יז שבט התשע"ט (23.01.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
משיח מיד!
מקובל לאחל שיבוא המשיח מיד. האותיות 'מיד' הן ראשי-התיבות של שמות שלושת האדמו"רים האחרונים בשושלת חב"ד: מנחם – שמו של הרבי מליובאוויטש, שעל-פי המקורות זהו שמו של מלך המשיח; יוסף יצחק – שמותיו של הרבי שלפניו; דובער – אחד משמותיו של הרבי שלפניו.


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חודש טבת


חודש טבת והגאולה השלמה
חודש טבת החודש העשירי (מניסן), ולמספר עשר יש קשר לגאולה מכמה תחומים: אז נשיר את השירה העשירית, נשחט את הפרה האדומה העשירית, נשמע כינור עם עשרה מיתרים ונשכון בארץ של עשרה עמים

א טבת התשע"ב (27.12.2011)

חב"ד
סדר החודשים בתורה נפתח בחודש ניסן, כך שחודש טבת (החודש הנוכחי) הוא החודש העשירי. וכפי שנאמר במגילת אסתר: "בחודש העשירי הוא חודש טבת" (ב, טז).
 
המספר עשר קשור לגאולה השלמה מכמה תחומים: שירת ההודיה שנשיר כולנו על הגאולה תהיה השירה העשירית של בני ישראל מאז היותם לעם. הפרה האדומה שעמה ניטהר לאחר התגלות המשיח, תהיה הפרה העשירית בהיסטוריה שמיועדת לתהליך כזה. ארץ ישראל השלמה, כפי שהובטחה לאברהם אבינו בברית בין הבתרים, תתפרס על שטח של עשר מדינות. חז"ל מספרים על כינור מיוחד בעל עשרה מיתרים בו ינגנו בתקופה מתקדמת בגאולה (לכינור זה מכוונים דבריו של דויד המלך "בנבל עשור זמרו לו" (תהלים לג, ב)).
 
כידוע, בתאריך עשרה בטבת – היום העשירי בחודש העשירי – נפתח המצור על ירושלים, שהוביל לחורבן הבית הראשון. למספר עשר כאן יש לכאורה הקשר הפוך לגמרי – הקשר של גלות וחורבן. אולם בכך נרמזת לנו האמת אותה מסבירים חז"ל, לפיה כל השפל שבגלות נועד אך ורק להוביל להתעלות הגבוהה של הגאולה. אמנם כעת איננו מצליחים להבין זאת, אך לעתיד לבוא נבין ואף נודה על כך! וכפי שנאמר: "ואמרת ביום ההוא אודך השם כי אנפת בי" (ישעיה יב, א). ראשיתו של תהליך הגלות במספר עשר, נועדה אפוא לרמז שהוא מנביט ומצמיח את הגאולה.
 
ועוד על החודש: חודש טבת מתואר בלשון חז"ל, כ"ירח שבו הגוף נהנה מן הגוף". בתורת החסידות מוסבר, כי הגופים המוזכרים כאן הם 'הגוף העליון' – הקדוש-ברוך-הוא ו'הגוף התחתון' – עם ישראל, ומשמעות הדברים היא, שבתקופה של צינה וקרה רוחנית (הרמוזה בקור האופייני לחודש טבת), נהנה במיוחד הקדוש-ברוך-הוא מהחום המופק מקיום התורה והמצוות של עם ישראל בגופם. הנאה כזו ממהרת ומחישה במיוחד את הבאת הגאולה השלמה.
 
היבט נוסף של חמימות קשור לתאריך כ"ד בחודש – יום ההילולא של כבוד קדושת רבי שניאור זלמן מלאדי, מייסד חסידות חב"ד. האותיות חב"ד הן ראשי התיבות חכמה בינה דעת – כלי השכל, שמהווים את הפן הקר במבנה הנפש. שיטת חב"ד מבוססת על הפנמה והחדרה של אמונה לוהטת אל תוך התודעה השכלית הקרה. אמונה ש'גואלת' מקיבעונות הקרירות של השכל וסוללת את הדרך אל הגאולה האמיתית והשלמה.
 
מקורות: מכילתא בשלח טו, א. תלמוד בבלי מגילה יג, א. ערכין יג, ב. רש"י על לך לך טו, יט. רבי אברהם אבן עזרא לשמות ג, טו. שיחות הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: שבת פרשת וירא, שבת פרשת ויחי ושבת פרשת וארא תשנ"ב. ליקוטי שיחות כרך טו עמוד 382 ואילך.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter