י חשון התשפ"ב (16.10.2021)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
מדור התוכן » אל עולם הקבלה


גלגול נשמות
העובדה שאנו נולדים מבלי לדעת על חייה הקודמים של נשמתנו, היא, למעשה, ברכה. בגלל טבעם של החיים המודרניים, אי ידיעת חיי הנשמה בעבר משחררת אותנו ומפתחת בתוכנו הרגשה של בחירה חופשית גדולה יותר.

הרב יצחק גינזבורג
כב אלול התשע"א (21.09.2011)

חב"ד

ספרים רבים נכתבו מתוך שאיפה לבאר את תורת האריז"ל בנושא הגלגולים. ספרים אלה מבארים מתי וכיצד מתרחש גלגול, ונותנים תיאור מפורט בנוגע לשורשי נשמות, כיצד אנו מוצאים את אותה נשמה שורשית מגולגלת בדמויות מתקופת התנ"ך, ואחר כך גם בתקופת התנאים והאמוראים, ואפילו עד זמנו של האריז"ל עצמו.

האריז"ל עקב אחר גלגוליהם של אבי-טיפוס נשמתיים מאדם הראשון עד לדורו שלו, והסביר שבנוסף למטרת תיקון הפגמים של חיים קודמים, כל גלגול בתורו, בא כדי לגלות ולתקן ממד חדש ושונה של אותה נשמה. על פי תורת האריז"ל, נשמת אדם הראשון התגלגלה בדוד המלך, ודוד המלך עתיד להתגלגל בסופו של דבר במשיח, כמרומז בעובדה שאותיות השם אדם הן ראשי התיבות אדם דוד משיח, וכל שלושת האישים היו כלולים בנשמת אדם הראשון. באופן דומה, שלוש האותיות המרכיבות את שמו של משה רבינו הן ראשי תיבות משה שת הבל, שהם שלושת הגלגולים הראשונים של שורש זה, מן העתיד לעבר.

בכוחו של האריז"ל היה לגלות לתלמידיו את גלגוליהם הקודמים, כך שיוכלו, בתקופת חייהם הנוכחית, לתקן את הפגמים של תקופות חיים קודמות ולהתקדם אל דרגות חדשות וגבוהות יותר של מודעות.

אבל, שיטתו של הבעל שם טוב היא שאין צורך לגלות מידע כזה לכל אדם. לפעמים, ידיעת תולדות החיים הקודמים עלולה להזיק לתיקון חיינו הנוכחיים. ידיעה זו עלולה לבלבל את מוחנו ולא לאפשר לנו להיפתח להשגת הטוב בדרך פשוטה וטהורה. ידיעה מסוג זה יכולה, אפוא, לצמצם את מודעותנו במקום להרחיבה.

כפי שצוין לעיל, בנוגע לכך שחוסר טהרה מונע מאתנו מלעסוק בקבלה מעשית, גם כאן "קלקלתו היא תקנתו". בעוד שבדורות שעברו ידיעת חיי נשמתו הקודמים של אדם היתה, אולי, נחוצה לאדם כדי לקדם בו שינוי, הרי שבדורנו, העובדה שאנו נולדים מבלי לדעת על חייה הקודמים של נשמתנו, היא, למעשה, ברכה. בגלל טבעם של החיים המודרניים, אי ידיעת חיי הנשמה בעבר משחררת אותנו ומפתחת בתוכנו הרגשה של בחירה חופשית גדולה יותר.

מכל מקום, חשוב להבין שביהדות, גלגול נשמות איננו בשום פנים אכזרי או פאטאליסטי, כפי שהוא מופיע בשיטות ובפילוסופיות של המזרח. במזרח יש אנשים שנמנעים מלרחם על הזולת ומניחים לבני אדם למות ברחובות ממחלות או מרעב, בתירוץ שסבלם של אותם אנשים בא עליהם בצדק בגלל חטאים שעשו בתקופת חיים קודמת. בניגוד לזה, היהדות מדריכה אותנו לדאוג תמיד לשנות לטובה את המציאות העכשווית של העולם הזה. עבור יהודי, העולם הזה בו אנו חיים הוא עולם אמיתי ולא דמיוני (כפי שטוענים חכמי המזרח). יש לו משמעות ותכלית. ובאמת, כל העולמות לא נבראו אלא בשביל העולם הזה, על מנת שאנו, במעשינו הטובים, נעשה את העולם התחתון הזה, דירה לו יתברך. כל גלגול הוא הזדמנות נוספת שבה הנשמה נהנית מהזנה חדשה של אנרגיה אלוקית, הניתנת לאדם על מנת שיצליח בשליחותו הקדושה בעולם הזה. בסופו של דבר כולנו נצליח! אך לסיוע הנוכחי שאנו מסייעים לזולת להצליח, יש חלק מהותי בהצלחתנו אנו.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter