יז ניסן התשע"ט (22.04.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
היתרון שב'עקב'
זכה דורנו להיות דור 'עקבות המשיח'. כלומר: לעומת כל הצדיקים והחסידים שבדורות קודמים, אנחנו נחשבים לא יותר מאשר העקב שברגל. אך יש לנו את יתרון הסיום. דורנו הוא שמשלים את העבודה לקראת הגאולה, ועל שמו נקראת ההצלחה של הבאת הגאולה השלמה בפועל ממש.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » י"ט כסלו


ללמוד בדרך הנכונה
מי שרוצה להיכנס נכון אל העולם המופלא של הקבלה, מוזמן לעשות זאת דרך תורת החסידות. החסידות מעניקה ללומד את ההסתכלות הבריאה על הרובד המרתק והפנימי של התורה

ט כסלו התשע"א (16.11.2010)

אגדת-עם מספרת על נסיך שהרחיק נדוד כדי להשתלם בחכמה. כאשר חזר, ביקש להפגין לפני אביו המלך את הידע שצבר. "אבא", אמר, "הסתר דבר-מה בתוך יד קמוצה – ובן-רגע אדע מהו!".
 
חפן המלך טבעת בידו והציג את אגרופו הקמוץ לפני הבן. שאל הנסיך: "מהי הצורה ההנדסית של החפץ?". השיב האב: "עגולה". שאל הבן: "החפץ אטום?". השיב המלך: "לא, יש בו חור".
 
"אני יודע!", הריע הנסיך, "זו אבן רחיים"...
 
מעשייה זו יכולה לשמש אלגוריה לטרנד שרווח בשנים האחרונות – העיסוק בתורת הקבלה ובמושגיה הערטילאיים. חדשים לבקרים נפתחים קורסים עם כותרות בסגנון "מדיטציה יהודית אותנטית", "כל מה שרצית לדעת על שורש נשמתך", "הקוסמוס בראי הקבלה" ומושכים המוני משתתפים. הבעיה היא, שברוב המקרים אין לקורסים הללו זיקה ברורה לשמירת מצוות, וחוסר הזיקה הזה מזכיר מאוד את גאונותו של הנסיך מהמעשייה. למה?
 
*
 
הקבלה נקראת פנימיות התורה. היא הרציונאל הרוחני הפנימי של המצוות ושל סיפורי התורה, שנועדו גם הם להנחות ולהתוות לנו את דרך החיים הרצויה. הספירות, המזלות וכל יתר המושגים המתוארים בכתבי הקבלה, מטרתם להסביר כיצד בעצם משפיעות המצוות על נשמת האדם ועל היקום כולו, ובכך לעורר לקיום איכותי ומושלם יותר של הרצון האלוקי המשתקף בתורה ובמצוות.
 
לפיכך, כאשר מפרידים את הפן המעשי של התורה מהפן הרוחני שלה, מאבדים לחלוטין את ההסתכלות הנכונה על כל מושגי הקבלה. כמו הנסיך שידע לדקלם כי חפץ עגול שאינו אטום הוא אבן רחיים, אך לא העלה בדעתו את התובנה הפשוטה שאמורה להיות מובנת מאליה כי דבר כזה לא נכנס בכף יד – כך גם כל בוגרי הקורסים הללו יודעים לדקלם מונחים מיסטיים, אך לא מעלים בדעתם את הרעיון המרכזי שעומד בבסיסם וכמו אמור להיות מובן מאליו – החיבור שלהם למציאות המעשית בחיי היום יום, שעובר אך ורק דרך שמירת המצוות.
 
מי שרוצה להיכנס נכון אל העולם המופלא של הקבלה, מוזמן לעשות זאת דרך תורת החסידות. במיוחד ספרי חסידות חב"ד מסבירים את הכול בחכמה, בינה ודעת (חב"ד) ומעניקים ללומד את ההסתכלות הבריאה והאמיתית על הרובד הטמיר, המרתק והפנימי של התורה.
 
*
 
השבוע חלים התאריכים י"ט-כ' בכסלו שמכונים 'ראש השנה לחסידות'. בימים אלה בשנת תקנ"ט (1799) נגאל ממאסר ברוסיה הצארית מייסד חסידות חב"ד, רבי שניאור זלמן מלאדי. הרבי נאסר בעקבות הלשנה שקרית שכביכול הוא ממריד נגד השלטונות, והשתחרר כאשר הוכחה חפותו.
 
רבי שניאור זלמן, המוכר בכינוי 'אדמו"ר הזקן', גילה כי העילה האמיתית למאסר היה קטרוג שהתעורר בעולם העליון בעקבות ההסברים המפותחים שהעניק לסודות הקבלה ובכך קרב אותם למוחו וליבו של כל יהודי והם חדלו להיות סודות. השחרור הגיע לאחר שגילויי מסירות-הנפש שלו הובילו להסכמה שמימית כי ימשיך בדרכו ואף ביתר שאת.
 
הוחלט בשמים, כי מכיוון שכאשר יבוא המשיח העיסוק העיקרי שלנו יהיה בלמידה והעמקה באותם רעיונות ומושגים המוסברים בקבלה ובחסידות. כדי שנוכל להתכונן לקראת המשיח ובכך לקרב מהר יותר את בואו, הוחלט לאפשר לנו ללמוד ולהכיר כבר עכשיו את המושגים, ולכן זכינו להמשך הפצת תורת החסידות.
 
לקראת י"ט-כ' בכסלו זו הזדמנות טובה לכולנו להוסיף בלימוד החסידות – ההכרה הבריאה והנכונה של מושגי הקבלה, ובכך לקרב רגע אחד קודם את התגלות המשיח – הרבי מליובאוויטש.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter