כו שבט התש"פ (21.02.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
היצר הרע יתבטל
"בעולם הזה – על ידי יצר הרע השנים מתקצרות. אבל לעתיד לבוא (יתבטל היצר הרע מן העולם ולכן) – 'בילע המוות לנצח ומחה השם דמעה מעל כל פנים'".|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


הגאולה מורגשת בלב
הרבי מליובאוויטש מלך המשיח מבאר כי גם אם עדיין לא מבינים בשכל מדוע ולמה – "יכולה להיות כבר שמחת הגאולה מצד הרגש הלב, ויתירה מזה – שצריכה להיות שמחת הגאולה"

ג ניסן התשע"ג (14.03.2013)

חב"ד
כאשר בית-המקדש קיים, מקריבים בערב חג הפסח 'קרבן פסח'. אכילתו של בשר הקרבן מיועדת ליהודים ואסורה לגויים. קרבן זה מציין את הגאולה מגלות מצרים, ומכיוון שהגויים לא היו משועבדים יחד עם בני ישראל – אין מקום שייטלו חלק בשמחת גאולתם. וכך דורשים חז"ל על הפסוק "לב יודע מרת נפשו ובשמחתו לא יתערב זר" (משלי יד, י): "לב יודע מרת נפשו – אלו ישראל שהיו נתונין במצרים בשעבוד. וכיון שבאו לצאת וגזר עליהן הקדוש-ברוך-הוא לעשות פסח – באו המצרים לאכול עמהם. אמר להם האלקים: חס ושלום! כל בן נכר לא יאכל בו... בשמחתו לא יתערב זר".
 
חז"ל מדגישים כאן את תחושת הלב. במקרים רבים קיימות אצל אדם תחושות עוד לפני שמבין בהיגיון את מה שהן מבטאות. לדוגמה: בהלכות יום הכיפורים נקבע כי אם חולה מרגיש שהוא צריך לאכול, למרות שרופא מומחה טוען אחרת – שומעים לחולה ומאכילים אותו. הרופא אמנם חכם ומבין טוב יותר מהחולה, אך "לב יודע מרת נפשו" – תחושות הלב של החולה רגישות ומודעות לצרכים, שהרופא בשכלו לא יכול לדעת וגם החולה בעצמו לא יודע אותן.
 
בהתאם לכך, ניתן לומר כי ה'זר' שבפסוק "ובשמחתו לא יתערב זר" – זהו המוח. כלומר: ישנם מצבים בהם רווחת בלב שמחה ואילו המוח אינו מזדהה עמה. ההיגיון הצרוף לא רואה מקום לשמחה, משום שזו תחושה שאינה מוסברת. ועל כך נאמר: "ובשמחתו לא יתערב זר" – גם אם המוח הזר לא מצדיק את השמחה, אין לו זכות להתערב ולהפר אותה.
 
הרבי מליובאוויטש מלך המשיח מבאר כי כך הם הדברים בנוגע לשמחה שצריכה לפעם בלב מפני הגאולה הממשמשת ובאה. גם אם עדיין לא מבינים בשכל מדוע ולמה – "יכולה להיות כבר שמחת הגאולה מצד הרגש הלב, ויתירה מזה – שצריכה להיות שמחת הגאולה". ומוסיף הרבי: "השמחה עצמה פועלת את התגלות הגאולה".
 
ועוד והוא העיקר: על מלך ישראל נאמר כי לבו הוא לב העם. בזמן הגלות, מקביל מעמדו הרוחני של מנהיג הדור לזה של המלך. לפיכך כאשר הרבי, שהוא מנהיג הדור, חש בפועל ממש בקרבתה של הגאולה ושמח על כך – זה מביא לכך ש"נמשכת שמחת הגאולה בלבו של כל אחד ואחד מישראל, גם כאשר מצד עצמו לא נרגש הדבר בלבו".
 
מקורות: תלמוד בבלי יומא פג, א. שמות רבה יט, א. רמב"ם: ספר המצוות לא-תעשה קכח. הלכות מלכים פרק ג הלכה ו. שולחן ערוך אדמו"ר הזקן אורח-חיים תחילת סימן תריח. המשך תרע"ב עמוד נט. התוועדויות הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: תשי"א חלק ב עמוד 334. תשמ"ח חלק ב עמוד 269 ואילך. ליקוטי שיחות: חלק יט עמוד 165 ואילך וחלק לא עמוד 74 ואילך.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter