יא כסלו התשפ"א (27.11.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


להתרגל
בזמני מלחמה אנשים מתרגלים למצבים חריגים ומתפקדים בתנאים שלא היו משערים מעולם שישרדו בהם.

ח אלול התשע"ה (23.08.2015)

חב"ד
מערכת העצבים שלנו איננה מסוגלת לפעול לאורך זמן במצב של עוררות גבוהה. הסיבה לכך נעוצה במנגנוני הסתגלות אשר מווסתים את תגובת תאי העצב לגירויים שונים. הסיפור על הילד שצעק "זאב זאב" עד שאנשי הכפר לא האמינו לו במקרה של מצוקה אמיתית, משקפת אמת ביולוגית עמוקה. תופעת ההסתגלות אחראית לכך שלאחר מספר דקות נצליח לנהל שיחה בחדר רועש ונוכל לקרוא ספר לאחר שעברנו מחדר מואר לחדר חשוך למחצה.
 
נראה, כי ההסתגלות נועדה להתגבר על הפער בין הטווח העצום של הגירויים שקולטת מערכת העצבים, לבין אמצעי העיבוד המוגבלים שלה. בזכות מנגנוני ההסתגלות יכולים תאי העצב לעבוד תמיד בתחום התדירויות היעיל ביותר שלהם. וכך כאשר גירוי כלשהו חוזר על עצמו באופן קבוע, תגובת תאי העצב אליו הולכת וקטֵנה.
 
תופעות דומות מתרחשות גם בשטח הרגשי. למשל: בזמני מלחמה אנשים מתרגלים למצבים חריגים ומתפקדים בתנאים שלא היו משערים מעולם שישרדו בהם.
 
אך זהו רק צד אחד של המטבע. ויש לה גם צד אפל. התופעה עשויה למנוע ניסיונות לשינוי המצב, וליצור מערך תודעתי של "עסקים כרגיל" גם כאשר הם אינם כאלה בעליל. היא יוצרת אזור נוחות חדש, שקשה או מפחיד לנסות להתקדם ולצאת ממנו גם כאשר הוא איננו רלוונטי עוד. כך מתקבעות תופעות קשות כפחדים שהופכים כרוניים (סינדרום פוסט טראומתי), חשדנות מיותרת עד פרנויה, ועוינות לכל מה שמזכיר משהו רע מהעבר.
 
ככל שהזמן שלאחר ההסתגלות ממושך יותר, כן הולכת ונשכחת האפשרות הקודמת, הטובה יותר, עד שהיא הופכת ללא ריאלית. משל חסידי מתאר זאת בסיפור מזעזע אודות משפחה עם תינוקות שהוכנסה לצינוק תת קרקעי עמוק ומפותל. הם קיבלו מדי יום מזון וכך הצליחו ולשרוד איכשהו. עם השנים גדלו התינוקות והם לא ממש הבינו על מה הוריהם מדברים כאשר הם משתמשים במילים כגון "למעלה", "בחוץ", "אור שמש" או "ציפורים".
 
כל זה הוביל למחאה חריפה של הדור הצעיר נגד ה"מיתולוגיה" המיושנת ולדרישה תקיפה להוצאת השטויות ההזויות מספרי הלימוד המודרניים. מזל שברגע האחרון השתלשלה לפתע מתקרת המחילה מעלית ו...
 
מזה אלפי שנים אנו שרויים בגלות שמחריפה מרגע לרגע. הגלות הרוחנית הולכת ומתפתחת בהתאם. בדורות האחרונים כה התרגלנו אליה עד שהיא נראית לרבים מאיתנו כמצבו הטבעי חלילה של העם הנבחר. אין להאשים איש במצב הרוחני האומלל וגם לא להתווכח עם "אנשי הגלות" שנולדו לתוכה שלא באשמתם. צריך רק ללמוד את תורת הגאולה ולחזק את האמונה שהנה זה בא הרבי מליובאוויטש מלך המשיח, ובעוד רגע קט – כבר לא יהיו יותר שום ויכוחים...שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter