טו אדר התשע"ט (20.02.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
עם ישראל הזית
חז"ל אומרים כי עם ישראל משול לזית. כשם שהזית מפיק שמן לאחר שכותשים אותו – כך גם נשמות ישראל מאירות כשמן בוער על-ידי הצער שעברו בגלות. זו בעצם כל המטרה שהקדוש-ברוך-הוא הביא עלינו צער – כדי לזכך את נשמותינו ולהביא לכך שיבקע מהן אור רוחני גדול, שיתגבר על חשכת הגלות ויביא את הגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


מתי מותר להרוס את בית המקדש
בנין הבית השלישי הוא תהליך שהחל להתרקם כבר בחורבן הבית השני. הבית השני, שהיה מעשה ידי אדם, נחרב כדי ("על מנת") שבמקומו ייבנה הבית השלישי, מעשיו ידיו של הקדוש-ברוך-הוא, שיעמוד לנצח!

כב אב התשע"ז (14.08.2017)

כידוע, ישנו איסור חמור להרוס ולהשחית מקומות קדושים וכל מה ששייך להם (זאת נוסף על האיסור הכללי להשחית דברים, שחל כמובן גם על מבנים). כך נאמר בתורה: "את מזבחותיהם (של עובדי האלילים) תתוצו... (אך) לא תעשון כן (לכל מה ששייך) להשם אלוקיכם" (דברים יב, ג-ד).
 
לאור זאת נשאלת שאלה פשוטה: ידוע הכלל כי כל מה שהקדוש-ברוך-הוא מצווה את עם ישראל הוא גם מקיים בעצמו. כך למדו חז"ל למדו מן הפסוקים "מגיד דבריו ליעקב, חוקיו ומשפטיו" (תהלים קמז, יט), ו"ושמרו את משמרתי" (ויקרא כב, ט). ואם כן, כיצד נתן הקדוש-ברוך-הוא יד להחרבת בית-המקדש, שנחשבת למעשה אסור? השאלה מתעצמת עוד יותר לאור דברי ירמיה (כט, ה ואילך), שחורבן המקדש נעשה בשליחותו של הקדוש-ברוך-הוא! הקדוש-ברוך-הוא בכבודו ובעצמו שלח את נבוכדנצר לעשות מעשה אסור! הכיצד?
 
נכון, שעם ישראל נמצא אז בשפל רוחני שהכעיס מאוד את הקדוש-ברוך-הוא ובכך שהוא "כילה חמתו על העצים ועל האבנים" ניצלו בני ישראל עצמם מכיליון – אבל אין בכך כדי להסביר את הבעיה ההלכתית שבדבר. לנו אסור להרוס מקומות קדושים גם אם תצמח מכך טובה כלשהי לעם ישראל. מדוע אפוא לעצמו הרשה השם להחריב את המקדש?
 
אלא ההסבר הוא, שהריסה לשם בנייה אינה אסורה. "סותר על מנת לבנות" היא פעולה שנחשבת לחלק אינטגרלי מהבנייה ולכן היא מותרת. וזו למעשה מהותו של חורבן המקדש – הריסה לשם בנייה. הריסת הבית השני כדי לבנות במקומו את הבית השלישי. וכפי שחז"ל מנסחים את הדברים בלשון מליצית: "עלה אריה במזל אריה והחריב את אריאל (עלה נבוכדנצר, שמכונה בכתוב "אריה", במזל אריה – בחודש אב, והחריב את אריאל, כפי שנקרא בית המקדש) – על מנת שיבוא אריה (כפי שמכונה בכתוב אחר הקדוש-ברוך-הוא) במזל אריה ויבנה אריאל".
 
נמצא, שבנין הבית השלישי הוא תהליך שהחל להתרקם כבר בחורבן הבית השני. הבית השני, שהיה מעשה ידי אדם, נחרב כדי ("על מנת") שבמקומו ייבנה הבית השלישי, מעשיו ידיו של הקדוש-ברוך-הוא, שיעמוד לנצח!
 
מקורות: תלמוד ירושלמי ראש השנה פרק א הלכה ג. ילקוט שמעוני תחילת ירמיה. משנה תורה לרמב"ם הלכות בית הבחירה פרק א הלכה יז. ספר המצוות לרמב"ם מצוות לא תעשה סה. שולחן ערוך אורח חיים סימן קנב בסופו ומשנה ברורה סעיף קיא שם. ליקוטי שיחות חלק כט פרשת דברים. 

שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter