ב תשרי התשפ"א (20.09.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


מדוע משיח מגיע משבט יהודה
לעתיד לבוא, הן קיום המצוות והן לימוד התורה יגיעו לשלמות משותפת וזו תהיה האחדות. אולם יושם דגש מיוחד על מעלת המצוות, ולכן המלכות שתשלוט אז היא מלכות יהודה.

ג טבת התשע"ה (25.12.2014)

על זמן הגאולה נאמר בנבואת יחזקאל (לז, כד): "ומלך אחד יהיה לכולם". מיהו המלך הזה? "ודוד עבדי נשיא להם לעולם". זהו כמובן (כפי שמבואר במפרשים), המשיח שמגיע ממשפחת דויד המלך – מלכות יהודה.
 
באותה נבואה (בפסוקים טז-כ) נאמר ליחזקאל לבצע מעשה שמסמל את האחדות שתשרור לעתיד לבוא בין מלכות יהודה למלכות יוסף (מלכות ישראל): לקחת שתי פיסות עץ, על אחת לכתוב 'יהודה' ועל השנייה לכתוב 'יוסף' ולאחד את שתי הפיסות בתוך כף ידו.
 
בדרך כלל, אחדות פירושה ששני הצדדים נשארים שני צדדים אך משלימים ביניהם. אולם לעתיד לבוא, כפי שמתאר יחזקאל, יקום רק מלך אחד – המשיח, שמשבט יהודה. מה שאומר בפשטות, שמלכות יוסף תתבטל ולא תהיה קיימת יותר, או לחילופין תהפוך לכנועה תחת מלכות יהודה. היכן בדיוק ניכרת כאן אחדות?
 
(אי אפשר לומר שהאחדות מתבטאת בכך שלפני משיח בן דויד ימלוך משיח בן יוסף, משום שתקופתו של משיח בן יוסף היא לפני הגאולה, ובגאולה עצמה, שבה אמורה לשרור אחדות, ימלוך תמיד רק משיח בן דויד!).
 
התשובה היא, שהאחדות נמצאת בין המשמעויות הפנימיות של המלכויות: השם 'יהודה' הוא מלשון הודאה והסכמה. האדם הוא שכלי ומטבעו נוטה לעסוק בהגות וחשיבה. כדי להקדיש זמן לעשייה עליו להודות ולהסכים כי הצורך שבעשייה גובר כרגע על רצונו לעסוק במושכלות. נמצא, שכל עשייה נובעת מהודאה בצורך שבה. לכן 'יהודה' מסמל עשייה.
 
השם 'יוסף' הוא מלשון הוספה. אדם מטבעו נהנה ומתענג מרעיון שכלי שהוא מבין היטב, והתענוג מושך אותו להוסיף להבין ככל שרק יכול. כל הבנה גוררת אחריה תוספת השקעה והבנה ולכן 'יוסף' מסמל הבנה.
 
ובמילים אחרות: קיום מצוות – מעשה – קשור ליהודה, כי כל מצווה צריכה להיעשות מתוך התבטלות מוחלטת לרצון האלוקי והודאה בנכונותו, גם מבלי להבינו. לימוד תורה קשור ליוסף, כי הלימוד צריך להיות מענג כך שיגרה להוסיף בו עוד ועוד.
 
לעתיד לבוא, הן קיום המצוות והן לימוד התורה יגיעו לשלמות משותפת וזו תהיה האחדות. אולם יושם דגש מיוחד על מעלת המצוות, ולכן המלכות שתשלוט אז היא מלכות יהודה.
 
מקורות: תלמוד בבלי סנהדרין צח, ב. תורה אור מ, א. אור התורה ריש פרשת וייגש ובכרך ה תתקפה, א. מאמר "עניין הגשת יהודה ליוסף" תרכ"ט. מאמר דיבור המתחיל "ועבדי דוד" תרצ"ט. ליקוטי שיחות חלק כה עמוד 258.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter