כד אב התש"פ (14.08.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


גאולה גם ללא קדימת גלות
הגאולה הקרובה היא למעשה סיומו של תהליך אחד ארוך, שהחל ביציאת מצרים. גם אם לא היינו יורדים שוב לגלות, היינו זוכים לגאולה הקרובה, שרק בה תגיע היציאה ממצרים לשלמותה.

ה תמוז התשע"ד (03.07.2014)

חב"ד
המקום בתורה בו מוזכר המשיח באופן המפורש ביותר הוא בפרשת השבוע. וכפי שמפרט הרמב"ם: "המלך המשיח... התורה העידה עליו... בפרשת בלעם". הרמב"ם גם מפרט כיצד הפסוקים שנאמרו בנבואת בלעם מדברים על מלך המשיח: "שם ניבא בשני המשיחים: במשיח הראשון – שהוא דוד, שהושיע את ישראל מיד צריהם, ובמשיח האחרון – שעומד מבניו, שמושיע את ישראל באחרונה. ושם הוא אומר (במדבר כד, יז): 'אראנו ולא עתה'– זה דוד, 'אשורנו ולא קרוב' – זה מלך המשיח. 'דרך כוכב מיעקב' – זה דוד, 'וקם שבט מישראל' – זה מלך המשיח".
 
כידוע, תכניתו המקורית של בלעם הייתה לקלל את עם ישראל, אולם הקדוש-ברוך-הוא אילץ אותו לברכם. וכמו שנאמר: "ויהפוך השם אלוקיך לך את הקללה לברכה". הרבי מליובאוויטש מלך המשיח מבאר, כי העובדה שהמשיח מוזכר בתורה דווקא בפרשה שתוכנה הפיכת קללה לברכה, רומזת לתפקידו של המשיח להפוך את כל הקללות לברכות. זהו גם רמז לייעוד נוסף שיתגשם בגאולה: הפיכת ימי הצומות (שלזכר החורבן) לימי ששון ושמחה ולמועדים טובים.
 
הגאולה השלמה מוזכרת בתורה במקום נוסף – בפרשת ניצבים: "ושב השם אלוקיך את שבותך ורחמך, ושב וקיבצך מכל העמים" (דברים ל, ג). שם מתייחסת התורה לגאולה כאל מקום מפלט מהגלות, אך בפרשתנו, לעומת זאת, כלל לא מוזכרת הגלות. מתוארים רק מצבים מרוממים בהם מתעלים עם ישראל מעל כל העמים ושולטים בהם – כמו: "הן עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב" (במדבר כג, ט), "הן עם כלביא יקום וכארי יתנשא" (שם, כד), ושיאם של כל המצבים המרוממים יגיע עם התגלות המשיח בגאולה השלמה.
 
הגאולה הקרובה היא למעשה סיומו של תהליך אחד ארוך, שהחל ביציאת מצרים. גם אם לא היינו יורדים שוב לגלות, היינו זוכים לגאולה הקרובה, שרק בה תגיע היציאה ממצרים לשלמותה. משום כך, בפרשתנו, בה לא מוזכרת הגלות – מצוינת הן היציאה ממצרים ("א-ל מוציאם ממצרים" (במדבר כג, כב)) והן הגאולה, כדי לרמז שמדובר באותו תהליך אחד ארוך שהחל במצרים ויסתיים תכף ומיד ממש בגאולה השלמה.
 
מקורות: משנה תורה לרמב"ם הלכות מלכים פרק יא הלכה א. בעל הטורים פרשתנו כד, ח. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: ליקוטי שיחות חלק יח עמוד 272 וחלק לח עמוד 89. שיחת שבת פרשת בלק תנש"א. שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter