יח אב התשפ"א (27.07.2021)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חג הפסח » מבט לעומק


האותנטיות שבאמונה
על האותנטיות מעולם לא התנהל ויכוח. לכל הדעות, הכינו אבותינו במצרים את המצות במו ידיהם. וכך גם אנו – אלו שרוצים טעם אמיתי של אמונה אוכלים מצות עבודת יד

ו ניסן התשע"ב (29.03.2012)

חב"ד
ערכו של ציור מקורי עולה עשרות מונים על זה של ההדפס שלו. למרות שמדובר בהעתק מדויק של הציור – זה לא זה. לאיש מן השורה לא תמיד ברור מה החן המייחד את משיכות המכחול האותנטיות מההעתק הזהה להן, אך בעיני אלה שעוסקים באמנות, ההבדל עצום. בלהט נשמתם יסבירו כי 'נשמתה' של היצירה קיימת רק בה עצמה, וכל העתק ממנה כמוהו כגוף נעדר חיות.
 
כך גם מחירו של כרטיס השתתפות בקונצרט יקר יותר מעלות הקנייה של הקלטת הקונצרט. אפילו שההשתתפות בקונצרט היא חד פעמית ואת ההקלטה אפשר לשמוע עוד ועוד – יש בחוויית השמיעה של הצלילים המקוריים אווירה וניחוחות ייחודיים שאין בהקלטה, ועבור החוויה הזו אנשים נכונים לשלם יותר מאשר על אלף שמיעות של הקלטות.
 
כך זה בציורים, בצלילים ובכל דבר שמדבר אל הנשמה. הנשמה מחפשת תמיד את המקורי, את האותנטי ולא מתפשרת על חיקויים.
 
*
 
עם התקדש החג, יסבו המוני בית ישראל אל שולחן הסדר. עם בני משפחה, עם ידידים, או עם מטיילים עמיתים באחד מסדרי הענק של חב"ד ברחבי העולם. חלק הארי מהיושבים בסדרים יזכו לאכול מצת-מצווה עבודת יד דווקא. כזו שלשו את רכיביה לעיסה, רידדו, חוררו והכניסו לאפייה במהירות הבזק – הכול בידי אדם. חסידים מקפידים אף לאורך כל הפסח לאכול דווקא מצות כאלו ולא מצות מעשה מכונה.
 
אמנם הרכיבים בשני סוגי המצות זהים לחלוטין. אותו קמח ואותם מים. אדרבה, הפריכות של מצות המכונה אולי מגרה יותר. אבל זה לא זה. המטרה של אכילת המצה בחג הפסח אינה לשם הטעם. מצת ליל הסדר נקראת 'מאכל האמונה' – ובאמונה הנשמה זקוקה למקורי, לאותנטי.
 
מזה כמה דורות קיים ויכוח תורני כיצד נשמרים טוב יותר מפני החמצת הבצק – בתהליך ידני או בתהליך ממוכן (וגם בעניין הזה יש לחסידים בחירה אבסולוטית בעבודת היד). אבל על האותנטיות מעולם לא התנהל ויכוח. לכל הדעות, הכינו אבותינו במצרים את המצות במו ידיהם. וכך גם אנו – אלו שרוצים טעם אמיתי של אמונה אוכלים מצות עבודת יד.
 
בנוסף להיותה 'מאכל האמונה', כנכתב בספר הזוהר, נקראת המצה גם 'מאכל הבריאות'. לא שנמצאו סגולות מרפא מדעיות בקמח ומים שנילושים יחד, ללא תוספות. מדובר, כמובן, בבריאות שמושגת באמצעים רוחניים, ניסיים – והרוחניות הזו, מסתבר, מושגת דווקא במצות עבודת יד ולא בחיקויי מכונה. ישנם תקדימים מתועדים על רפואות ניסיות שהתרחשו באמצעות מצות – ובכל המקרים היו אלו מצות עבודת יד שהביאו לכך.
 
*
 
'מבצע מצה' הוא אחד המבצעים הותיקים ביותר של הרבי מליובאוויטש לזיכוי הרבים. הרבי קורא לחלק לכל יהודי לפחות חתיכה ממצה שמורה עבודת יד (הכינוי 'שמורה' ניתן למצות שהוכנו מחיטים השמורות כבר משעת קצירן, בעודן ירוקות, ממגע מוקדם עם מים, שעלול להביא להיחמצותן), כדי לזכות לאמונה אמיתית ובריאות נכונה. חג הפסח מציין את היום בו נהיינו לעם, עת יצאנו ממצרים – ובעיתוי כזה חשוב במיוחד להזין את האמונה הטבעית הזורמת בעורקינו, מעצם היותנו יהודים, בני אברהם, יצחק ויעקב.
 
יציאת מצרים הייתה הגאולה הראשונה של עם ישראל. כעת אנו ממתינים לגאולה האחרונה של עם ישראל. הגאולה שאנו עומדים על ספה, שתתחולל עם התגלותו לעין כול של הרבי מליובאוויטש כמלך המשיח. מצוות אכילת 'כזית' (כ-28 גרם) מצה שמורה עבודת יד בליל הסדר – תחזק את אמונתנו בכך ותמהר את ההתרחשות הזו, תכף ומיד ממש.
 
חג פסח כשר ושמח לכל בית ישראל!שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter