ב תשרי התשפ"א (20.09.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


מצד השכל אין מקום כלל לעניין הגלות!
תובעים מאתנו דבר והיפוכו: מצד אחד, להאמין כי לעתיד לבוא אכן נבין מה היה טוב בגלות ואף נודה על כך, ומצד שני, כל עוד אנו בגלות – לצעוק בכל כוחות הנפש, כי רצוננו לצאת מהגלות

כה אדר התשע"ד (25.02.2014)

חב"ד
במאמר הקודם הובא, כי בבוא הגאולה נבין אל נכון כיצד הגלות הקשה היוותה חלק בלתי נפרד מתהליך הבאת הגאולה. דברים אלו מרומזים גם בלשון הנבואית: "ציון שדה תחרש" (מיכה ג, ב). בעת חרישה של שדה לא ניכרת עדיין כל תועלת. האדמה מתהפכת ומתפוררת ולגמרי לא מזוהה מה בדיוק יצמח ממנה. רק כעבור זמן, לאחר הזריעה והצמיחה – מזוהה היבול המבורך שלא היה מגיע בלעדי החרישה.
 
כך גם בנוגע לגלות. בגאולה, לאחר שה"יבול המבורך" ילבלב ויפרח – נתפוס כי הגלות שחווינו היא חריש עמוק שהיה כורח המציאות במסלול של צמיחת הגאולה. או אז נתייחס לכל הגלות כאל רגע אחד קטן שנדמה לנו כסבל קשה – "ברגע קטון עזבתיך" (ישעיה נד, ז) – והיה חשוב, כדאי ומחויב כדי להביא אותנו אל הגאולה הנצחית.
 
אלא שכל התחושות הללו תמלאנה אותה אך ורק בגאולה השלמה שתבוא בקרוב ממש. אבל כל עוד היא לא מגיעה, עלינו לזעוק ללא הרף מעומק הלב 'עד מתי?!' ולהתייחס לגלות הוא כאל דבר שלילי לחלוטין, שאין אנו מסוגלים לשאת אותו אפילו רגע אחד נוסף.
 
באחת מהפעמים הרבות שדיבר על כך הרבי מליובאוויטש מלך המשיח, דברים שנאמרו מתוך כאב עצור ומרירות עצומה ומדי פעם אף נקטעו בבכיות, זעק הרבי שכל ההסברים על נחיצות הגלות אינם מספקים, שכן הקדוש-ברוך-הוא הוא כל יכול ולפיכך אין לו שום בעיה להצמיח לנו את הגאולה המשובחת ביותר גם ללא חריש הגלות המאומץ.
 
אכן, אמר הרבי, אנו מאמינים כי לעתיד לבוא נודה על הגלות – אולם השכל הפשוט לא מוכן ולא מסוגל להכיל אותה. מצב בו השכינה בעצמה שרויה בגלות, המשיח נמצא בגלות וכל אחד ואחת מעם ישראל סובלים בגלות – אין לו שום מקום בהבנה והשגת אנוש!
 
מה שקורה הוא, שהקדוש-ברוך-הוא פועל בכוונה שהגלות תהיה קשה לנו ושלא נוכל להכילה בשכלנו, כדי שנצעק אליו ונאמר – בכל יום ובכל רגע: די! לא עוד גלות! אחרת, אם לא יהיה לנו כל כך קשה – לא נזעק ונתבע מכל הלב את הגאולה השלמה.
 
נמצא שתובעים מאתנו דבר והיפוכו: מצד אחד, להאמין כי לעתיד לבוא אכן נבין מה היה טוב בגלות ואף נודה על כך, ומצד שני, כל עוד אנו בגלות – לצעוק בכל כוחות הנפש, כי רצוננו לצאת מהגלות.
 
מקורות: ספר המאמרים לאדמו"ר הריי"צ מליובאוויטש קיץ ת"ש עמוד 10. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: שיחות י' וי"ג שבט תשכ"ה. שיחת שבת פרשת אמור תנש"א. שיחת שבת פרשת תישא תשנ"ב סעיף ז. ליקוטי שיחות חלק יט עמוד 68. התוועדויות תשד"מ חלק א עמוד 290 ואילך.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter