כו שבט התש"פ (21.02.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
היצר הרע יתבטל
"בעולם הזה – על ידי יצר הרע השנים מתקצרות. אבל לעתיד לבוא (יתבטל היצר הרע מן העולם ולכן) – 'בילע המוות לנצח ומחה השם דמעה מעל כל פנים'".|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


האם יקיימו מצוות פדיון הבן בגאולה?
בפעם הראשונה שמוזכרת בתורה קדושת הבכורים, לא מופיעה המצווה לפדותם. זאת "משום שלעתיד לבוא יהיה העבודה בבכורות (כמו שאמור היה להיות לכתחילה), אם כן אז אין שייך פדיון"

ה תמוז התשע"ג (13.06.2013)

חב"ד
בפרשת השבוע שעבר מופיע הציווי לפדות כל בן בכור: "אך פדה תפדה את בכור האדם" (במדבר יח, טו). הרקע למצווה נעוץ במכת בכורות, בה המית הקדוש-ברוך-הוא את בכורי המצרים והציל את בכורי ישראל. בכך התקדשו הבכורים ונעשו שייכים לו באופן מיוחד, שייכות שמתבטאת בחובה על כל אב לפדות וכביכול לקנות לעצמו את בנו בסכום של חמישה סלעים, אותם יש לתת לכוהן.
 
כידוע, העבודה במשכן ובבית המקדש הייתה שייכת לכתחילה לבכורי ישראל. בעקבות חטא-העגל נלקחה מהם הזכות וניתנה לכוהנים. אך בגאולה האמיתית והשלמה הם יחזרו לעבוד בבית-מקדש – יחד עם הכוהנים. כך כותב בעל "אור החיים" וכך גם נאמר בתורת החסידות בכמה מקומות. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח מציין כי מהלך זה יתרחש בתקופה השנייה של ימות המשיח ולא מיד בתחילתם.
 
כידוע, את הבכורים הכוהנים (והלויים) לא צריך לפדות. הם נשארים כל חייהם שייכים במיוחד לקדוש-ברוך-הוא, ולכן הם אלו שעובדים בביתו – בית-המקדש. כאשר גם הבכורים יחזרו לעבוד בבית-המקדש, יישארו גם הם שייכים במיוחד לקדוש-ברוך-הוא וממילא לא תהיה מצווה לפדותם.
 
בכך מסביר כבוד קדושת אדמו"ר ה"צמח צדק" את הפסוק "קדש לי כל בכור פטר כל רחם בבני ישראל באדם ובבהמה לי הוא" (שמות יג, א). זו הפעם הראשונה בה מוזכרת בתורה קדושת הבכורים, ודווקא כאן – ללא המצווה לפדותם – "משום שלעתיד לבוא יהיה העבודה בבכורות (כמו שאמור היה להיות לכתחילה), אם כן אז אין שייך פדיון".
 
הבכורים שעליהם חלה מצוות הפדייה הם הבכורים לאמם דווקא. ייחוסם של הכוהנים, שמקבלים את כסף הפדיון של הבכורות, נקבע לפי האב דווקא. כיום, האבות (הגברים) נמצאים במעמד רוחני נעלה יותר מזה של האימהות (הנשים), ולכן הבכורות, שנקבעים לפי האם, כפופים כביכול לכוהנים, שנקבעים לפי האב ויש לשלם להם את פדיון הבכורים. אך לעתיד לבוא, תהיה התעלות לאימהות (לנשים) – כמו שנאמר: "אשת חיל עטרת בעלה" –  ולכן יתעלו גם הבכורות ולא יהיה להם צורך בפדיון.
 
מקורות: אור החיים ויחי מט, כח. מאמרי אדמו"ר האמצעי פרשת מקץ עמוד דש. אור התורה שמות א עמוד' שמא. ספר המאמרים תשכ"ו דיבור המתחיל 'ויצא יעקב'. התוועדויות תשמ"ח חלק ג עמוד 89 ותנש"א חלק ד עמוד 155 ובהערה 37 שם.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter