טו תמוז התש"פ (07.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


הכוהנים שיקומו לתחייה – יישארו כוהנים?
ישנה גישה הסבורה כי הכוהנים שיקומו לתחייה כבר לא יהיו כוהנים, משום שהם ייחשבו לאנשים חדשים לגמרי! אולם גישה זו אינה להלכה

טז אב התשע"א (16.08.2011)

חב"ד
האם הכוהנים שיקומו לתחייה יהיו כוהנים? מצד אחד, מדוע שלא? הלוא הם יקומו אותם אנשים! מצד שני, הם יקומו בגוף שיתהווה מחדש, מבלי שייוולדו לאב כוהן. כך שיש מקום לומר שהם אינם כוהנים.
 
אחד הדיונים בנושא מסתעף ממחקר תלמודי סביב אישיותו של האמורא רב כהנא – האם הוא היה כוהן. שמו – רב כהנא – מלמד לכאורה על היותו כוהן. במסכת קידושין מסופר כי ערך 'פדיון הבן' וקיבל את חמישה הסלעים (שם מטבע קדום) מכסף, המיועדים לכוהן, ובגמרא אחרת נאמר, כי רבו הורה לו שלא לדרוש כבוד על-ידי שיאמר 'כהן אני'.
 
מאידך גיסא, במקומות אחרים בש"ס עולה שרב כהנא לא היה כהן: במסכת חולין נכתב כי אכל מתנות-כהונה רק בזכות אשתו שהייתה כוהנת. במקום אחר העיד רב כהנא על כך שנענש על נישואיו לבת כוהן (לעיתים, נישואין של מי שאינו כוהן עם בת כהן עלולים לגרום נזק).
 
אחד התירוצים המבריקים לסתירה בין העובדות השונות מופיע בספר 'מגדים חדשים', ומבוסס על סיפור ממסכת בבא-קמא: רב כהנא חי בבבל, ובשלב מסוים עלה לארץ ישראל והתיישב בבית מדרשו של רבי יוחנן. במהלך שיעור שמסר רבי יוחנן, הקשה רב כהנא סדרה של קושיות מדהימות. רבי יוחנן התפעל מאוד לשמע השאלות והישיר מבט לעבר האיש שלא הכיר. לרב כהנא הייתה שפה שסועה, ורבי יוחנן חשב כי רב כהנא לועג לו. נפגע רבי יוחנן, והפגיעה גרמה לרב כהנא למות! למחרת, כשהעמידו התלמידים את רבי יוחנן על כך שרב כהנא לא לעג לו, ביקש עליו רבי יוחנן רחמים, והקימו לתחייה.
 
על פי זה, מציע בעל 'מגדים חדשים' את הפיתרון הבא: רב כהנא במקורו היה כוהן, אך לאחר שקם לתחייה – לא נחשב כוהן. כל התיאורים התלמודיים על היותו כוהן התרחשו לפני שנפטר, וכל אלה שמלמדים שאינו כוהן התרחשו לאחר שקם לתחייה.
 
גישה זו מוכיחה כי גם בגאולה, הכוהנים שיקומו לתחייה כבר לא יהיו כוהנים, משום שהם ייחשבו לאנשים חדשים לגמרי! אולם חשוב לציין, כי בכמה וכמה מקומות מוכח בבירור כי הכוהנים שיקומו בתחיית-המתים יישארו כוהנים. ועל כך, בעזרת השם, בגיליון הבא.
 
מקורות: תלמוד בבלי פסחים מט, א. קיג, א. קידושין ח, א. בבא קמא קיז, א. סנהדרין צ, ב. חולין קלב, א. מגדים חדשים על ברכות. קונטרס 'עובר אורח' לאדר"ת, אורח-חיים סימן קסז. שיחות הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: שבת פרשת תשא תשמ"ז סעיף יד וקונטרס 'הלכות של תורה שבעל-פה' תשנ"ב.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter