כו שבט התש"פ (21.02.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
היצר הרע יתבטל
"בעולם הזה – על ידי יצר הרע השנים מתקצרות. אבל לעתיד לבוא (יתבטל היצר הרע מן העולם ולכן) – 'בילע המוות לנצח ומחה השם דמעה מעל כל פנים'".|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


המטרה והעיתוי של ביאת אליהו
הרמב"ם פוסק כי המטרה היא לעשות שלום (ושאר הדברים ייעשו רק כבדרך אגב), והעיתוי עליו נאמר "הנה אנוכי שולח לכם את אליהו הנביא" הוא לאחר ביאת המשיח, לפני מלחמת גוג ומגוג

ז סיון התשע"ג (16.05.2013)

חב"ד
במאמר הקודם הובא בקצרה נושא ביאתו של אליהו הנביא בגאולה השלמה. להלן נרחיב מעט אודות השיטות השונות שישנן לגבי זמן ביאתו ומטרת הופעתו.
 
לפי רוב הדעות, אליהו מגיע כדי להסיר תופעות שליליות, בלשון הרמב"ם: "יסלק ויסיר החמסים". יש אומרים שהוא בא כדי להוציא מתוך העם משפחות פסולות שנתקבלו בכוח הזרוע, יש אומרים שהוא בא כדי להחזיר אל העם משפחות כשרות שנתרחקו בכוח הזרוע ויש אומרים שהוא בא כדי לעשות שלום בעולם. לפי דעה נוספת בגמרא, אליהו מופיע כדי לבשר על ביאת המשיח.
 
על פי הכלל "אין מחלוקת במציאות", כלומר –  לא תיתכן מחלוקת האם דבר כלשהו קרה או יקרה בפועל, חייבים לומר כי אליהו הנביא אכן יעשה הכול: ירחיק משפחות פסולות, יקרב משפחות כשרות, יעשה שלום בעולם ויבשר על ביאת המשיח. המחלוקת היא רק לגבי מטרת ביאתו – מה עיקר הסיבה שלשמה יתגלה. הרמב"ם פוסק כי המטרה היא לעשות שלום (ושאר הדברים ייעשו רק כבדרך אגב). אם כי הוא מביא גם דעה משנית ("יש אומרים") לפיה עיקר הופעתו של אליהו תהיה לבשר על ביאת המשיח.
 
גם בנוגע לזמן ביאת אליהו ישנן דעות שונות: לפי דעה אחת – הוא יבוא לפני ביאת המשיח. לפי דעה שנייה – לאחר ביאת המשיח, לפני מלחמת גוג ומגוג. לפי דעה שלישית – לפני תחיית המתים. ושוב, כמו במחלוקת הקודמת – זו אינה מחלוקת במציאות, אלא רק דיון מהו היום שעליו נאמר בחתימת ספר מלאכי: "הנה אנוכי שולח לכם את אליה הנביא לפני בוא יום השם הגדול והנורא".
 
לפועל, פסק הרמב"ם לפי הדעה השנייה. אך אברבנאל מצדד בעד הדעה השלישית. ובלשונו: "הנביא האלוקי ההוא 'ישיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם', רצונו לומר, שאם היה האדם בחיים ומתו בניו – יקומו במצוות הנביא הזה, וכאשר יראו האבות את אותם הבנים שיפרסמו אמיתת השכר והעונש כפי האמונות האמיתיות, יאמינו האבות וישיבו ליבם אל השם. ואם יהיו האבות מתים והבנים חיים, הנה כשיקומו אבותם ואב לבנים יודיע אל אמיתת השם, ישוב לב הבנים לדברי אבותם. ובזה יתיישר המין האנושי כולו".
 
מקורות: עדויות פרק ח משנה ז ושם בפירוש המשניות לרמב"ם. עירובין מג, ב. ירושלמי שבת פרק א הלכה ג. סדר עולם רבה פרק י"ז. הלכות מלכים לרמב"ם פרק יב הלכה ב. משמיע ישועה לאברבנאל 'מבשר' הט"ו. התוועדויות תשמ"ג חלק ג עמוד 1312 ותשמ"ז חלק ב עמוד 388. ספר השיחות תשמ"ח חלק ב עמוד 611 והערה 108 שם. ליקוטי שיחות חלק ה עמוד 419.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter