כד אב התש"פ (14.08.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


מי הסוטה כמשל לגלות
חז"ל בחרו לתאר את הסימנים על הגאולה הממשמשת ובאה בסיום המסכת העוסקת בדיני הסוטה. בכך הם רומזים כי בסיום הגלות – התקופה בה אנו מסומנים כסוטה – מתחילים להתנוצץ סימני הגאולה.

כט אייר התשע"ד (29.05.2014)

חב"ד
מערכת הקשרים שבין הקדוש-ברוך-הוא לעם ישראל משולה לקשר שבין בני זוג. הקדוש-ברוך-הוא נקרא 'איש' ובני ישראל נקראים 'אישה'. שיר השירים, שמתאר רגשות שבין בני זוג, נכתב כמשל על הרגשות שבין הקדוש-ברוך-הוא לבינינו. בזמן שבית-המקדש היה קיים היה קשר של אהבה גלויה בין הבורא לבינינו. אך בזמן הגלות, שהגיעה 'מפני חטאינו' – אנו משולים לאישה שלא שמרה אמונים לבעלה.
 
אישה החשודה באי שמירת אמונים לבעלה מכונה בתורה 'סוטה'. כדי להסיר מעליה את החשד, מצווה התורה למחוק פסוקי תורה (הכתובים בדיו על גבי קלף) ובהם גם השם המפורש של הקדוש-ברוך-הוא – לתוך כוס מים בטעם מר, ובטקס שלם, שנערך בבית-המקדש, שותה האישה את המים. לאחר מכן, בתהליך אלוקי מופלא, מגלים המים את האמת: אם החשד היה נכון, מתה האישה בייסורים קשים. אם לא – היא זוכה ללידות קלות ובנים מבורכים, כפיצוי לחשד השווא.
 
היותם של עם ישראל בגלות נחשבת לשתיית המים המרים "המאררים" (המקללים). בתהליך אלוקי זה מוכח לאורך כמעט אלפיים שנים, כי כל אחד מבני ישראל, אפילו קל שבקלים, נכון למסור את הנפש כאשר מנסים להעביר אותו על דתו ובכך לפגוע בעצם הקשר שלו עם הקדוש-ברוך-הוא.
 
אמנם עדיין לא כולם שומרים בשלמות על כל מצוות התורה – אולם סיפורה של הסוטה מלמד כי למען השלום בין איש לאשתו צריך 'למחוק' פסוקים מהתורה. כלומר, הקדוש ברוך הוא מוכן לוותר ולמחוק כביכול את החיסרון שבקיום התורה והמצוות, בכדי להגשים את שלום הבית שלו עם בני ישראל, בגאולה האמיתית והשלמה. במיוחד, בהתחשב בכך שכל יהודי כשהוא לעצמו לעולם לא היה חוטא אילולא היצר הרע המכשיל והמפתה.
 
חז"ל בחרו לתאר את הסימנים על הגאולה הממשמשת ובאה בסיום המסכת העוסקת בדיני הסוטה. בכך הם רומזים כי בסיום הגלות – התקופה בה אנו מסומנים כסוטה – מתחילים להתנוצץ סימני הגאולה.
 
מקורות: תלמוד בבלי ברכות יז, א. לא, ב ואילך. שבת קטז, א. סוכה נב, ב. סיום מסכת סוטה. משנה תורה לרמב"ם סוף הלכות חנוכה. תניא פרק יח. ליקוטי תורה שיר השירים ה, ג. התוועדויות הרבי מליובאוויטש מלך המשיח שבת פרשת בהעלותך תשמ"א. תשנ"ב חלק א עמוד 232. שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter