יז תמוז התש"פ (09.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


תרומות ומעשרות בזמן הגאולה
בזמן הגאולה השלמה, תחזור לעם ישראל הטהרה הנדרשת, ולא תהיה שום מניעה שהיא לקיים את מצוות התרומות והמעשרות בהידור מושלם. יותר מכך – בחלק מההפרשות אף יחולו חידושים ייחודיים

ט שבט התשע"ב (02.02.2012)

חב"ד
התורה מצווה להפריש מתנובת האדמה תרומות ומעשרות ולחלקן לכוהנים, לויים ועניים. כיום, אין אפשרות לקיים מצוות אלה כהלכתן, מפני שמנועה מאיתנו הטהרה הנדרשת לאכילה של חלק מההפרשות ומפני סיבות נוספות.
 
בזמן הגאולה השלמה, תחזור לעם ישראל הטהרה הנדרשת, ולא תהיה שום מניעה שהיא לקיים את מצוות התרומות והמעשרות בהידור מושלם. יותר מכך – בחלק מההפרשות אף יחולו חידושים ייחודיים. לדוגמה:
 
מעשר שני – מעשר זה, אותו מפרישים בארבע מכל שבע שנים, יש להעלות לירושלים ולאוכלו שם. לחילופין, למי שקשה לסחוב את מעשרו עד לירושלים, מאפשרת התורה לפדות את המעשר בכסף ואת הכסף להעלות לירושלים ולהשתמש בו לצרכי אכילה בלבד. בגמרא מתואר, כי לעתיד לבוא תיערך סעודה רבתי לצדיקים ובה יוגש בין השאר בשר הלווייתן (חית ענק בראשיתית, ששמורה אצל הקדוש-ברוך-הוא לאותה סעודה), ולאחר הסעודה, יסחרו בשאריות הבשר בשוקי ירושלים. בחידושי מהרש"א נכתב על כך, כי זה יהיה אחד המוצרים המועדפים לקנייה בכספי מעשר שני.
 
תרומה – זו הראשונה בסדרת ההפרשות מתנובת האדמה שסיימה להבשיל. על תרומה זו נאמר בגמרא, כי רק בזמן הגאולה נוכל לקיים בפשטות את מה שנאמר עליה: "ונתתם ממנו את תרומת השם לאהרון הכוהן" (במדבר יח, כח). כידוע, כאשר התחילו בני-ישראל להפריש תרומות (בהיותם בארץ ישראל) כבר לא היה אהרון בין החיים, ולכן רק לעתיד לבוא, לאחר שיקום אהרון לתחייה – נזכה לקיים את הפסוק כהלכתו ולתת לו עצמו את התרומות.
 
לגבי כלל התרומות והמעשרות, ישנו דיון הלכתי כיצד לנהוג עמן בכל השטחים החדשים שיתווספו לארץ ישראל לעתיד לבוא. הסיבה הפשוטה שאנו מצווים להפריש מכל יבול ולהעניק לכוהנים וללויים היא, משום שבחלוקת הארץ המקראית הם לא זכו לקבל אדמה משלהם. באשר לשטחים שעתידים להסתפח לארץ, הדעות חלוקות אם יקבלו אדמות: לדעת הרמב"ם, בשטחים אלו יקבלו הכוהנים והלויים אדמות. לדעת הראב"ד – גם שם לא יקבלו.
 
מסתבר אפוא לומר, כי לדעת הרמב"ם – לא יצטרכו להפריש תרומות ומעשרות מיבולי אותן אדמות, ולדעת הראב"ד – יצטרכו. אולם יש הסוברים כי גם לדעת הרמב"ם יצטרכו בני ישראל להפריש תרומות ומעשרות גם משם.
 
מקורות: תלמוד בבלי בבא בתרא עה, א, ובחידושי מהרש"א שם. סנהדרין צ, ב. משנה תורה לרמב"ם הלכות שמיטה ויובל פרק יג הלכה יא, ובהשגת הראב"ד ובפירושים כסף משנה ומשנה למלך שם. פרשת דרכים דרוש ו. מנחת חינוך מצווה תח. וראה גם בבבא בתרא נו, א ובפירוש הרשב"ם שם.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter