כו שבט התשפ"ב (28.01.2022)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » הרבי מלובביץ » ג' תמוז » רגעים עם הרבי


הסועד האלמוני
הישרדותה של משפחת בק בוינה, הבירה האוסטרית, לאורך מלחמת העולם השנייה, הייתה פלאית ממש ● יום אחד נכנס אל המסעדה יהודי הדור צורה. הרב גצל הכיר היטב את בני הקהילה החרדית בפריז ומיד זיהה כי מדובר באיש לא מקומי. תווי פניו האציליים הרשימו מאוד ● חלפו שנים רבות, והסיפור כמעט נשכח מזכרונו של הרב בק. שמונה-עשרה שנים לאחר מכן, בעת ביקור בניו-יורק, נתקף הרב בק בדלקת ריאות חריפה ואושפז בבית-הרפואה במצב קשה

יג סיון התש"ע (26.05.2010)

הישרדותה של משפחת בק בוינה, הבירה האוסטרית, לאורך מלחמת העולם השנייה, הייתה פלאית ממש. אבי המשפחה, הרב גצל, התברך מפי רבו הקדוש, האדמו"ר רבי אהרון רוקח מבעלז להישאר בוינה ובירכו בהצלחה רבה. ואמנם, הברכה הוכיחה את עצמה: משפחת בק שרדה את אימי השואה בנסי נסים וכל בניה נותרו בריאים ושלמים.
 
לאחר המלחמה, הובילו התפתחויות שונות את המשפחה – ההורים וחמשת ילדיהם – להגר לפריז, צרפת. לפרנסתם, פתח הרב גצל מסעדה יהודית כשרה למהדרין ב'פלצל' – הרובע היהודי בפריז, אותה ניהל בהצלחה רבה.

יום אחד נכנס אל המסעדה יהודי הדור צורה. הרב גצל הכיר היטב את בני הקהילה החרדית בפריז ומיד זיהה כי מדובר באיש לא מקומי. תווי פניו האציליים הרשימו מאוד. כמו הילת זוהר אפפה עליהן. האיש התנהל בפשטות, אבל כל הליכותיו אמרו מלכות. 'מעניין מי האיש', הרהר הרב בק, אולם לא הרהיב עוז בנפשו לשאול אותו לזהותו. האיש ברר אצלו כמה עניינים הנוגעים לכשרות המזון, אחר הזמין ארוחה רגילה מאוד, סעד את לבו וכמובן שילם.
 
למחרת חזר האיש והזמין אותה ארוחה בדיוק. ביום שלאחר מכן, שוב חזר וביקש את אותו תפריט, וכך במשך כמה ימים. באחת הפעמים, התלוו אל האיש שני יהודים באים בימים, וכל העת הביטו בו בהערצה גלויה, שגבלה ביראת כבוד. הם עקבו בדקדקנות כיצד נוטל את ידיו, כיצד מברך, כיצד אוכל, ממש לא התיקו עיניהם ממנו. עובדה זו סקרנה שבעתיים את בעל המסעדה. אם אנשים מבוגרים מתחקים אחר הליכותיו של איש צעיר מהם, כנראה שמדובר באישיות באמת לא שגרתית. עז היה רצונו של הרב בק לשאול אותם מי האיש, אך לא מצא את העיתוי הנאות לכך.
 
באחד הימים, לאחר שסיים האיש האצילי את סעודתו, ניגש לרב בק והודה לו על האכסניה. "מחר כבר לא אסעד כאן. אני עוזב את העיר".
 
הרב בק המופתע לא הבין על מה יש להודות. "כבודו שילם על ארוחותיו, ומה כאן מקום לאמירת תודה?".
 
השיב האיש: "נאמר בתורה, 'לא תתעב מצרי' – ומסבירים חז"ל, כי הסיבה לכך היא שמצרים היתה לנו אכסניה בשעת הדחק". וכאן התנגן קולו: "אם לארוח שקיבלו אבותינו במצרים קוראים חז"ל אכסניה – קל וחומר שלארוח הנעים שקיבלתי כאן, גם אם תמורת תשלום, ניתן לקרוא אכסניה".
 
ביקש הרב בק לומר גם הוא דבר-תורה וחזר לפני האיש על רעיון מתוך הספר "חתם סופר". תגובתו של האיש היתה, כי מכיר את החיבור "חתם סופר", אך לא זכור לו שרעיון זה מופיע בו.
 
בעל האכסניה התפעל מעצם העובדה שיהודי מסוגל להעיד על עצמו כי מכיר חיבור כמו "חתם סופר" במידה כזו שיכול לטעון מה מופיע ומה לא מופיע בו – למרות שהרב בק היה בטוח כי אכן הקטע מופיע. "אפשר לדעת מה שמכם?", לא עצר בעל האכסניה בעד סקרנותו.
 
"מה זה משנה?", השיב האיש. "פעם נשאל רבי ישראל מרוז'ין לזהותו והוא השיב לבן-שיחו: 'מה זה משנה כעת? בעתיד עוד נתראה – ואז תדע מי אני'. כך גם אנו", סיים האיש, "עוד נתראה – ואז תדע את זהותי".
 
חלפו שנים רבות, והסיפור כמעט נשכח מזכרונו של הרב בק. שמונה-עשרה שנים לאחר מכן, בעת ביקור בניו-יורק, נתקף הרב בק בדלקת ריאות חריפה ואושפז בבית-הרפואה במצב קשה. הרופאים אבדו עצות ומהם שהעזו אף לחרוץ את גורלו.
 
בנו של הרב בק פנה במצוות אביו לכמה מגדולי ישראל בברוקלין וביקשם להעתיר תפילה על האב. ביניהם, היה הרבי מליובאוויטש מלך המשיח.
 
למחרת הפנייה אל הרבי, נכנס לחדרו של הרב בק רופא שטרם טיפל בו והציע תרופה חדשה. זו התגלתה כמחוללת פלאים, ובתוך כמה ימים השתפר מצבו של הרב בק לבלי הכר. התהליך היה מהיר מאוד, והרב בק הרגיש אסיר-תודה לרופא שהצילו.
 
הוא מצא את הרופא ובא להודות לו. אך הרופא עצר בעדו. "לא לי עליך להודות, אלא לרבי מליובאוויטש ששלח אותי אליך". הרב בק נדהם. הרבי מליובאוויטש הטריח את עצמו לשלוח רופא לאיזשהו יהודי שאינו חסיד שלו, אלא פשוט ביקש את ברכתו! 'אני מוכרח להגיע בעצמי אל הרבי ולהודות לו'.
 
דרך מזכירי הרבי סודרה לרב בק פגישת 'יחידות', וביום ובשעה המיועדים הוא הגיע. כאשר עמד בפתח חדרו של הרבי ומבטי עיניהם נפגשו, אמר לו הרבי: "נו, עכשיו אנחנו מתראים"...
 
ברגע הראשון לא קלט הרב בק את כוונת הרבי. אך פתאום הכה בו ברק הזיכרון: האיש מהמסעדה!
 
"עליי לתקן את עצמי", כמו המשיך הרבי בטבעיות את השיחה מלפני שמונה-עשרה שנים. "בדקתי בכל הדפוסים של הספר 'חתם סופר', ואמנם מצאתי באחת המהדורות הגהה עם תוכן הדברים שחזרת לפניי במסעדה"... שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter