כ תמוז התש"פ (12.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


הקידוש וההבדלה בזמן הגאולה
לעתיד לבוא, לאחר שיתחדש מוסד הסנהדרין (בית הדין התורני העליון של עם ישראל), יגיעו חכמי הסנהדרין להכרה מחודשת ויפסקו הלכה בכול כדעת בית שמאי

כט אדר התשע"ב (22.03.2012)

חב"ד
בזמן התלמוד היו חילוקי דעות רבים בין בית שמאי (תלמידי שמאי הזקן) לבין בית הלל (תלמידי הלל). ברוב המקרים נפסקה ההלכה כבית הלל. עד כדי כך, שנאמר: "(דברי)בית שמאי במקום (דברי) בית הלל – אינה משנה"!
 
המקובל הנודע מצפת האר"י (האלוקי רבי יצחק (לוריא)) הקדוש אומר, כי פסיקה זו היא זמנית בלבד. לעתיד לבוא, לאחר שיתחדש מוסד הסנהדרין (בית הדין התורני העליון של עם ישראל), יגיעו חכמי הסנהדרין להכרה מחודשת ויפסקו הלכה בכול כדעת בית שמאי. את דבריו הוא מבסס על לשון המשנה: "כל מחלוקת שהיא לשם שמים, סופה להתקיים... זו מחלוקת הלל ושמאי". חז"ל מבטיחים קיום לשתי הדעות החולקות, בו בזמן שההלכה נפסקה רק כדעת בית הלל?! מוכרחים אפוא לומר כי תגיע עת בה יינתן קיום לדברי בית שמאי – והעת הזו היא עת הגאולה.
 
להלן דוגמאות של הלכות מצויות, שתשתנינה בזמן הגאולה בעקבות התחדשות הפסיקה:
 
קידוש: בברכת הקידוש בליל שבת אנו מברכים שתי ברכות – "בורא פרי הגפן" ו"מקדש השבת". כיום מקדימים לברך "בורא פרי הגפן" לפני "מקדש השבת", כדעת בית הלל (על פי הכלל "תדיר (ברכת היין, שיכולה להיאמר בכל יום) ושאינו תדיר (ברכת הקידוש) – תדיר קודם). אבל בזמן הגאולה תהיה ההלכה כבית שמאי וברכת הקידוש, שהיא הסיבה שמפניה שותים יין ומברכים עליו, תיאמר קודם לברכת "בורא פרי הגפן" (שינוי דומה יתחולל גם בקידוש של חג).
 
הבדלה: כיום, נוסח הברכה על נר ההבדלה הוא "בורא מאורי האש", בלשון רבים, כדעת בית הלל (כיון שיש באש כמה גוונים). לדעת בית שמאי יש לברך "שברא מאור האש" (כיוון שבכללות יש לאש גוון אחד) וכך נברך בזמן הגאולה.
 
הפעלת ממטרות (וכדומה) מערב שבת: כיום, מותר להפעיל ממטרות בערב שבת במטרה שהן תשקינה את הגינה גם בשבת. לדעת בית הלל, איסור ההשקיה (או כל איסור-שבת אחר) חל במקרה שהאדם מבצעו במו ידיו (או על-ידי בהמותיו), אך אין שום איסור בכך שחפציו (כמו ממטרות) מבצעים מאליהם פעולה כזו. אולם לדעת בית שמאי, חלים איסורי השבת חל גם על חפצי האדם, וכך ננהג בגאולה.
 
ראש השנה לאילנות: כיום אנו מציינים את ט"ו בשבט כראש השנה לאילנות, כדעת בית הלל (חישוב שנות האילן קובע בדיני מעשרות, ערלה ועוד). בגאולה נציין את א' בשבט כראש השנה לאילנות, כדעת בית שמאי.
 
מקורות: תלמוד בבלי: ברכות לו, ב. נא, ב. נב, ב. ראש השנה ב, א. מקדש מלך לזהר חלק א יז, ב. שולחן ערוך אדמו"ר הזקן: אורח-חיים רנב, יד. רעא, יט. רחצ, א. לקוטי תורה קורח נד, ב ואילך. תוספות חדשים לאבות בתחילתו. קונטרס "תורה חדשה מאתי תצא" (ליובאוויטש) תנש"א.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter