יז אלול התשע"ט (17.09.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
כולם עשו תשובה
אין בדורנו יהודי שלא חלף בראשו אי פעם הרהור תשובה, ולכן מבחינה זו אנו ראויים כבר להיגאל. בינתיים, ברגעים שנותרו עד להתגלות המשיח, עלינו להוסיף ולשפר את רמת התשובה, כל אחד בהתאם למעמדו ומצבו, ולהמשיך להתחזק באמונה ובציפייה.


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


העבדים והגאולה
גם אם יהודי הדרדר בהנהגתו לדרגה של "עבד כנעני" – טיפוס שנוח לו בהפקרות ובפריקת עול התורה – הרי שמצד 'מידת חסידות' לא רק שאין להעבידו בפרך, אלא יש לנהוג עמו ברחמים ו"להאכילו" מכל מאכל ותבשיל.

כא אייר התשע"ח (06.05.2018)

נאמר בגמרא: "כל הקונה עבד עברי – כקונה אדון לעצמו". אדם שיש לו עבד עברי חייב לדאוג לו לכל מחסורו ואסור לו להעביד אותו בפרך.
 
עבד כנעני – גוי – מותר לכאורה להעביד בפרך. עבד נועד לעבודה קשה ומפרכת, והנטייה הטבעית היא לא לראות שום פגם בכך שמעבידים אותו אפילו מעט יותר על המידה. באה מידת החסידות ומלמדת את האדם, שגם עבד כנעני נברא בצלם אלוקים וגם עליו יש לחוס ולרחם. וכך כותב הרמב"ם: "מידת חסידות ודרכי חכמה, שיהיה האדם רחמן ורודף צדק. ולא יכביד עולו על עבדו (הכנעני) ולא יצר לו. ויאכילהו וישקהו מכל מאכל ומכל משקה. חכמים הראשונים היו נותנים לעבד מכל תבשיל ותבשיל שהיו אוכלים, ומקדימים מזון הבהמות והעבדים לסעודת עצמן".
 
כל בני ישראל נחשבים לעבדיו של הקדוש-ברוך-הוא, כמו שנאמר: "כי לי בני ישראל עבדים" (ויקרא כה, נה). ומלמדים אותנו חז"ל, כי כל מה שהשם מצווה אותנו, הוא מקיים בעצמו. אם כן, קיימת על הבורא החובה כביכול לספק לכל יהודי את כל צרכיו בגשמיות וברוחניות.
 
גם אם יהודי הדרדר בהנהגתו לדרגה של "עבד כנעני" – טיפוס שנוח לו בהפקרות ובפריקת עול התורה – הרי שמצד 'מידת חסידות' לא רק שאין להעבידו בפרך, אלא יש לנהוג עמו ברחמים ו"להאכילו" מכל מאכל ותבשיל. והקדוש-ברוך-הוא הלוא ודאי נוהג במידת חסידות. משום כך, כאשר נוכיח לו שאכן קשה לנו לשאת את צער הגלות ואיננו מסוגלים להמשיך לסבול בה – הוא בוודאי יאזין לשוועתנו, ירחם עלינו ויוציא אותנו אל הגאולה האמתית והשלמה.
 
אז, בזמן הגאולה, כבר לא יהיה בפועל עבד עברי. עבד עברי ייתכן רק במצב של קושי כלכלי. לעתיד לבוא, לא יסבול אף יהודי מקושי כלכלי. עובדה זו רמוזה בפסוק שנאמר על עבד עברי: "ובשביעית יצא לחפשי חנם"  (שמות כא, ב). באלף השביעי לבריאה, שיהיה כולו בתוך עידן הגאולה, לא יהיו יותר עבדים עבריים וכולם יהיו חופשיים.
 
אך עבדים כנעניים יהיו גם יהיו.  וכך נכתב בגמרא: "כיון שבא משיח הכל עבדים הם לישראל". לכל יהודי הלובש ציצית מובטחים 2800 עבדים.
 
מקורות: תלמוד בבלי עירובין מג, ב. קידושין כ, א. משנה תורה לרמב"ם הלכות עבדים פרק א הלכה ט ופרק ט הלכה ח. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: שיחת שבת פרשת משפטים תשל"ה. התוועדויות תשמ"ג חלק ג עמוד 972.


שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter