טו תמוז התש"פ (07.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


האם הלויים יחליפו את הכוהנים בגאולה?
בכתבי האר"י (האלוקי רבי יצחק (לוריא)) מופיע חידוש מפתיע לפיו בזמן הגאולה יהפכו הכוהנים של ימינו ללויים והלויים – לכוהנים. אך הדברים אינם כפשוטם.

טז שבט התשע"ב (09.02.2012)

חב"ד
בכתבי האר"י (האלוקי רבי יצחק (לוריא)) מופיע חידוש מפתיע לפיו בזמן הגאולה יהפכו הכוהנים של ימינו ללויים והלויים – לכוהנים. בכך מסביר האר"י את הפסוק המופיע בספר יחזקאל (מד, א), באמצע תיאור החיזיון של בית-המקדש השלישי: "והכוהנים הלויים בני צדוק". אותם אנשים נקראים כוהנים וגם לויים. הכיצד? אלא הכוונה היא לכוהנים לעתיד לבוא, שהנם לויים לשעבר.
 
את הסיבה לחילופי התפקידים תולה האר"י בשורשי הנשמות. על פי תורת הסוד, מושרשות נשמות הכוהנים (של ימינו) בנשמתו של הבל בן אדם הראשון, ונשמות הלויים – בנשמת אחיו קין. קין היה הבכור, ולכן מי שקשורים בנשמתו אמורים לקבל את בכורת הכהונה. אלא שבגלל החטא (רציחת הבל) עברה הכהונה מקין להבל, ומי שקשורים בנשמתו של הבל זכו בפועל בתפקידי הכהונה. אך לעתיד לבוא יתוקן הפגם הרוחני שחולל חטאו של קין והתוכנית המקורית של הבריאה תוכל להתממש. לפיכך, יהפכו הלויים של ימינו לכוהנים והכוהנים ללויים.
 
האר"י מוסיף כי נשמתו של יחזקאל הנביא מושרשת גם היא בנשמת קין, ולכן הוא דווקא זה שרמז בנבואתו על התיקון לפגמו של קין, שיתבטא בחילופי התפקידים בין הכוהנים והלויים.  
 
ברם, חידוש זה מעורר שאלה גדולה: התורה מדגישה כי תפקידי הכוהנים מיועדים לאהרון הכוהן ולבניו בלבד, ותפקידי הלויים – ליתר בני שבט לוי. התורה מציבה איסור ברור על חילופי תפקידים בין הכוהנים והלויים, וכל פרט במצוות התורה צריך להישמר לנצח. כיצד אפוא יתכן לומר שהשינוי לעתיד לבוא סותר לאיסור המפורש בתורה?
 
מסביר הרבי מליובאוויטש מלך המשיח כי אין כל סתירה בדבר, משום שהתחלופה שמתאר האר"י מתייחסת לנשמות בלבד. כלומר, גם לעתיד לבוא אך ורק בני אהרון ימשיכו לשמש בתפקידי הכוהנים, אלא שהנשמות שבגופם יהיו שונות מאלו שכיום בגופם. כיום, שרויות בגוף הכוהנים נשמות שמושרשות בנשמת הבל, ובגוף הלויים שרויות נשמות שמושרשות בנשמת קין. לעתיד לבוא, בעקבות תיקון חטאו של קין, יחול שינוי ובבנים הנולדים לאב כוהן תשרינה נשמות שמושרשות בנשמת קין, ובבנים הנולדים לאב לוי תשרינה נשמות שמושרשות בנשמת הבל.
 
מקורות: ליקוטי תורה להאריז"ל שער הפסוקים, יחזקאל בתחילתו. משנה תורה לרמב"ם הלכות יסודי התורה תחילת פרק ט והלכות כלי המקדש פרק ג הלכות ט-יא. שיעורים בספר התניא פרק נ. איגרות קודש חלק כא עמוד צה וחלק כג עמוד עדר.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter