ב סיון התש"פ (25.05.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
נפלאות הגאולה
נאמר "כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות". 'כימי' פירושו: כמו ימי, דומה לימי. ובענייננו: יציאת מצרים וכל הנפלאות שהיו אז אינן אלא משל ודמיון אל גאולה השלמה והנפלאות העצומות שיתחוללו בה.


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


נרות המקדש ונשמות ישראל
הדלקת הנרות חופפת תמיד להקטרת הקטורת – להדגיש כי ההתקשרות הייחודית שנוצרת על-ידי הקטורת בין היהודי לבין הקדוש-ברוך-הוא צריכה להאיר ולהקרין גם על הסביבה

כו אדר התשע"א (01.03.2011)

בעבר הוסברה המשמעות הרוחנית של הקטורת בבית-המקדש – התקשרות ייחודית עם הקדוש-ברוך-הוא. עבודה יומיומית חופפת עם הקטרת הקטורת היא ניקוי מנורת הזהב משאריות ההדלקה של אתמול והדלקה מחדש של הנרות. וכמו שנאמר: "בבוקר בבוקר בהיטיבו את הנרות – יקטירנה, ובהעלות אהרון את הנרות בין הערביים – יקטירנה". וכך גם ברוחניות, מסמלת הדלקת הנרות תהליך שיש לעשות במקביל להתקשרות המסומלת בקטורת.
 
אמר החכם מכל אדם: "נר השם – נשמת אדם" (משלי כ, כז). 'אדם' במקורות הוא כינוי לבן ישראל בלבד. 'נשמת אדם' היא אפוא הנשמה היהודית, והיא משולה לנר שבוער ומאיר על-ידי קיום התורה והמצוות. הנשמה כמוה כנרות המנורה בבית-המקדש. כשם שמטרתם של נרות המנורה הייתה 'להאיר' למי שנמצא מחוץ לבית-המקדש – להוות עדות לכל באי העולם כי השכינה שורה בישראל – כך גם הנשמה נועדה להפיץ את אור הקדושה מחוץ לעצמה, על סביבתה.
 
זו אם כן הסיבה שהדלקת הנרות חופפת תמיד להקטרת הקטורת – להדגיש כי ההתקשרות הייחודית שנוצרת על-ידי הקטורת בין נשמת היהודי לבין הקדוש-ברוך-הוא צריכה להאיר ולהקרין על הגוף וגם על הסביבה. יש לתת לה ביטוי לא רק בשעה שלומדים תורה ומתפללים, מעשים שהנם מאוויי הנשמה – אלא גם בשעה שעוסקים בענייני העולם, 'ענייני הגוף'.
 
ומעניין לעניין: את נרות המנורה מדליקים בשמן זית, וכמו שנאמר, "שמן זית זך, כתית למאור" (תצווה כז, כ). 'בעל הטורים' מגלה כי במילה 'כתית' רמוזות שנות הקיום של שני בתי-המקדש הקודמים: הבית השני עמד 420 שנה, כערכן המספרי של האותיות 'כת', והבית הראשון עמד 410 שנה, כערכן של האותיות 'ית' – וביחד 'כתית'. המילה 'כתית' רומזת אפוא למשך הזמן שהדליקו את נרות המנורה בשני בתי-המקדש – 830 שנה.
 
צמד המילים 'כתית למאור' רומז על כך שהבתים שחרבו אינם אלא הכנה לקראת הבית השלישי, שלא ייחרב לעולם. 'כתית' – הכתיתה והחורבן שהיו, נועדו להוביל אותנו 'למאור' – אל הבית השלישי, שאינו רק אור אלא המאור בכבודו ובעצמו. המקור הבלתי נדלה של האור האלוקי, שלא יכבה לעולם ועד.
 
מקורות: זוהר חלק א כח, א. תלמוד בבלי מנחות פו, ב. שמות רבה תצווה פרשה לו, ג. תנחומא וארא טו. שיחות הרבי מליובאוויטש מלך המשיח שבת פרשת דברים תש"נ ושבת פרשת תצווה תשנ"ב (ב). וראה גם ספר המצוות לרמב"ם מצוות עשה כה. עץ חיים שער מיעוט הירח פרק ב. ספר המאמרים מלוקט חלק ה עמוד רצה ואילך.
 שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter