ז סיון התש"פ (30.05.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
נפלאות הגאולה
נאמר "כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות". 'כימי' פירושו: כמו ימי, דומה לימי. ובענייננו: יציאת מצרים וכל הנפלאות שהיו אז אינן אלא משל ודמיון אל גאולה השלמה והנפלאות העצומות שיתחוללו בה.


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


מחצית השקל בגאולה השלמה
במסגרת המנהג שמקיימים 'זכר למחצית השקל', נוהגים לתרום גם עבור נשים וילדים. ויש אומרים שגם עבור עוברים. ייתכן, שמכיוון שהתחילו בכך – ימשיכו לתרום עבור כל אלו גם לאחר שבית-המקדש ייבנה

יז אדר התשע"ג (27.02.2013)

חב"ד
בזמן שבית-המקדש קיים, מצוות עשה לתרום לקופת המקדש מחצית השקל אחת לשנה. וכמו שנאמר בתחילת פרשת-השבוע: "זה יתנו... מחצית השקל". מכסף זה קונים את קרבנות הציבור.
 
השקל שנאמר בתורה עשוי מכסף טהור ומשקלו כ-20 גרם. משקלו של מחצית-השקל הוא אפוא כ-10 גרם. שוויו (של מחצית השקל) כיום הוא כ-40 שקלים חדשים, אולם אי-אפשר לצאת ידי חובה בנתינת כסף בן ימינו מפני שחייבים לתרום מטבע מכסף טהור. ישנן גם דעות לפיהן חייבים לתת מטבע אחת במשקל של מחצית השקל, ואין בידינו מטבע כזו.
 
בזמן שבית-המקדש היה קיים, היו האחראים לגביית התרומה מחזיקים מלאי של מטבעות תקניות, כדי שמי שאין בידו מטבע כזו ירכוש אותה מהם וישלשלה לתיבה המיועדת לאיסוף התרומות. כאשר אין בית-המקדש קיים, נוהגים לתת 'זכר למחצית השקל': ביום תענית אסתר (השנה – בתאריך י"א אדר (21.2)) לפני תפילת מנחה מפרישים לצדקה שלוש מטבעות של "מחצית".
 
יש אומרים כי בזמן הגאולה השלמה תהיה המצווה להפריש שקל שלם לתרומה. הם מתבססים בעיקר על פיוט הנאמר בקהילות שונות בשבת פרשת שקלים, בו כתוב: "אור פניך עלינו אדון נשא, ושקל אשא בבית גדול ונישא".
 
כל יהודי מגיל 20 חייב במצווה זו, ויש אומרים שכבר מגיל 13. נשים ועבדים (כנעניים) פטורים, אך אם הם תרמו מקבלים מהם. גויים שתורמים מחצית השקל – תרומתם נדחית! (כיום, במסגרת המנהג שמקיימים 'זכר למחצית השקל', נוהגים לתרום גם עבור נשים וילדים. ויש אומרים שגם עבור עוברים, כפי שניתן לדרוש את הפסוק: "זה יתנו – כל העובר". ייתכן, שמכיוון שהתחילו בכך – ימשיכו לתרום עבור כל אלו גם לאחר שבית-המקדש ייבנה, תכף ומיד ממש, ונחזור לקיים את המצווה כתקנה). 
 
האיסוף של מחציות השקל מתקיים בחודש אדר. בא' אדר "משמיעים" (מזכירים) לכולם להכין את המטבעות לתרומה, ובט"ו באדר מתיישבים אחראי גבייה בכל עיר למשך עשרה ימים. למאחרים, יש עוד חמישה ימים בהם יושבים הגובים בבית-המקדש וממתינים לתרומות. בראש-חודש ניסן מתחילים להשתמש בכסף לקניית הקרבנות.
 
מקורות: רש"י על בכורות מט, ב. משנה תורה לרמב"ם הלכות שקלים פרקים א, ב. פירוש המשניות לרמב"ם בכורות ח, ח. מגן אברהם אורח חיים תרצד, ג. כף החיים שם, כז. ליקוטי שיחות חלק טז פרשת תישא (א) סעיף ג ובהערות 35, 90. ילקוט יוסף מועדים עמוד שיא. טעמי המנהגים סעיף תתעא ובמסומן שם.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter