יז שבט התשע"ט (23.01.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
משיח מיד!
מקובל לאחל שיבוא המשיח מיד. האותיות 'מיד' הן ראשי-התיבות של שמות שלושת האדמו"רים האחרונים בשושלת חב"ד: מנחם – שמו של הרבי מליובאוויטש, שעל-פי המקורות זהו שמו של מלך המשיח; יוסף יצחק – שמותיו של הרבי שלפניו; דובער – אחד משמותיו של הרבי שלפניו.


|
שתפו:  
חבד » מגזין


הירידה כמקפצה
ישנם מצבים בהם אנו נמצאים בירידה – אף אחד לא סבור כי המושג של דיכדוך לא קיים עוד. אולם גם בשעת הירידה עצמה, לא משתנית הכוונה הפנימית של התהליך – והכוונה בכל ירידה היא כדי להגיע לאחריה לעליה גדולה יותר. בשפת החסידות מוגדר תהליך זה כ"ירידה לצורך עליה".

שלום-בער קרומבי
כ סיון התש"ע (02.06.2010)

האגדה מספרת על אדם שהגיע אל עולם האמת לאחר שנפטר, והמלאך שפגש אותו בשמיים, ביקש להציג לו סרט בו ראה את כל חייו רצים מול עיניו בצורה מוחשית ומדויקת. הוא ראה את העליות הגדולות של חייו, ההצלחות ורגעי האושר המסחרר; אך יחד עם זאת הוא ראה גם את הקשיים והניסיונות שעבר, את רגעי השבר שחווה, בהם נראה היה לו כי הכל אבוד.
 
כשהביט בסרט חייו הבחין בעקבות של שני זוגות רגליים שפסעו לאורך הסרט כולו זה לצד זה, אולם לפתע נעלמו העקבות של אחד הזוגות ורק זוג רגליים בודד צעד בסרט.
 
שאל האיש את המלאך מיהם אותם שני זוגות הרגליים שפוסעות בסרט חייו. "אלו הם עקבות הרגליים שלך, בהן צעדת את כל חייך ועקבות הצעדים שעשה איתך הבורא, כשצעד יחד עימך על כל צעד ושעל במהלך חייך", השיב לו המלאך. "אם כן מדוע בקטעים מסוימים נעלם אחד מזוגות הרגליים?" שאל. השיב לו המלאך בחיוך: "אלו הם השלבים בחייך בהם היית בירידות הגדולות ביותר. שם לא יכולת לצעוד בעצמך והבורא נאלץ להרים אותך על כתפיו ולשאת אותך בעצמו".
 
כל חיינו מודרכים על-ידי הבורא. הוא מוביל אותנו בעליות – וגם בירידות. לפעמים אנו חשים כי חיינו נמצאים בירידה גדולה כל כך, עד שאנו סבורים כביכול זהו הדבר הרע ביותר שמתרחש. אולם גם כשנדמה לנו כי חיינו הולכים במדרון תלול ואירועים שונים המתרחשים מביאים אותנו להרגשת חוסר אונים ואיבוד שמחת החיים, הרי ברור שאת מסלול חיינו מצעיד הא-ל בתרחיש מופלא מאיתנו וגם הירידות בחיינו הינם לטובתנו האמיתית, כחלק מתוכניתו של הבורא.
 
תשאלו, למרות ההסברים היפים, כיצד ניתן לומר על אותם רגעים בחיינו בהם אנו חשים בירידה של אובדן ושיברון לב, שהם טוב?
 
אולם, כשעל חיינו משתלטת תחושה זו, אנו עדים לחצי התמונה בלבד. את החצי השני רואה רק הבורא, שיודע מה טוב לנו באמת. וגם כשנעלמת מאיתנו הכוונה הנסתרה, עלינו להבין כי ראייתנו המוגבלת היא זו שגורמת לנו לראות את הדברים בצורה שלילית.
 
אם היה בכוחנו לראות את התמונה כולה - ברור שהיינו מבינים את הכוונה הנסתרה וכיצד הכול נעשה לטוב אבסולוטי של חיינו.
 
לפעמים מתגלית לנו כוונתו של הבורא זמן מה לאחר מכן. ואז, אנו מבינים כי אותו זמן בו סבבה את חיינו אותה תחושה בלתי רצויה, היה למעשה מקפצה כדי להגיע למקום טוב יותר. בפעמים אחרות נדרשת מאיתנו ההבנה כי למולנו נפרסת חצי יריעה בלבד – מעין חריץ קטן בו אנו מביטים ורואים רק מעט מהתוכנית הכללית של הבורא, בה הוא מנתב את העולם כולו לטוב האמיתי.
 
נכון שישנם מצבים בהם אנו נמצאים בירידה – אף אחד לא סבור כי המושג של דיכדוך לא קיים עוד. אולם גם בשעת הירידה עצמה, לא משתנית הכוונה הפנימית של התהליך – והכוונה בכל ירידה היא כדי להגיע לאחריה לעליה גדולה יותר. בשפת החסידות מוגדר תהליך זה כ"ירידה לצורך עליה".
 
כמו בקפיצה למרחקים, שקודם הקפיצה לוקח האדם פסיעה אחורנית כדי לתפוס כוח ולקפוץ לרחוק יותר; אמנם האדם צעד כעת אחורנית, אבל הוא עשה זאת כדי שבאמצעות הצעידה אחורנית יוכל להגיע למקום רחוק יותר מהמקום בו עמד קודם.
 
כך גם בחיים בעולמו של הבורא. לפעמים אנו מוצאים עצמנו בירידה, אולם ירידה זו מתרחשת כדי שנצבור ממנה תנופה ונגיע גבוה יותר.

שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter