ז תשרי התשפ"א (25.09.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


ערי מקלט שמונעות רצח בשגגה
בשלב הראשון של הגאולה עדיין ייתכנו מקרי רצח, משום שהרוע לא ייעלם כליל. אלא שמצוות ערי המקלט תגונן בכוחה הרוחני והיא זו שתגרום לכך שאף אחד לא ייכשל ברצח אפילו בשוגג

א אלול התשע"א (31.08.2011)

חב"ד
בגאולה השלמה, יוטל עלינו להקים ברחבי ארץ ישראל השלמה תשע ערי מקלט. עיר מקלט היא מקום מחסה למי שנכשל ברצח בשגגה, בו עליו לרצות גלות עד לאחר מות הכוהן הגדול.
 
בעבר, התייחסנו במדור זה לשאלה, מדוע בכלל יצטרכו את ערי המקלט בגאולה – זמן בו לא ייכשלו במעשי רצח מכל סוג שהוא וכלל לא תהיה מיתה בעולם. הבאנו על כך ביאור, כי ערי המקלט תהיינה מיועדות למי שנכשלו ברצח בשגגה לפני שבא המשיח.
 
אלא שעדיין נשאלת השאלה: עיר המקלט משמשת לרוצח מחסה מפני קרובי הנרצח, שעשויים לנקום את דמו. ולכאורה, לאחר שיבוא המשיח לא יהיה בעולם שום יצר רע ואף אחד לא יחפש לנקום דם. לשם מה אפוא יזדקקו הרוצחים (לשעבר) למחסה?
 
מסביר הרבי מליובאוויטש מלך המשיח, כי נקמת הדם אינה תוצאה של התלהטות יצרים, אלא מצווה המוטלת על קרובי הנרצח. וכמו שנאמר במפורש בספרי: "מצווה ביד גואל הדם לרדוף". אמנם לדעת הרמב"ם, אין זו מצווה אלא רשות, אך אין פירוש הדבר שהתורה מתירה לקרוא דרור לדחפים השליליים שבאדם. התנהגות זו של גואל הדם נחשבת לביטוי חיובי של קשר חם ועמוק עם קרובו שנרצח (אותו קשר שלמשל מחייב את דיני האבלות).
 
אם כן – נקמת הדם המאיימת על הרוצח בשגגה אינה מעשה שלילי ובפירוש יש לה מקום גם בעידן שכולו טוב. ממילא ברור כי אכן יש צורך בגאולה בערי מקלט, שבתוכן אסור לפגוע ברוצח בשגגה והוא מוגן מפני נקמה.
 
בהזדמנות אחרת הסביר הרבי, כי למעשה בשלב הראשון של הגאולה עדיין ייתכנו מקרי רצח, משום שהרוע לא ייעלם כליל. אלא שמצוות ערי המקלט תגונן בכוחה הרוחני והיא זו שתגרום לכך שאף אחד לא ייכשל ברצח אפילו בשוגג.
 
תשע ערי המקלט הן כנגד שלושת החלקים של התורה שבכתב – תורה, נביאים, כתובים וששת החלקים של התורה שבעל-פה – שישה סדרי משנה. בעבר היו רק שש ערי מקלט. שלוש הערים החדשות מסמלות את החכמה, הבינה והדעת שבביאורים החדשים אותם ישמיע המשיח בכל חלקי התורה, שקדושתם תמנע מכל בני ישראל להיכשל אפילו בשוגג במעשה רצח. 'טעימה' מביאורים אלה מתאפשרת בתורת חסידות חב"ד (=חכמה, בינה, דעת).
 
מקורות: תלמוד בבלי מכות יא, ב ומאירי שם. משנה תורה לרמב"ם הלכות רוצח פרק ה הלכה י וסוף הלכות מלכים. חידושי אגדות מהרש"א מכות י, ב. אור התורה מסעי עמוד א'תיד. ספר המאמרים עטר"ת עמוד תטו. איגרות קודש לרבי מליובאוויטש מלך המשיח חלק ב עמוד סה. ליקוטי שיחות כרך כד עמוד 107. קונטרס "תורה חדשה" תנש"א.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter