טז תמוז התשפ"ד (22.07.2024)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חיפוש


אהבת ישראל - הבסיס לכל התורה

מי שרוצה להגשים בעצמו אהבת ישראל ראויה לשמה – חייב לקיים תורה ומצוות. ללא ההתרוממות שמאפשרת התורה, אין שום סיכוי להפיל לגמרי את המחיצות המלאכותיות שחוצצות בינו לבין הזולת.


יא אייר התש"ע (25.04.2010)

את סיפור חז"ל הבא מכירים רבים: גוי טרדן הגיע אל הלל הזקן וביקש ממנו – למדני את כל התורה על רגל אחת. לכאורה, בקשה שלא ניתנת למימוש. כמה מידע אפשר כבר לדחוס למוחו של אדם שניצב בעמידת חסידה?
 
אולם הלל לא איבד עשתונות ובו במקום סיפק לאיש את מבוקשו במשפט קצר: 'מה ששנוא עליך – אל תעשה לחברך. על היסוד הזה מבוססת כל התורה כולה!'.

לפי מה שמסופר, משמע כי דעתו של אותו טרדן נחה. אולם בעצם, דבריו של הלל קצת תמוהים. אמנם חשוב ואפילו חשוב מאוד לאהוב את הזולת. אבל איך אפשר לומר כי התורה כולה מבוססת על כך שלא נעשה לזולת מה ששנוא עלינו?! מה הקשר בין שמירת שבת והנחת תפילין, למשל, לכבוד הזולת?
 
                                                         *
בטרם נשיב על השאלה, ראוי שנסביר מדוע בכלל נזכרנו כעת בכבוד הזולת. אם כי יחס נאות לזולת הוא עניין שתמיד נכון לשמר ולרענן. זהו היסוד הראשון במעלה לכינון חברה בריאה ומתוקנת. מכל מקום, בעיתוי זה של השנה מקבל הנושא דגש יתר:
 
אנו נמצאים כעת בעיצומם של ימי 'ספירת העומר', כפי שמכונה הזמן שבין חג הפסח לחג השבועות. על פי המסורת, פרצה בתקופה זו מגפה בקרב תלמידיו של התנא רבי עקיבא, משום שלא התייחסו איש לרעהו בכבוד הראוי. המגפה גבתה עשרים וארבעה אלף חללים!
 
לזכר ההתרחשות העצובה, תיקנו חכמי ישראל לנהוג בימים אלה מקצת מנהגי אבלות, כמו להימנע מלהסתפר ומלערוך שמחות פומביות. שנזכור עד כמה חשוב לנהוג בסובלנות גם כלפי יהודי שחושב אחרת מאתנו. שנזכור כי עלינו אפילו לאהוב אותו. ואהבת לרעך כמוך.
 
במיוחד בחג ל"ג בעומר, אנו מעניקים למצוות אהבת ישראל תשומת לב רבה. ביום זה אנו שמחים משתי סיבות, שקשורות שתיהן לאהבת הזולת: ביום זה (לפי אחת הדעות) נעצרה המגפה שקטלה בתלמידי רבי עקיבא. ומה שיותר מפורסם – יום זה הוא יום ההילולא של רבי שמעון בר יוחאי, שהצטיין באהבת ישראל והנו מבין התלמידים הבודדים של רבי עקיבא שניצלו מהמגפה.
 
בדורנו, חידש בקשר לכך הרבי מליובאוויטש מלך המשיח מנהג ישראל עתיק – לארגן בל"ג בעומר תהלוכות ילדים תחת הסיסמה 'יחד כל ילדי ישראל'. כי זהו המסר המרכזי של היום: לכונן בתוכנו אהבה ואחדות, ברוח התורה.
 
                                                         *
 
מכאן אנו שבים אל דבריו של הלל. רבי שמעון בר יוחאי, 'חתן' היום, חיבר כידוע את ספר הזוהר, שהנו ספר היסוד של תורת הסוד. בתורת הסוד מוסבר בהרחבה כיצד אכן מצוות אהבת ישראל היא הבסיס לכל התורה.
 
תמצית הדברים היא, שקיום התורה הוא האמצעי היחיד להתעלות לרמות רוחניות בהן מתאפשר להתעלם התעלמות מוחלטת מכל מה שעשוי להפריד בין איש לרעהו. לתפוס כי בעצם כל העילות לסכסוכים ולקטטות שבינינו – זניחות וחסרות כל משקל ביחס לעוצמה הכבירה והמפעימה של המכנה המשותף והמלכד שלנו – היותנו אחים, בניו של מלך מלכי המלכים.
 
לכן, מי שרוצה להגשים בעצמו אהבת ישראל ראויה לשמה – חייב לקיים תורה ומצוות. ללא ההתרוממות שמאפשרת התורה, אין שום סיכוי להפיל לגמרי את המחיצות המלאכותיות שחוצצות בינו לבין הזולת.
 
לשיא השלמות של האהבה והאחדות נגיע רק בגאולה השלמה. כי אז אכן כולנו נקיים את התורה וממילא נהיה מרוממים מכל מה שעשוי להעיב על האהבה שבינינו. כעת, אנו מנסים רק לטעום מאותה אהבה, עד כמה שניתן – והמתכון היחיד לכך הוא דרך התורה. התורה כולה.
שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter