יב כסלו התשפ"א (28.11.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חג הפסח » חג כהלכה


תכל'ס בקצרה
מדריך מקיף ועכשווי לחג הפסח - עבור המתחילים.

הרב שמואל ביסטריצקי - יהדותון
ד ניסן התשע"א (08.04.2011)

חב"ד
תעודת זהות - חודש ניסן 
 
נִיסָן הוא החודש השביעי בלוח שנה העברי שמתחיל בחודש תִּשְׁרֵי, ובו 30 ימים. "ניסן" בתרגום לעברית: ניצן, שפריחתו באביב. ניסן הוא גם מלשון נֵס. מתאים לחודש שבו נעשו ניסים לעם ישראל. 
 
בתנ"ך הוא מוזכר בתואר הַחֹדֶשׁ הָ"רִאשׁוֹן" או "רֹאשׁ חֳדָשִׁים" כיון שבו יצאו בני ישראל מגלות מצרים. מפני חישבותו של ארוע מרכזי זה בתולדות עם ישראל, ניתן לחודש ניסן מעמד של "חודש הראשון". שם נוסף המופיע אף הוא בתנ"ך הוא "חודש האביב", שכן ניסן חל תמיד בעונת האביב. 
 
ישנה דעה לפיה העולם נברא בחודש ניסן ולא בחודש תשרי. ניסן הוא גם החודש שבו תהיה הגאולה: "בְּנִיסָן נִגְאֲלוּ (ממצרים), וּבְנִיסָן עֲתִידִין לְהִגָּאֵל". 
 
ניסן הוא החודש שבו חל חַג הַפֶּסַח, ובו מתחילים לספור "סְפִירַת הָעֹמֶר". 

מנהגי חודש ניסן 
 
בכל החודש לא אומרים בתפילה את קטעי ה"תַּחֲנוּן", היות ורוב ימי חודש ניסן הם ימים מיוחדים וימי חג. 

מיד לאחר פורים, יש להתחיל ללמוד את הלכות חג הפסח. 
 
על מנת שיהיה לנו תיאבון למצות, לא אוכלים מצה - גם לא מצות שנעשו במכונה ולא בעבודת יד - במהלך 30 ימים אלו.
לאחר יציאת מצרים, כשהיו בני ישראל במדבר, הביאו נְשִׂיאֵי 12 השבטים קרבנות, בזמן הקמת המשכן בחודש ניסן. היות והיו אלו ימי חג, אנו מזכירים אותם גם כיום. את הפסוקים של "פָּרָשַׁת הַנְּשִׂיאִים" תמצאו בסידור. 
 
לאחר תפילת שחרית, יש לומר בכל יום - מראש חודש עד י"ב בניסן - את פסוקי הנשיא של אותו יום, ולאחריהם תפילה קצרה - "יְהִי רָצוֹן", המודפסת גם היא בסידור. בי"ג בניסן אומרים קטע נוסף, אך לא אומרים אחריו את ה"יְהִי רָצוֹן". 

קמחא דפסחא 
 
"קִמְחָא דְּפִסְחָא" – הינו ביטוי בארמית שפירושו: "קמח של (חג) הפסח". בשמו הקודם הוא קרוי: "מָעוֹת חִטִּים" והוא מנהג קדום לתת לנזקקים כסף או מצרכי מזון לקראת חג הפסח. לשם כך נהגו לערוך בקהילות היהודיות מגביות מיוחדות במשך החודש שבין פורים לפסח. 
 
מנהג זה קיים עד ימינו, ובנוסף על מגביות שנערכות באופן מסורתי בבתי הכנסת, מתגייסים למבצע עמותות וארגוני מתנדבים, המכינים חבילות מזון ומחלקים אותן לנזקקים לקראת החג. 
 
על כל אדם להשתדל לתרום "מָעוֹת חִטִּים" בעיר מגוריו. בזכותו, יחגגו העניים והנזקקים את חג הפסח כהלכתו.  

ברכת האילנות 
 
פעם אחת בשנה, במשך חודש ניסן, נוהגים לברך את אלוקים על העצים והאילנות היפים שהוא ברא. את הברכה יש להגיד כשעומדים ליד עץ שהגיע כבר לעונת הפריחה ומוציא פרחים או פירות. 
 
נוסח הברכה: "בָּרוּךְ אַתָּה ה´ אֱלֹקֵנוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם שֶׁלֹּא חִסַּר בְּעוֹלָמוֹ כְּלוּם וּבָרָא בוֹ בְּרִיּוֹת טוֹבוֹת וְאִילָנוֹת טוֹבוֹת לֵיהָנוֹת בָּהֶם בְּנֵי אָדָם". נקיון הבית, וגם: מה זה ´חָמֵץ´? 
 
כבר בפורים מתחילים להרגיש את ריח האביב באוויר ו...את חג הפסח הקרב ובא. 

להתארגנות, לנקיון וסידור הבית לקראת החג, יש מטרה אחת: למצוא את אחרון פירורי החמץ שמתחבא במקום הכי נידח בבית. 
 
כדי לדעת אחרי מי אנחנו ´רודפים´, נערוך היכרות קצרה עם החָמֵץ: 
 
כל קמח של אחד מחמשת מיני הדָּגָן (חיטה, שעורה, שיפון, שיבולת שועל או כוסמין) שבא במגע עם מים ולא נאפה לגמרי תוך 18 דקות - הופך להיות חמץ. (כאשר לָשִׁים את הבצק במקום חם, ה´חימוץ´ יכול להיות אפילו תוך זמן קצר יותר). 
 
כל המאכלים העשויים מקמח, שלא הייתה עליהם השגחה מיוחדת שלא יחמיצו בעת תהליך הייצור שלהם - הינם חמץ.
מוצרי החמץ הנפוצים ביותר הם: לחם, עוגות, ביסקוויטים, וופלים וכדומה. גם גביעי גלידה העשויים מקמח, אטריות, שקדי מרק, בירה ועוד - הינם חמץ גמור. 
 
נחזור לנקיון הבית. מבחינה מעשית, נגדיר זאת במילים פשוטות (הביצוע, לעומת זאת, לא פשוט כל-כך...): יש לנקות את הבית נקיון יסודי בכל פינה ופינה. השתמשו בשואב אבק עבור השטיחים ונקו ביסודיות את הרצפות, הארונות ומדפי הספרים. וודאו כי לא דילגתם על אף איזור ´מוצנע´, כמו מתחת לכריות הספה, בין החריצים שבמרצפות, בכיסים האחוריים של מכנסי הילדים ובתא הכפפות של הרכב. במילים אחרות: פתחו במסע-ציד אחר כל פירור חמץ בכל מקום שהוא! 
 
לאחר שסיימתם לנקות חדר כלשהו כראוי, עדכנו את כל בני הבית כי איזור זה הפך להיות "כָּשֵׁר לְפֶסַח" ומעתה אין להכניס אליו שום מוצר שאינו כשר לפסח. מומלץ להתחיל את הנקיון בחדרי השינה ולאחר-מכן בסלון. את המטבח וחדר האוכל עדיף להשאיר לסוף, על-מנת שתוכלו להשתמש בהם לאכילת חמץ קרוב לחג ככל האפשר. 
 
יש לשים דגש רב על נקיון בחדרי הילדים: מתחת למיטות, בתוך הארונות ובארגזי המשחקים. יש לנקות ביסודיות גם את החלקים הקטנים של הצעצועים. במשך השנה הם הסתובבו הרבה בסביבת ממתקים וחטיפים - שכמה מהם כמובן חמץ גמור! 
 
חשוב להקפיד לבדוק את בגדי הילדים הקטנים. הכיסים הם מקומות מועדפים לחמץ. 
 
יש לנקות את הספרים שבהם משתמשים בדרך כלל במשך השנה ויש חשש שנכנס אליהם חמץ, כגון: ספרי ילדים, חומשים, סידורים, חוברות של "בִּרְכַּת הַמָּזוֹן" (´בִּרְכּוֹנִים´) וכדומה. ליתר ביטחון, עדיף להשתמש בפסח ב´ברכונים´ חדשים ולא להשתמש באלו של החמץ. 
 
יש לנקות את המכשירים האלקטרוניים שמסתובבים בדרך כלל על שולחן האוכל במשך השנה, כמו טלפון, סלולרי וכדומה. בקשר למחשב: אם אין לכם מקלדת ועכבר חדשים לפסח, אזי תצטרכו לנקות היטב את כל החלקים הקטנים.
מקומות נוספים אותם יש להכשיר לקראת החג: משרד, רכב, גינה או חצר, מקומות הנמצאים בבעלותכם, בשכירותכם או שיש לכם רשות שימוש בהם. 
 
מקומות שיש לנקות ברמה בסיסית בלבד: חדרים ואזורים שלא נכנס אליהם אוכל בדרך כלל, כגון: שירותים, אמבטיה, מחסן שירות וכדומה. כמו כן, אין צורך לנקות חדרים או ארונות שיימכרו לגוי. 

יש לכם רכב? - יש לשטוף את השטיחים, לנקות היטב את הרכב, ולוודא שלא נשארו בו שום דברי מאכל שהם חמץ.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter