ג סיון התש"פ (26.05.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
נפלאות הגאולה
נאמר "כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות". 'כימי' פירושו: כמו ימי, דומה לימי. ובענייננו: יציאת מצרים וכל הנפלאות שהיו אז אינן אלא משל ודמיון אל גאולה השלמה והנפלאות העצומות שיתחוללו בה.


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


גאולת העבדים
כאשר  אנו פונים אל הקדוש-ברוך-הוא בתפילה וזעקה, מתוך מצוקה אמיתית, כי אין אנו מסוגלים לסבול יותר את צער הגלות – הוא מחויב כביכול לדאוג לנו ולגאול אותנו מקשיי הגלות

יז סיון התשע"ב (07.06.2012)

חב"ד
אדם שבבעלותו עבד עברי חייב לדאוג לכל מחסורו. כמו כן אסור לו להעביד אותו בפרך (על פי ויקרא כה, מג). המחויבויות והמגבלות הקפדניות האלו הביאו את חז"ל לניסוח האמרה: "כל הקונה עבד עברי – כקונה אדון לעצמו".
 
לעומת זאת, עבד כנעני (גוי) מותר להעביד בפרך. אך למרות ההיתר כותב הרמב"ם: "מידת חסידות ודרכי חכמה, שיהיה האדם רחמן ורודף צדק, ולא יכביד עולו על עבדו (הכנעני) ולא יצר לו, ויאכילהו וישקהו מכל מאכל ומכל משקה. חכמים הראשונים היו נותנים לעבד מכל תבשיל ותבשיל שהיו אוכלים, ומקדימים מזון הבהמות והעבדים לסעודת עצמן".
 
בכמה מקומות, מתואר הקשר של עם ישראל לקדוש-ברוך-הוא כקשר של עבדים לאדונם. לדוגמה: "כי לי בני-ישראל עבדים" (ויקרא כה, נה). אנו נחשבים אפוא כעבדים עבריים לקדוש-ברוך-הוא, ולפיכך הוא אמור לנהוג עמנו כשם שיש לנהוג עם עבדים. וכפי שאמרו חז"ל: "כל מה שהוא (הקדוש-ברוך-הוא) אומר לישראל לעשות – הוא עושה". כל אדון מצווה לדאוג לצרכי עבדיו וכך גם השם חייב כביכול לספק לכל יהודי את כל צרכיו, הן בגשמיות והן ברוחניות.
 
יתירה מזאת: גם אם יהודי מתנהג כ"עבד כנעני", כלומר שהוא מאמץ הנהגה של הפקרות ופריקת עול התורה, הרי שמצד 'מידת חסידות' ראוי שהקדוש-ברוך-הוא יחמול עליו ולא יקפיד עמו.
 
ממילא, כאשר  אנו פונים אל הקדוש-ברוך-הוא בתפילה וזעקה, מתוך מצוקה אמיתית, כי אין אנו מסוגלים לסבול יותר את צער הגלות – הוא מחויב כביכול לדאוג לנו, לגאול אותנו מקשיי הגלות ולהושיב אותנו לסעודת הגאולה השלמה – סעודת הלוויתן, שור הבר ויין המשומר.
 
בזמן הגאולה, לא יהיו בכלל עבדים עבריים. עבד עברי הוא מי שנתפס על גניבה ואין לו כיצד לשלם אותה, או מי שנקלע למצוקה כלכלית והחליט להימכר כעבד – ושתי תופעות אלה לא תהיינה בזמן הגאולה. אך עבדים כנעניים יהיו גם יהיו. הגויים יראו לעצמם זכות לעזור לעם ישראל במילוי שליחותם – להוסיף ולגלות את הנוכחות האלוקית עלי אדמות. וכך נאמר בגמרא: "כיון שבא משיח – הכול (הגויים) עבדים הם לישראל". עוד נאמר, כי לכל יהודי הלובש ציצית יהיו 2800 עבדים!
 
מקורות: תלמוד בבלי עירובין מג, ב. קידושין כ, א. משנה תורה לרמב"ם הלכות עבדים פרק א הלכה ט ופרק ט הלכה ח. התוועדויות הרבי מליובאוויטש מלך המשיח תשמ"ג חלק ג עמוד 972. שבת פרשת יתרו תשמ"ה ושבת פרשת משפטים תשל"ה.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter