן נון) בה נספרו אפרים ומנשה בני יוסף כשני שבטים, והארץ התחלקה ל-12 שבטים ללא שבט לוי – לעתיד לבוא ייחשב כל שבט יוסף כשבט אחד, ולוי ייספר בין 12 השבטים החולקים ביניהם את אדמות הארץ.
 
כתמיכה לדעה זו אפשר להשתמש בדבריו של יחזקאל הנביא, שמועיד ללוויים אחוזות אדמה בארץ ישראל. יחזקאל גם מונה 12 שערים שיהיו לעתיד לבוא לירושלים, שייקראו על שמות השבטים, ושם הוא משייך את כל בני יוסף לשער אחד – "שער יוסף אחד", ואת בני לוי לשער משלהם – "שער לוי אחד".
 
רבינו ניסים (הר"ן) חולק על דעה זו ולדעתו גם בגאולה לא יקבלו שבט לוי נחלה בארץ. לשיטתו, חלוקת הארץ ל-12 שבטים תהיה בדיוק כפי שהייתה בפעם הראשונה: שבטי אפרים ומנשה יקבלו כל אחד בנפרד ולשבט לוי לא יישאר חלק. באשר לחלקות האדמה שמועיד יחזקאל לבני לוי, מסביר הר"ן שמדובר במתנות חינם כמו בזמן יהושע. על שערי ירושלים הוא כותב: "זה אינו עניין לנחלתן בארץ ישראל". כלומר, זו סמליות שלא קשורה לחלוקה בפועל של הארץ.
 
ה'ספר מצוות גדול' (הסמ"ג) פוסק כשיטת הרשב"ם (וכנראה גם הרמב"ם, שממנו מרבה הסמ"ג לצטט). זוהי גם דעת הרבי מליובאוויטש מלך המשיח בעניין זה. כיצד זה יתיישב עם האיסור של שבט לוי לנחול אדמות בארץ ישראל? על כך בשבוע הבא, בעזרת השם.
 
מקורות: רמב"ם: ספר המצוות מצוות עשה קפג ומצוות לא תעשה קסט, קע. הלכות שמיטה ויובל פרק יג הלכה י, ובמשנה למלך שם. הלכות מלכים פרק ד הלכה ח. בבא בתרא קכב, א ובפירושי רשב"ם ותוספות שם. ר"ן על הסוגיה, הובא בשיטה מקובצת שם. סמ"ג לאוין רעו רעז. יד מלאכי כללי הסמ"ג סעיף מו. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: שיחת שבת פרשת שלח תנש"א סעיף יא. ליקוטי שיחות חלק לח פינחס שיחה א.  

שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter