כד תמוז התש"פ (16.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


כמה שפות ידעו חכמי הסנהדרין?
החברים בסנהדרין יצטרכו להיות בקיאים בשפות רבות מאוד. אך אם חזון 'השפה האחת לכול' יתגשם עוד לפני כינון הסנהדרין, לא יצטרכו החכמים להכיר שפות נוספות

כט תשרי התשע"ב (27.10.2011)

חב"ד
הסנהדרין היא הסמכות התורנית העליונה בעם ישראל. חברי הסנהדרין (71) צריכים להיות תלמידי חכמים מופלגים ובעלי כישורים ותכונות מיוחדים, ובין השאר, נדרש מהם להיות בקיאים ברוב השפות המדוברות, כדי שלא יצטרכו לשרות מתורגמנים.
 
כאשר מתורגמן מעביר את דברי המתדיינים אל הדיינים, הוא עשוי לא לדייק ולגרום להבנה מוטעית, שתוביל לפסיקה לא נכונה. בעיה נוספת שעשויה להיווצר (לפי כמה פוסקים) היא האיסור של שמיעת 'עד מפי עד': עדות צריכה להימסר בבית-הדין מכלי ראשון – כלומר, מאלו שראו בעצמם ולא מאלו ששמעו את הסיפור מפי העדים. לפיכך נדרש מחכמי הסנהדרין להבין בעצמם את מה שאומרים לפניהם הצדדים המתדיינים ועדיהם.
 
קרוב לאלפיים שנה (בערך מאז חורבן הבית) אין בעם ישראל סנהדרין. בגאולה השלמה, תשוב להיות סנהדרין (לדעת הרמב"ם זה יקרה עוד לפני הגאולה, על פי הפסוק "ואשיבה שופטייך כבראשונה ויועצייך כבתחילה, אחרי כן ייקרא לך עיר הצדק" (ישעיה א, כו)), ולפי האמור, יצטרכו החברים בסנהדרין להיות בקיאים בשפות רבות מאוד – בכל שפה שדוברים יהודים מכל מקום בעולם, העשויים לבוא לפניהם לדיון.
 
יותר מכך: בחזון אחרית הימים מתואר, כי גם גויים יבואו להישפט לפני ראש הסנהדרין (המשיח): "ושפט בין הגויים והוכיח לעמים רבים" (ישעיה ב, ד). אם דיונים אלה יתקיימו בנוכחות מליאת הסנהדרין, הרי שחכמי הסנהדרין כולם יצטרכו להבין את כל השפות, כדי להיות מוכנים לדיון בכל שפה שהיא!
 
(הרבי מליובאוויטש מלך המשיח אומר כי גם השאיפה שמגלים הגויים כבר היום לצדק וליושר באה כתוצאה מפעילות רוחנית של המשיח בעולם).
 
אם כי ייתכן שצורך השליטה בשפות רבות ייחסך מחכמי הסנהדרין: במקום אחר בנביאים מתואר כי לעתיד לבוא "אהפוך אל עמים שפה ברורה לקרוא כולם בשם השם" (צפניה ג, ט). כלומר, כל העולם כולו ישוב לדבר בלשון הקודש – כפי שהיה לפני סיפור מגדל בבל ("ויהי כל הארץ שפה אחת" (בראשית יא, א)). אם חזון השפה האחת יתגשם עוד לפני כינון הסנהדרין, לא יצטרכו החכמים להכיר שפות נוספות.
 
מקורות: משנה תורה לרמב"ם הלכות סנהדרין פרק ב הלכה ו. פירושו למשניות סנהדרין פרק א משנה ג. רדב"ז הלכות סנהדרין פרק יד הלכה יב. פירוש הרד"ק לישעיה ב, ד. ספר 'טיב גיטין' בשמות אנשים אות יו"ד סעיף קטן טז. שולחן ערוך חושן משפט סימן יז סעיף ו ובנושאי כליו שם. קונטרס 'תורה חדשה מאתי תצא' לרבי מליובאוויטש סעיף ז ובשולי הגיליון להערה 60.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter