ב תשרי התשפ"א (20.09.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


שנת השמיטה בראי הגאולה
הקדוש-ברוך-הוא מעניק לנו ברכה על-טבעית, ובזכותה נביא לידי פועל את הגאולה השלמה על שלושת שלביה: תקופת ימות המשיח, תקופת תחיית המתים ועידן האלף השביעי.

ח תשרי התשע"ה (02.10.2014)

חב"ד
אחת לשבע שנים אנו מצווים לשבות מעבודת האדמה למשך שנה. חז"ל אומרים במסכת סנהדרין, כי השביתה שלנו בשנה השביעית מקבילה לשביתה אלוקית שתנהג באלף השביעי לבריאה (כעת אנחנו בשנת 5775 לבריאה, 225 שנים לפני כניסתנו לאלף השביעי).
 
ההשבתה באלף השביעי תהיה (גם) מהמשמעות של קיום המצוות באופן המקובל כיום. כיום, מכונה קיום המצוות בשם 'זריעה', כמו שכתוב: "זרעו לכם לצדקה" (הושע י, יב). גם בנוסח התפילה אנו אומרים: "זורע צדקות" (אמנם ציטוטים אלה מתייחסים מפורשות רק למצוות הצדקה, אולם במקורות נקראות המצוות כולן בשם צדקה). מדוע קיום המצוות נקרא 'זריעה'? מבואר בחסידות, כי כמו שבזריעה גשמית, מגרעין חסר טעם, ריח ומראה, צומח עץ נושא פירות עסיסיים וטעימים – כך גם ממעשה מצווה פשוט לכאורה ונטול ברק, 'צומח' עץ רוחני הנושא אורות אלוקיים נשגבים ומיוחדים במינם. כעת, האורות הללו נעלמים, אך בגאולה השלמה הם יתגלו.
 
כך הם פני הדברים היום. אבל באלף השביעי תשתנה לחלוטין משמעות המצוות. אמנם נמשיך לקיים בפועל את המצוות – שכן קיום המצוות לא יתבטל לעולם – אך הקיום לא יהיה לשם 'הצמחת' אורות אלוקיים, אלא זו תהיה פעולה טבעית שתנבע מההתאחדות המושלמת שלנו עם הקדוש-ברוך-הוא.
 
בתורה מובא דיאלוג בין בני ישראל ובין הקדוש-ברוך-הוא: "וכי תאמרו: מה נאכל בשנה השביעית, הן לא נזרע ולא נאסוף את תבואתנו? – וציוויתי את ברכתי לכם בשנה השישית ועשת את התבואה לשלוש השנים" (בהר כה, כ-כא). כלומר: בשנה הקודמת לשנת השמיטה ישלש הקדוש-ברוך-הוא את תנובת השדה, כך שתספיק לאותה שנה, לשנת השמיטה ולשנה הבאה אחריה!
 
לדברים אלו יש משמעות אקטואלית לדורנו, הדור האחרון לגלות והדור הראשון לגאולה. כאמור, השנה השביעית רומזת לתקופת הגאולה ואילו השנה השישית רומזת לזמן שלפני הגאולה. אם כן בהימצאנו לקראת סוף האלף השישי, מתעוררת השאלה: "מה נאכל בשנה השביעית?!" – כיצד ייתכן שנביא את הגאולה בשעה שמצבנו הרוחני ירוד כל כך?!
 
ועל כך באה התשובה: "וציוויתי את ברכתי לכם בשנה השישית". אמנם בהשוואה לדורות קודמים אנו במצב רוחני נמוך, אבל הקדוש-ברוך-הוא מעניק לנו ברכה על-טבעית, ובזכותה נביא לידי פועל את הגאולה השלמה על שלושת שלביה: תקופת ימות המשיח, תקופת תחיית המתים ועידן האלף השביעי.
 
מקורות: תלמוד בבלי סנהדרין צז, א. צב, ב. נידה סא, ב. אלשיך בראשית א, ב. תניא תחילת פרק לז. תורה אור שמות נג, ג. אור התורה פרשתנו תחילת ע' קפז המשך תרס"ו עמוד קה. ספר המאמרים תרע"ח עמוד שג. קונטרס "הלכות של תורה שבעל-פה" תשנ"ב. ליקוטי שיחות חלק כז בהר ב.. שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter