טו אדר התשע"ט (20.02.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
עם ישראל הזית
חז"ל אומרים כי עם ישראל משול לזית. כשם שהזית מפיק שמן לאחר שכותשים אותו – כך גם נשמות ישראל מאירות כשמן בוער על-ידי הצער שעברו בגלות. זו בעצם כל המטרה שהקדוש-ברוך-הוא הביא עלינו צער – כדי לזכך את נשמותינו ולהביא לכך שיבקע מהן אור רוחני גדול, שיתגבר על חשכת הגלות ויביא את הגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


ברית מילה בלילה?
מכיוון שעל הגאולה האמתית והשלמה נאמר כי הייעוד "לילה כיום יאיר" יתקיים לנצח – יש מקום לומר שגם אז נוכל לערוך ברית מילה גם בלילה.

ב חשון התשע"ח (22.10.2017)

מצוות התורה הן נצחיות. בהר סיני ניתנו לנו תרי"ג (613) ומאז מוטל עלינו לקיים אותן תמיד, גם לאחר שתבוא הגאולה השלימה. ברם ישנם פרטים במצוות שעשויים להשתנות לעתיד לבוא, כתוצאה משינויים שיתחוללו בעולם בימים ההם. למשל: במצות ברית המילה.
 
כדי להבין זאת, עלינו להקדים ולקרוא את תיאור חז"ל על ברית המילה ההמונית שהתקיימה לקראת אכילת קרבן הפסח הראשון – במצרים. וכך מסופר: "(לכתחילה) הרבה מהן (מבני ישראל) לא היו מקבלים עליהם למול... וכיון שעשה משה את הפסח – גזר הקדוש-ברוך-הוא... והיה ריחו הולך (למרחק של) מהלך מ' (ארבעים) יום. (הריח העז עשה את שלו ובעקבותיו) נתכנסו כל ישראל אצל משה, אמרו לו: בבקשה ממך האכילנו מפסחך... היה אומר (משה), כך אמר לי הקדוש-ברוך-הוא: אם אין אתם נימולים - אין אתם אוכלים!.. מיד נתנו עצמן ומלו."
 
מתיאור זה משמע כי בני ישראל נימולו בלילה, משום שזמן אכילת הפסח הוא בלילה (ליל ט"ו בניסן). ואמנם כיצד – הלוא ידוע שברית מילה יש לערוך ביום דווקא ולא בלילה?
 
אחד התירוצים על כך ניתן על ידי החיד"א (הרב חיים יוסף דוד אזולאי) בספרו "שמחת הרגל": בזוהר הקדוש נאמר כי בליל יציאת מצרים – הלילה האמור, בו נימולו בני ישראל – התקיים הפסוק "לילה כיום יאיר" (תהלים קלט, יב). לפיכך היה לאותו לילה דין של יום, ומותר היה לערוך בו ברית מילה.
 
בהתאם לזאת, מכיוון שעל הגאולה האמתית והשלמה נאמר כי הייעוד "לילה כיום יאיר" יתקיים לנצח – יש מקום לומר שגם אז נוכל לערוך ברית מילה גם בלילה.
 
אם כי אין הדבר מוחלט, משום שגם היום ישנם מקומות בהם (בחלק מהשנה) מאירה השמש 24 שעות ביממה, וגדולי ישראל הורו ליהודים שבאותם מקומות לחלוק את היממה בצורה שרירותית ל-12 שעות יום ו-12 שעות לילה, ולקיים את מצוות היום אך ורק בשעות היום ואת מצוות הלילה בשעות הלילה בלבד. כך שסביר להניח כי כך יהיה גם לעתיד לבוא, ולא נוכל אפוא לקיים ברית מילה בכל שעה מהיממה.
 
מקורות: שמות רבה פרשה יט, ה. משנה תורה לרמב"ם הלכות מלכים פרק יא הלכה ב. שמחת הרגל לחיד"א פיסקא 'אמר ר"א ב"ע'. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: שיחת כ"ז אדר ב' תשמ"ו סעיף טו. שיחת שבת פרשת מקץ תנש"א סעיף יב. שיחת שבת פרשת אחרי-קדושים תנש"א הערה 120. ליקוטי שיחות חלק יז עמוד 125 ואילך. אגרות קודש כרך יד עמודים רט-ריב.

שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter