ה תשרי התשפ"א (23.09.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חג הפסח » מבט לעומק


מכת בכורות המודרנית
מצב בו הרע נרתם למען הטוב ונלחם נגד עצמו, צפוי בגאולה השלמה והקרובה. לאחרונה אנו עדים להתרחשות כזו: הקדוש-ברוך-הוא מכה את אויבי ישראל על-ידי אחיהם, עצמם ובשרם

ז ניסן התשע"א (11.04.2011)

חב"ד
שבת זו נקראת 'שבת הגדול', לזכר נס גדול שאירע בה. השנה, על רקע התהפוכות שהתרחשו לאחרונה במצרים ובמדינות ערביות נוספות, תהיה לזכירת הנס משמעות כפולה ומכופלת.
 
לפני 3313 שנה עמדו אבותינו לקראת שחיטת הפסח הראשון, במצרים. בני-ישראל סיפרו לתושבי מצרים כי ביום השחיטה תבוא על מצרים המכה העשירית והקשה – מכת בכורות, והבכורות שבין המצרים נבהלו מאוד ותבעו לשלח את עם ישראל בטרם תבוא המכה. המצרים האחרים סרבו ואז פרצה מלחמה עקובה מדם בין הבכורות ליתר המצרים.
 
בתורת החסידות מוסבר כי המלחמה ביטאה עניין מהותי בהתרחשותה של גאולת מצרים. גאולת מצרים נועדה לא רק לאפשר לעם ישראל יציאה פיזית מהגלות, אלא גם להכניע ולבטל את הרוע הרוחני שהתרכז במצרים. התגברות כוחות הקדושה על כוחות הטומאה, יצרה את האפשרות הרוחנית לשחרור בני-ישראל ממצרים.
 
אלא שמכל מקום, כוחות הטומאה לא נכחדו ונעלמו. עוצמתם נחלשה, אך עדיין הם נותרו קיימים. רק בסיטואציה אחת ויחידה במצרים היה ביטוי של ביטול מוחלט של הרוע. עד כדי כך שכוחות הרוע כביכול הפכו את עורם ונלחמו למען הטובים: מלחמת הבכורות. הבכורות, שמסמלים את החוזק והחוסן – נלחמו למעשה את מלחמתם של ישראל. היחידה המובחרת של הרעים נלחמה את מלחמת הטובים. ולכן המלחמה הזו מונצחת בשם 'שבת הגדול'.
 
*
 
במהלך החורף האחרון צפה העולם בהתרחשות דומה. בזה אחר זה התמוטטו שלטונות רודניים במדינות ערב. חלקן מדינות שעוינות אותנו בגלוי וחלקן מדינות שעוינות אותנו במסווה ידידות. כמו מצרים, שחתומה על הסכם שלום עמנו, אך השלום היה תמיד ממנה והלאה.
 
ההתמוטטות אירעה מבפנים. קצה נפשם של האזרחים במנהיגיהם המושחתים והם החליטו להתנער ולהשתחרר מהם. בדיוק כמו במכת בכורות, שם קצה נפשם של הבכורות בהנהגה הפרעונית והם החליטו להתמרד בה.
 
מצב כזה בו הרע נרתם למען הטוב ונלחם נגד עצמו, צפוי בגאולה השלמה והקרובה. מלחמת הבכורות הייתה אפוא טעימה מהמצב האידיאלי שישרור בגאולה, וכעת אנו עדים להתרחשות חוזרת זהה. הקדוש-ברוך-הוא מכה את אויבי ישראל על-ידי אחיהם, עצמם ובשרם.
 
אין אנו חיים באשליות כי אלו שהובילו את התהפוכות נגד העריצים השרלטנים, עשו זאת מתוך מגמה להיטיב יחסים עמנו. אבל בל נשכח, כי גם הבכורות שנאבקו לפני 3300 שנה במנהיגיהם – לא עשו זאת מתוך אהבת ישראל.
 
*
 
עדיין מוקדם לציין את ימי המהפכות במדינות ערב כימים גדולים. עדיין לא התרחשה הגאולה השלמה, שתאפשר לנו לחוש ולהרגיש אל נכון כי המהלכים האלה הכשירו את הקרקע לקראתה. כשם שאת שבת הגדול התחלנו לציין רק לאחר שנגאלנו ממצרים, כך גם את כל מלחמות הבכורות המודרניות נציין מן הסתם לאחר שתבוא הגאולה השלמה.
 
אנו מאמינים כי כמו שבמצרים התרחשה הגאולה בתוך זמן קצר ממלחמת הבכורות – כך גם כעת תתרחש הגאולה השלמה בתוך זמן קצר מהתהפוכות במצרים ובעמיתותיה. אנו מייחלים כי תכף ומיד ממש תתגשם נבואתו של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח ותתחולל הגאולה השלמה, וכבר את חג הפסח הקרוב נחגוג בבית-המקדש השלישי ונודה להשם שיר חדש (גם) על מלחמות הבכורות שהובילו לגאולתנו ופדות נפשנו.
 
חג פסח כשר ושמח לכל בית ישראל.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter