כו שבט התש"פ (21.02.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
היצר הרע יתבטל
"בעולם הזה – על ידי יצר הרע השנים מתקצרות. אבל לעתיד לבוא (יתבטל היצר הרע מן העולם ולכן) – 'בילע המוות לנצח ומחה השם דמעה מעל כל פנים'".|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


מעלת הבית השלישי
מצד אחד, יהיו בבית השלישי גילויים נעלים עוד יותר מאשר אלו שהיו בבית הראשון. מצד שני, יגיע העולם לשיא של זיכוך, הרבה יותר מאשר בבית השני. לכן יעמוד הבית השלישי בכל תוקפו והדרו לעד, לנצח נצחים

ב אב התשע"ג (09.07.2013)

חב"ד
בית המקדש השלישי מתאפיין בקיומו הנצחי. על הפסוק "אם השם לא יבנה בית שווא עמלו בוניו בו" (תהלים קכז, א) נאמר בספר הזוהר, כי שהבית הראשון והשני היו "בניינא דבר נש דלית ביה קיומא כלל" (בניין מעשה אדם שאין בו קיום כלל), ואילו הבית השלישי יהיה "בניינא דקודשא-בריך-הוא" (בניינו של הקדוש-ברוך-הוא) ויתקיים לעד.
 
ייחודו של הבית השלישי הוא בכך, שבו מתמזגות שתי המעלות שהיו (בנפרד) בבית הראשון והשני. בימי הבית הראשון הייתה התגלות גדולה של קדושה. הוא נבנה בימי שלמה המלך, בתקופה שמוגדרת כשיא של התגלות אלוקית, ומכוחה של ההתגלות גם בני ישראל נחשפו והתעלו לדרגה רוחנית גבוהה ביותר. החיסרון הגדול היה שהעולם לא היה בשל ומוכן דיו לגילויים האלוקיים. לכן הייתה במקביל התחזקות עזה של מוקדי עבודה זרה והתרבות של נביאי שקר, תופעות שבסופו של דבר הובילו לחורבן.
 
הבית השני נבנה במצב של גילויים אלוקיים נמוכים בהשוואה לאלו שהיו בבית הראשון. נמיכות שהתבטאה בכך שחסרו בו חמישה דברים מהותיים שהיו בבית הראשון: הארון עם הכפורת והכרובים, האורים והתומים (השם המפורש שבין קפלי החושן), להבת האש השמימית שנחה על המזבח, השראת השכינה וגילוי רוח הקודש. אצל עם ישראל התבטאה הנמיכות בכך שהם כבר לא היו אדונים לעצמם אלא היו כפופים למרות של שלטון זר. אולם מאידך גיסא, הגילויים היו מבוססים על עבודתם של בני ישראל, והעולם היה מזוכך ומותאם להכלתם.
 
לכן הבית השני התקיים עשר שנים יותר מהבית הראשון ואף היה גדול ממנו בממדיו. היותו של העולם, כאמור, מזוכך ובשל יותר להכלת גילויים אלוקיים גרמה ל'קליטה' טובה יותר של בית-המקדש בעולם. אך אף על פי כן גם הוא נחרב, בגלל נמיכות המדרגה של הגילויים הרוחניים.
 
בבית השלישי תתמזגנה שתי המעלות האמורות גם יחד: מצד אחד, יהיו בו גילויים נעלים מאוד, עוד יותר מאשר אלו שהיו בבית הראשון, ומצד שני, בעקבות הגלות המפרכת, יגיע העולם לשיא של זיכוך, הרבה יותר מאשר בבית השני. לכן יעמוד הבית השלישי בכל תוקפו והדרו לעד, לנצח נצחים.
 
מקורות: זוהר חלק א כח, א. קנ, א. חלק ג, רכא, א. תלמוד בבלי פסחים פח, א. יומא כא, ב. בבא בתרא ג, סוף עמוד א ואילך. ליקוטי תורה לאדמו"ר הזקן מטות פג, ג. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: שיחת שבת פרשת מטות-מסעי תנש"א סעיפים ה, ו. ליקוטי שיחות חלק ט עמוד 26 וחלק טו עמוד 231.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter