טו אדר התשע"ט (20.02.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
עם ישראל הזית
חז"ל אומרים כי עם ישראל משול לזית. כשם שהזית מפיק שמן לאחר שכותשים אותו – כך גם נשמות ישראל מאירות כשמן בוער על-ידי הצער שעברו בגלות. זו בעצם כל המטרה שהקדוש-ברוך-הוא הביא עלינו צער – כדי לזכך את נשמותינו ולהביא לכך שיבקע מהן אור רוחני גדול, שיתגבר על חשכת הגלות ויביא את הגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


הנחלה והירושה בראי הגאולה
מלך המשיח יכבוש את כל העולם ויקדש את כולו בקדושת ארץ ישראל. אם כן, ייתכן שהנחלה המובטחת לשבט לוי תהיה באותם שטחים שיסתפחו לארץ ישראל, מחוץ לגבולותיה המקראיים.

כב תמוז התשע"ז (16.07.2017)

בשבוע שעבר הובאה דעתם של רשב"ם ובעלי התוספות, לפיה לעתיד לבוא יקבל שבט לוי נחלה בארץ ישראל. כיצד עובדה זו תסתדר עם האיסור: "לא יהיה לכוהנים הלוויים כל שבט לוי חלק ונחלה עם ישראל" (דברים יח, א)?
 
(על העובדה שהחלוקה בגאולה תהיה שונה מזו המתוארת בפרשת פינחס אין להקשות, כיון שמלכתחילה הציוויים האלו היו זמניים – לחלוקה הראשונה בלבד (ולכן הם לא נמנים במניין המצוות שנקבעו לדורות). אך האיסור ששבט לוי לא ינחלו בארץ הוא איסור לדורות ואחד מתרי"ג המצוות!)
 
מהרש"א (רבי שמואל אלעזר אידל'ס) מסביר כי האיסור חל רק כאשר חולקים את הארץ על פי גורל. לעתיד לבוא לא ייערך גורל, אלא השם בעצמו יורה מה החלק של כל שבט – ובחלוקה כזו מלכתחילה לא חל האיסור.
 
ישנו ביאור נוסף על פי מאמר רז"ל: "עתידה ארץ ישראל שתתפשט בכל הארצות". הפירוש הפשוט בזה הוא, שמלך המשיח יכבוש את כל העולם ויקדש את כולו בקדושת ארץ ישראל. אם כן, ייתכן שהנחלה המובטחת לשבט לוי תהיה באותם שטחים שיסתפחו לארץ ישראל, מחוץ לגבולותיה המקראיים.
 
הרבי מליובאוויטש מלך המשיח מבאר ביאור דומה: הרמב"ם מדגיש כי האיסור שחל על שבט לוי הוא לנחול אדמות מהעבר המערבי של הירדן. כלומר, השטח שקיבלנו כבר בעבר, בימי יהושע בו נון. אך בגאולה השלמה (גם מבלי להתייחס למאמר חז"ל על התפשטותה של ארץ ישראל על כל העולם), תכלול ארץ ישראל אדמות מעבר הירדן המזרחי – את מה שהיה בעבר עמון, מואב ואדום. במקומות אלו אין מניעה לשבט לוי לנחול אדמות וייתכן שזה מה שיהיה.
 
אגב, חלוקת אדמות בין יורשים היא מצווה מן התורה. מצווה זו לא תתקיים כפשוטה בגאולה השלמה, כי כולם יזכו לחיים נצחיים ולא תהיה הזדמנות של חלוקת ירושה.  אך מכל מקום יש למצווה זיקה מהותית אל הגאולה: הקשר בין הקדוש-ברוך-הוא לעם ישראל קיים ברמות שונות. הרמה הגבוהה ביותר נקראת בשם 'ירושה' (הסבר נרחב על כך מופיע בתורת הקבלה והחסידות), והיא תתגלה דווקא בגאולה השלמה.
 
מקורות: רמב"ם: ספר המצוות כלל ג. הלכות יסודי התורה תחילת פרק ט והלכות שמיטה ויובל פרק יג. מנחת חינוך מצוות תח ותקה. 'ברית משה' על הסמ"ג, לאוין רעו רעז. מהרש"א על בבא בתרא קכב, א. מהר"ם שיק מצווה לא תעשה רצט. המשך תער"ב, חלק ב עמוד א'קמא. מאמר (ליובאוויטש) דיבור המתחיל 'תקעו' תרצ"ד סעיף ב. ליקוטי שיחות חלק כח פינחס שיחה א וחלק לח פינחס שיחה א.

שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter