כ אב התש"פ (10.08.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » יום הכיפורים » מבט לעומק


הסדר מחיקת חובות
ישנה כפרה יותר מושלמת מזו של יום הכיפורים – הכפרה שתהיה בגאולה השלמה. אז תתגלה האהבה האמיתית של בורא העולם לבניו, ו"תטאטא" מהם את כל החטאים המכתימים

ח תשרי התשע"ה (02.10.2014)

חב"ד
מוכר מטאטאים שעבר בין חנויות למכור את מרכולתו, נכנס למספרה המקומית. הספר התעניין במטאטא והמוכר נקב במחירו: ארבעים ש"ח. הספר שלף שטר ירוק מכיסו: "הא לך עשרים, ואם אתה לא מעוניין, אתה יכול לקחת את המטאטא שלך בחזרה". המוכר נטל את השטר ופנה לצאת, ואז נמלך בדעתו והחליט כי אם הוא כבר במספרה, הגיע הזמן להסתפר.
 
לאחר התספורת, הצביע הספר על לוח המחירים: "תספורת – ארבעים ש"ח". "הא לך עשרים", שלף המוכר את השטר הירוק, "ואם אתה לא מעוניין, אתה יכול להחזיר את שערותיי למקומן"...
 
'תספורת' שכזו הוא שמו המכובס של הסדר מחיקת החובות שמבצעים אנשי עסקים. למרות ההתנגדות הציבורית המתגברת בשנים האחרונות, יותר ויותר אנשי עסקים ישראלים מבצעים זאת. השיטה פשוטה: לוקחים הון מהציבור ומשקיעים אותו בצורה שגובלת בהימור. הצליח? איזה יופי. לא הצליח? תספורת. הסדר מחיקת חוב, בו מי שהשקיע את הכסף יקבל הרבה פחות ממה שמגיע לו. הטייקון מוגן ומחופה היטב על ידי סוללת עורכי דין, ומי שהתספורת לא נוחה בעיניו, יכול לנסות להחזיר שערות למקומן.
 
*
 
היום הקדוש ביותר בלוח השנה העברי נקרא יום הכיפורים, על שם הכפרה לה אנו זוכים ביום זה. יהודים רבים חושבים, כי הכפרה היא מחיקת חובות, מין 'תספורת' של כל העבירות שעשינו במשך השנה. יום הכיפורים נתפס כיום של 'חנינה כללית' לכל העם.
 
זה נכון, אבל לגמרי לא מדויק. הכפרה ביהדות אינה רק מחיקת חובות. כפרה היא מלשון צחצוח וניקיון. כאשר יהודי חוטא הוא פוגם בנפשו. נדבק לו מעין 'לכלוך' לנפש, שאותו צריך לנקות. ככל שהלכלוך קשה יותר, תהליך הניקיון דורש 'שפשוף' חזק יותר. זוהי למעשה הסיבה לייסורים שבאים על האדם. מטרתו של בורא העולם אינה סתם להעניש חס ושלום, אלא לנקות את הנפש מהלכלוכים שדבקו בה על ידי מעשינו.
 
דברים אלו נכונים לכפרה 'שגרתית' של אמצע השנה. אולם ביום הכיפורים הסיפור שונה. ביום זה מתגלה דרגת קשר עמוקה הרבה יותר בין יהודי לבין בורא העולם. קשר פנימי ועצמי כמו זה שבין בן לאב, ששום חטא או עוון לא יכול להרוס אותו. כאשר הקשר הזה מתגלה, נמחקים כל החטאים ללא שפשוף או קרצוף.
 
*
 
כפרה נעלית זו של יום הכיפורים נובעת מהקשר המיוחד שיש לכל יהודי עם הקדוש-ברוך-הוא, אלא שזוכים לה רק אלו ששבו בתשובה והכינו את עצמם לכך. "אין עיצומו של יום מכפר אלא לשבים", כי את האהבה העצומה שמובילה למחיקת חובות, מגלה האב שבשמים אך ורק לבן שעשה משהו בשביל זה.
 
אולם ישנה כפרה עוד יותר מושלמת מזו של יום הכיפורים – הכפרה שתהיה בגאולה האמיתית והשלמה. אז תתגלה האהבה האמיתית של בורא העולם לבניו, שלמעלה מכל הסבר, תירוץ או הגיון, ו"תטאטא" את כל החטאים ואת הכתמים שדבקו בעקבותיהם בנשמות ישראל. אמנם גם זו תבוא לאחר חזרה בתשובה מצדנו, אך לשם כך מספיק אפילו הרהור תשובה אחד, ואין כיום ולו יהודי אחד שלא חלף בראשו הרהור כזה.
 
או אז תתבצע מחיקה מוחלטת של כל חובותינו, ול"תספורת" זו איש לא יתנגד. אנו מייחלים שהיא תתרחש תכף ומיד ממש, עוד לפני יום הכיפורים – עם התגלותו השלמה לעין כול של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח.
 
חתימה וגמר חתימה טובה לכל בית ישראל, לשנת גאולה אמיתית ושלמה.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter