ב תשרי התשפ"א (20.09.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


משיח יכול לבוא גם בשבת
לגבי הנאמר בגמרא, שאליהו לא יופיע בערבי שבתות, מציין הרבי כי לאחר גלות כה קשה וארוכה, אין ספק שאף יהודי לא יתרעם למשמע בשורת הגאולה אפילו בערבי שבתות!

יד סיון התשע"ד (12.06.2014)

חב"ד
האמונה השלמה במשיח מחייבת ציפייה של ממש לביאתו בכל יום. ובנוסח המוכר, המבוסס על עיקרי האמונה שכתב הרמב"ם: "אני מאמין באמונה שלמה בביאת המשיח, ואף על פי שיתמהמה – עם כל זה אחכה לו בכל יום שיבוא".
 
אחת המשמעויות ההלכתיות לכך מובאת על-ידי הרמב"ם בהלכות נזירות: "האומר 'הריני נזיר ביום שבן-דויד (המשיח) בא בו', הרי זה אסור לשתות יין לעולם" – משום שכל יום עשוי להיות "יום שבן דוד בא בו" ולפיכך רק ביום שלמחרת ביאת המשיח מותר לאיש זה לשתות יין.
 
בגמרא נאמר, כי מי שנודר נדר כזה בשבת, הנדר לא חל עליו באותה שבת, משום שהמשיח אמור לבוא יום לאחר שאליהו הנביא יבשר על בואו, ו"מובטח להם לישראל שאין אליהו בא בערבי שבתות וימים טובים, מפני הטורח (של ההכנות לשבת או לחג)". כלומר, אליהו לא אמור להגיע ביום שישי ואם כן לא יכול להיות שהמשיח יבוא בשבת.
 
אלא שהגמרא מוסיפה, כי בשבתות הבאות יחול עליו הנדר. ומסביר הרמב"ם את הטעם לכך: "שהדבר ספק אם (המשיח) יבוא בשבת או ביום טוב, או לא יבוא. והואיל והדבר ספק – (לפיכך) ב(אותו) יום שנדר לא חלה עליו נזירות, (משום) שספק נזירות להקל. (אולם) מכאן ואילך (כבר) חלה עליו נזירות (בימי החול), ושבת הבאה שהיא ספק, אינה מפקעת נזירות שיש עליו". מוכח אפוא מהדברים כי חובת הציפייה למשיח "בכל יום שיבוא" כוללת גם את יום השבת, משום שייתכן שהמשיח יופיע בו.
 
מפרשי הרמב"ם מסבירים כי הספק האם המשיח יבוא בשבת או לא הוא ספק הלכתי. ואומר על כך הרבי מליובאוויטש מלך המשיח, כי ידוע שכשאליהו הנביא יופיע לבשר על הגאולה, הוא גם יפתור את כל הספקות ההלכתיים שנולדו במרוצת הדורות. ואם כן, אם אכן יופיע המשיח בשבת – זה יקרה לאחר שאליהו יפשוט את הספק ויגלה שהמשיח יכול להגיע בשבת!
 
לגבי הנאמר בגמרא, שאליהו לא יופיע בערבי שבתות, מציין הרבי כי לאחר גלות כה קשה וארוכה, אין ספק שאף יהודי לא יתרעם למשמע בשורת הגאולה אפילו בערבי שבתות!
 
מקורות: תלמוד בבלי עירובין מג, ב. משנה תורה לרמב"ם הלכות נזירות פרק ד הלכה יא ובמפרשים שם. הלכות מלכים פרק יב הלכה ב. שני לוחות הברית, חלק תורה שבעל פה, כלל אות תי"ו. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: אגרות קודש חלק ב עמוד רלג. ליקוטי שיחות חלק א עמוד 272. התוועדויות תשמ"ב ח"ב עמ' 674. שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter