כג סיון התשע"ט (26.06.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
כולם עשו תשובה
אין בדורנו יהודי שלא חלף בראשו אי פעם הרהור תשובה, ולכן מבחינה זו אנו ראויים כבר להיגאל. בינתיים, ברגעים שנותרו עד להתגלות המשיח, עלינו להוסיף ולשפר את רמת התשובה, כל אחד בהתאם למעמדו ומצבו, ולהמשיך להתחזק באמונה ובציפייה.


|
שתפו:  
חבד » מגזין


להאמין שהכול נלקח בחשבון
עלינו לזכור כי הבורא מכיר היטב את הקשיים שלנו, את החולשות שלנו, ואף על פי כן ציווה עלינו להיות הורים, ו לילדים רבים!

כח תשרי התשע"ט (07.10.2018)

זה קרה אחרי אסון הטבע הגדול – המבול המפורסם. נוח, אדם בן 600, יצא מהתיבה חדור רצון להגדיל את משפחתו. יש לו רק שלושה ילדים, ומן הראוי שיהיו לו עוד. צריך להקים מחדש את האנושות שנמחקה במבול.
 
חם, אחד מבניו של נוח, שמע על תכניתו של אביו והחליט לטרפד אותה. האם השתבשה דעתו של הזקן? רטן באוזני אחיו, שם ויפת. הן כאשר היו לאדם הראשון שני בנים, הם רבו ביניהם עד מוות על ירושת העולם. ועכשיו אנחנו שלושה, ואבא מתכנן לנו אחים נוספים לריב איתם!
 
הסוף היה שחם ניצח כביכול. לא נולדו לו אחים נוספים. אבל הוא לא הרוויח מזה מאומה. דבקה בזרעו קללה והם הפכו לעבדים לבני דודיהם.
 
***
 
מה מתוך הסיפור הזה יכול להתרחש גם בימינו? – אסון כמו מבול לא חזר ולא יחזור על עצמו. גם ישיש בן 600 זו לא תופעה שאנו מכירים. אבל זו רק התפאורה. עיקר הסיפור הוא בעובדה שבן מתערב לאביו בתכנון החיים. או מהיבט אחר – עצם הדילמה האם להגדיל את המשפחה או לא. ותופעות עגומות אלו שייכות גם שייכות למציאות של ימינו.
 
מה בעצם היה לא בסדר בחם? לכאורה הוא בסך הכול העלה דאגות אמתיות מפני התפתחויות צפויות בהחלט. מדוע אפוא נענש ודבקה בו קללה?
 
בראש ובראשונה, החוצפה מצדו להחליט בשביל אביו הייתה זלזול בוטה בכבודו. מעבר לכך, היה עליו להבין שאם אביו הצדיק מתכוון לנקוט צעד, בטח צעד כה מרכזי בחיים, זהו רצון האלוקים. היה עליו להבין כי אלוקים מודע היטב לדאגות שמקננות במוחו ולמרות הכול הוא בעד משפחות ברוכות ילדים.
 
זה היה בעצם העיוות המרכזי בדרכו של חם. אדם שחושב כי הוא פיקח יותר מהבורא – אין שוטה ממנו. אדם שחושב כי אלוקים לא לוקח בחשבון דברים שהוא 'הגאון' כן לוקח – ראוי לכל עונש על מחשבת כפירה אווילית שכזו.
 
***
 
כל שנה מחדש אנו קוראים את הסיפור הזה, המופיע בפרשת השבוע, והמטרה היא שנפיק את הלקח הראוי ונפנים אותו. במקרה הזה, התהליכים כלל אינם מנותקים מהמציאות בת זמננו, כך שהלקח ברור. הן בנושא כיבוד ההורים והן בנושא האמונה בכלל, ובמיוחד בכל מה שקשור לדאגות הפרנסה.
 
עלינו לזכור כי הבורא מכיר היטב את הקשיים שלנו, את החולשות שלנו, ואף על פי כן ציווה עלינו להיות הורים, ולילדים רבים. כמובן, שעלינו לעשות את המיטב לרווחת ילדינו ולטיפוחם, אבל הדרך לכך לא צריכה להיות מותנית בהרכב משפחה דליל. עלינו לעשות את שלנו – ולסמוך על הקדוש-ברוך-הוא שיעשה את שלו. והוא עושה!
 
לקח נוסף שעולה מהסיפור הוא בנושא 'אמונת צדיקים': כשם שעל חם היה לדעת כי ההחלטה של אביו הצדיק לא הייתה סתם רצון אישי אלא משהו שבא מלמעלה – כך גם עלינו לדעת כי כל אמירה היוצאת מפיו של צדיק-אמת לא נבדית בלבו אלא מגיעה מלמעלה. ראוי שנזכור כי הקדוש-ברוך-הוא הוא ששם את הדברים בפי הצדיק, ועלינו להתייחס אליהם בהתאם.
 
בדורנו, צדיק-האמת הוא הרבי מליובאוויטש מלך המשיח. הרבה מסרים נבואיים העביר אלינו הרבי, והחשוב ביותר ביניהם הוא שנדע כי בכל רגע ממש עומדת להגיע הגאולה השלמה. הרבי גם הורה להפיץ זאת בכל דרך אפשרית ולפעול ללא הרף למען העניין – בלימוד ובעשייה. כדאי שנזכור ונשנן כי דברים אלו מגיעים מלמעלה. כך יקל עלינו גם להאמין בהם בעצמנו וגם לחבר אליהם אנשים נוספים.

שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter