טו תמוז התש"פ (07.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


הצד המואר של המוח
מה יוצא לנו ממודעות על-מודעת? מ"עצמי" שאיננו מוכר לי? מיהו בכלל "אני" לעומת אותו "עצמי" מסתורי ולא ידוע? איך "מרגיש" אותו "אני עליון" הגנוז? מה הוא יודע?

כא אלול התשע"ג (27.08.2013)

חב"ד
למרות שהוא שוקל רק 2% ממשקל הגוף, צורך המוח כ-20% מסך כל האנרגיה של הגוף. רק אחוזים בודדים מאנרגיה זו מנוצלים לביצוע מטלות חשיבה ספציפיות.
 
ככלל – אין הבדל של ממש בין צריכת האנרגיה של המוח כשהוא "עובד קשה" (נדרש לחשיבה מאומצת של לימוד חדש או פתירת בעיות מורכבות) – לבין צריכת האנרגיה של המוח הנח. מה עושה המוח עם כל האנרגיה הנותרת?
 
לפני פרוץ עידן ההדמיה, חשבו שפעילות המוח הנח היא סוג של "רעש לבן", מפוזר, לא מאורגן, אקראי ולא משמעותי. אך מחקרים חדשים מורים על קיומה של רשת מוחית שפעילה תמיד, ופעילותה נמרצת יותר דווקא כאשר חלקי המוח האחרים שרויים במנוחה.
 
כיום מתרבות העדויות שקיימות יותר מרמה אחת של תודעה, בנוסף על זו שפעילה בשעת מטלה מוגדרת, ובנוסף גם על זו שפעילה בזמן הרהורים לא מכוונים (חשיבה ספונטאנית שאיננה קשורה לגירוי סביבתי חיצוני). כנראה שקיימת עוד רמה של תודעה עלומה לגמרי של "שיחות" שמתנהלות אי שם בעולם פנימי ומנותק, בין רשתות המוח השונות לבין עצמן. אחד מחוקרי המוח המובילים בעולם ג'ולי טונוני מתאר את גילויה של רשת תפקודית חדשה כ"תגלית של יבשת חדשה". כלומר: עולם חדש שאין לנו מושג כמה רובדי עומק והפתעות נמצאים בו.
 
במקורותינו, מצוינת הנפש כשורה במוח, וממנו – כנראה דרך מערכת העצבים – מתפשטות השפעותיה אל הגוף כולו. אפשר לחשוב על המוח כעל מרכזיה המחברת שתי מהויות שונות או כעל "ממשק" נפש-גוף.
 
הנפש עצמה היא אכן רב ממדית. יש בה רובדי עומק רוחניים זה בעומקו של זה, עד ש"חמישה שמות נקראו לה: נפש, רוח, נשמה, חיה ויחידה". דרגותיה הגבוהות (חיה ויחידה) אינן תלויות בגוף, והן בעלות מודעות "גבוהה" שהיא בלתי נתפסת בחלקי הנפש הרדודים יותר (אלה שאנו חשים כ"אני"). רבדים עליונים אלו עובדים ו"מתחזקים" כל הזמן את חלקה התחתון של הנפש, שמודע לעצמו דרך המוח הביולוגי בלבד.
 
מה יוצא לנו ממודעות על-מודעת? מ"עצמי" שאיננו מוכר לי? מיהו בכלל "אני" לעומת אותו "עצמי" מסתורי ולא ידוע? איך "מרגיש" אותו "אני עליון" הגנוז? מה הוא יודע?
 
תשובות לכל השאלות הלגיטימיות הללו תתגלינה לכולנו בבת אחת – בפרוץ הגאולה. באחת ניחשף לדרגת קיום ומודעות מוארת לאין שיעור מזו החשוכה שאליה הורגלנו כל חיינו. אור אין סוף ברוך הוא ישטוף בבת אחת את כל הפינות האפלות, וכל השאלות כולן תתמוססנה.
 
בינתיים, מספק לנו אותו 'עצמי' נשגב אמונה איתנה ונכונות למסירות-נפש – גם כאשר אין שום מודעות גלויה ליהדות. זו הנקודה היהודית, הניצוץ האלוקי, שמכונה גם 'ניצוץ משיח' הנמצא בכל נפש של בן ישראל.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter