כב אלול התשע"ט (22.09.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
כולם עשו תשובה
אין בדורנו יהודי שלא חלף בראשו אי פעם הרהור תשובה, ולכן מבחינה זו אנו ראויים כבר להיגאל. בינתיים, ברגעים שנותרו עד להתגלות המשיח, עלינו להוסיף ולשפר את רמת התשובה, כל אחד בהתאם למעמדו ומצבו, ולהמשיך להתחזק באמונה ובציפייה.


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » ל"ג בעומר


'ברי"ש גלי' כפול
השחר עלה ור' ישראל פנה לממש את תוכניתו. עמוס חיצים וקשתות לרוב, הגיע אל מקומות המחבוא והמסתור, וכשחיוך נסוך על פניו הזמין את חביביו החוצה, אל היער, לשחק כמצוות היום ● סיפור לל"ג בעומר.

טז אייר התשע"א (20.05.2011)

חב"ד

המסע היומי, היה מהדברים האהובים על ילדי העיירה. מידי בוקר היו משכימים קום וממתינים בכליון-עינים ל"ריש-דוכנא"’ הלוא הוא העוזר-מלמד האהוב, שיעבור ויאספם מביתם ויקח אותם בשיירה לעבר ה'חיידר'. הסדר היה קבוע: הנקישה המוכרת בדלת’ נשיקה בלחי מאמא, ו...יוצאים לדרך. אמא היתה עוקבת במבט אוהב מן הפתח, מבט שהצטרף למבטי כל האמהות מפתחיהן שלהן, שכמו בהסכם רחשו באותה-עת תפילה חמה לריבון העולמים, שישלח ברכה בתלמודם של יקיריהם ויגדלו הנערים לשם-ולתפארה במעלות התורה והיראה.

מגרונות הזאטוטים הרכים התרוננה שירת "מודה אני" זכה’ שהשתפכה על-פני רחובות העיירה והצטרפה לזמרת התודה של היקום כולו אל אלוקים, על הבוקר החדש והנפלא.

הכל בזכות העוזר-מלמד החדש, סחו ביניהם אנשי העיירה. מאז בואו - הילדים פשוט החלו לאהוב את ה'חיידר'. לר' ישראל’ כפי שנקרא, הם נקשרו בעבותות-אהבה, והוא, בדרכו המיוחדת, השכיל להחדיר בהם מידות-טובות ספוגות ביראת-שמים צרופה. בעיקר, פעל זאת עם שירי-קודש וסיפורי-אמונה על גדולי וצדיקי העם היהודי.

כמו אב אוהב התייחס הוא אל צאנו. אם מי מהם חלה, חס-ושלום, מיד היה ר' ישראל נמצא בביתו, סועד אותו ומחזק את בריאותו, וכמובן, לא שוכח לציידו במנה גדושה של אמונה ובטחון ב"רופא חולים" - אבינו שבשמים. לא-פלא אשר ההורים סמכו עליו בעינים-עצומות והפקידו בידיו את חייהם הרוחניים והגשמיים של ילדיהם.

אחד המקומות החביבים על ר' ישראל היה היער הסמוך לעיירה. מדי-פעם נהג להיכנס אליו עם הילדים, ושם, באווירת הטבע הקסומה, הסביר להם בשפתם על גדולת הבורא, סיפר להם על יהודים מחבבי-מצוות, על צדיקים שמסרו נפשם על קידוש-ה', וכך נטע בליבם אהבה וחיבה עזה לה' ולתורתו.

ר' ישראל זה, צדיק נסתר היה, אך זאת כמובן לא ידע אף אחד מאנשי העיירה. אפילו ידען העיירה - געציל החלבן לא הצליח לגלות את עובדת צדקותו של ה"ריש דוכנא". אבל יום אחד אילץ את ר' ישראל הנסתר, מי שברבות הימים הוכר כ"בעל-שם-טוב"’ לחשוף מעט את גדולתו ומעשה שהיה כך היה:

עננים שחורים החלו להעיב את שמי העיירה. געציל החלבן הביא באמתחתו בשורות לא-משמחות, על גדוד-קוזקים המתקרב לאזור וכי בכוונתו לפשוט על העיירה היהודית.

מאז ומעולם היה עמנו למוד-סבל. בכל מקומות גלותנו נמצאו הצוררים התורנים ששמו להם למטרה להציק ולהצר לנו, והפעם - נטלו הקוזקים את התפקיד.

מאומנים לעתות-צרה, הזדרזו היהודים להצטייד במזון והחלו להכין מקומות-מסתור. מרתפים, עליות-גג ואפילו עוקות ובורות הוכשרו לדירות-עראי, שתצילנה, בעזרת הקל, את דייריהן. עם אובדן הרכוש - כבר השלימו בליבם, העיקר שחייהם יינצלו. ידוע-ידעו כי גורלו של הנתקל בקוזק, יהיה לשבט נורא.

השמועות מעיירות שכנות שהגזירה לא פסחה עליהן הגיעו אליהם והן צימררו וסימרו את שומעיהן.

מרגלי-חרש יהודים הסתתרו ביער וצפו בחרדה בהתקדמות הקוזקים. קבוצה אחרת דאגה לאייש את מקומות המחסה במזון ושתיה, ולפתור כל בעיה שמתעוררת, עד כמה שניתן.

ובבית-המדרש, ישב ר' ישראל וליבו הרחום היה אפוף דאגה. לא, לא הפחד הטריד אותו. מאז צוואת-אביו לפני פטירתו, כי לא יפחד משום-דבר בעולם, לא ירא הוא מכלום. אך ליבו הרחום התפלץ מצער ודאגה לבני העיירה, ובמיוחד לילדיו-תלמידיו היושבים בבורות ונאנקים ומתייסרים על לא-עוול בכפם. כבר מגיל קטן נגזר עליהם לטעום סבל וייסורים, מנת-חלקם של אבותיהם ואבות-אבותיהם בכל הדורות. כשאפר על ראשו, קונן ר' ישראל על גלות-השכינה וזעק בלא-קול לה' יתברך, שיקרע רוע הגזירה ויסלק המשחיתים מעל-פני העיירה.

עובר יום, יומיים, כבר שבוע שברחובות העיירה לא נשמעת שירת הבוקר של הטף. העיירה כולה נראתה כעיר-רפאים, ללא כל זכר לחיים התוססים שנראו בה בעתות-שלום. מי זכר בכלל כי מחר יחול ל"ג בעומר, יום-הילולת הצדיק רבי שמעון. היום בו מנהגם של ילדי-ישראל לצאת לשדות וליערות, ולשחק בחיצים וקשתות, זכר לקשת שלא נראתה בימיו של התנא האלוקי. רק אחד זכר זאת - ר' ישראל. זכר וגם החליט כי גם השנה לא יפסידו חייליו את שמחת החג...

- אך מה תאמרנה האמהות?!

הלילה פרש את כנפיו ומפה לאוזן עוברת הידיעה, כי הקוזקים נמצאים כבר בפאתי העיירה. התכונה השקטה במחנם הוכיחה כי בכוונתם להסתדר כעת לשינת הליל וכנראה למחרת יפרצו אל תוך גבולות העיירה ויעשו בה שמות.

באותו לילה לא עצם ר' ישראל עין. הוא עמד על המשמר בתפילות ותחינות לקב"ה, כי סגולת היום וזכות הצדיק תעמוד לבני העיירה ותצילם מן הצרה הנוראה.

השחר עלה ור' ישראל פנה לממש את תוכניתו. עמוס חיצים וקשתות לרוב, הגיע אל מקומות המחבוא והמסתור’ וכשחיוך נסוך על פניו הזמין את חביביו החוצה, אל היער, לשחק כמצוות היום. האמהות הביטו בו אחוזות-פלצות ולא האמינו למשמע-אוזניהן. עצם העובדה להיפרד כעת, אפילו לדקה, מזאטוטיהן, ביעתה אותן. ועוד לצאת אל היער?!הן היו בטוחות כי דעתו של ר' ישראל נטרפה.

עתה, כמו עמדה במבחן התקשרותם של הילדים לרבם. הם, שספגו ממנו אמונה וביטחון עזים, נצמדו אליו בחוזקה ונאבקו באמותיהם להתיר להם ללכת עמו. האמהות נדהמו מהתנהגותם הלא-טבעית של ילדיהן, אבל פניו הקורנות של ר' ישראל פוגגו כל ניסיון התנגדות מצידן.

הרחובות השוממים בהו בתמהון בשיירה המוזרה שפוסעת בבטחה בינותם, כאילו שמאומה לא מדאיג את חבריה. בניצוחו של ר' ישראל פצחו הילדים בשירה, ובקולות צלולים ורמים מהרגיל פיזמו את הפסוקים והמזמורים שכה התגעגעו אליהם, שוכחים לגמרי מכל מה שצפוי למוט עליהם. יצאו הילדים אל השדה, נטלו את הקשתות מרבם והניחו על מיתריהן את החיצים’ וירו יריות עוז ונצחון, לזכרו של רבי שמעון.

קולות התרועה והצהלה של הילדים הגיעו לאוזני הקוזקים והבעירו חמתם עד להשחית. מיהו אשר העז לעצבן אותם בשעה מוקדמת זו של הבוקר? עד-מהרה הפנו את סוסיהם לעבר מוקד הרעש וגמרו-אומר לעשות כלה ביהודונים החצופים. הלמות הפרסות זעזעו את כל העיירה ועוד רגע-קט והילדים יהפכו למרמס תחתיהן.

ולפתע פתאום קרה הפלא: כשאך ראו את פניו הלהבים של מנהיג הילדים -אימה ופחד מילאו את לב הצוררים, וללא כל פשר הפכו את סוסיהם אל העבר השני והסתלקו לגמרי מתחום עיבור העיירה. הסתלקו ולא שבו לעולם.

היה זה נס, "ברי"ש גליי" כפול: ברי"ש - רבי ישראל בן שרה (בעל-שם טוב), וברי"ש - רבי שמעון בר-יוחאי. זכות השניים הצטרפה יחד והביאה לנס והפלא הגלוי.

(מעובד על-פי, 'כל סיפורי הבעש"ט')שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter