כד אב התש"פ (14.08.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


יראת השם בזמן הגאולה
גם היום היראה והביטול לקדוש-ברוך-הוא אינם תחושה של פחד הפוגע במציאות האדם – אלא "אדרבה, עיקר החיות הוא הביטול... על ידי 'ואתם הדבקים בהשם אלוקיכם – חיים כולכם".

יח אב התשע"ד (14.08.2014)

חב"ד
הציווי "את השם אלוקיך תירא" (דברים יא, כ) המופיע בפרשת השבוע, מקבל משנה תוקף בגאולה האמיתית והשלימה. אז, ביחד עם השמחה הגדולה על הטוב האדיר שנכון לנו, צפויה גם יראה גדולה מפני הקדוש-ברוך-הוא שיתגלה אלינו במלוא הדרו. וכך נאמר בספר ישעיה (ב, כא): "לבוא בנקרות צורים ובסעיפי הסלעים, מפני פחד השם והדר גאונו, בקומו לערוץ הארץ".
 
לכך אנו מתכוונים גם בעת שאומרים בתפילות ראש השנה ויום הכיפורים: "ובכן תן פחדך השם אלוקינו על כל מעשיך, ואימתך על כל מה שבראת, וייראוך כל המעשים וישתחוו לפניך כל הברואים... ושמך נורא על כול מה שבראת".
 
למעשה, הדברים מרומזים כבר ב"שירת הים" (שמות טו, יד-טז). כתוב שם "אז נבהלו אלופי אדום", בלשון עבר, ולאחר מכן נכתב בלשון עתיד: "תיפול עליהם אימתה ופחד, בגדול זרועך ידמו כאבן". לשון העתיד רומזת לאימה והפחד מפני הגילויים האלוקיים לעתיד לבוא, שיהיו גדולים לאין ערוך מהפחד בשעת קריעת ים סוף.
 
בספר התניא מבואר כי הפחד שיביא 'לבוא בנקרות צורים' הוא מנת חלקם של הגויים בלבד. ובכל אופן, כפי שמדגיש כבוד קדושת אדמו"ר ה"צמח צדק" מליובאוויטש, אין לבני ישראל מקום לחשש ובהלה מפני ההתגלות האלוקית הגדולה. אמנם תהיה בנו יראה פנימית עמוקה, אך לא בעתה ובהלה. ה"צמח צדק" מביא דוגמאות משני פסוקים, שבהם היראה והפחד באים יחד עם הרגשה טובה. א) לגבי קיבוץ הגלויות ובניין ירושלים נאמר: "אז תראי ונהרת, ופחד ורחב לבבך" (ישעיה ס, ה). לצד היראה והפחד יהיו נהרה ורוחב לב. ב) "אחר ישובו בני ישראל ובקשו את השם אלוקיהם ואת דויד מלכם, ופחדו אל השם ואל טובו באחרית הימים" (הושע ג, ה). לצד הפחד מוזכר הטוב שיהיה באחרית הימים.
 
ה"צמח צדק" מוסיף ומציין לספר "ליקוטי תורה", שם מוסבר באריכות כי גם היום היראה והביטול לקדוש-ברוך-הוא אינם תחושה של פחד הפוגע במציאות האדם – אלא "אדרבה, עיקר החיות הוא הביטול... על ידי 'ואתם הדבקים בהשם אלוקיכם – חיים כולכם". וכלשון הפסוק: "יראת השם – לחיים" (משלי יט, כג).
 
מקורות: נוסח תפילות ראש השנה. ליקוטי תורה שלח מה, ג. תניא סוף פרק לו. תורת חיים בשלח דיבור המתחיל תיפול עליהם אימתה ופחד. אור התורה תולדות עמוד תתיח. המשך והחרים תרל"א עמוד כד ואילך. וככה תרל"ז פרק קטז ואילך. מכתב כללי של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח מיום י"א ניסן תשמ"ו.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter