טו אדר התשע"ט (20.02.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
עם ישראל הזית
חז"ל אומרים כי עם ישראל משול לזית. כשם שהזית מפיק שמן לאחר שכותשים אותו – כך גם נשמות ישראל מאירות כשמן בוער על-ידי הצער שעברו בגלות. זו בעצם כל המטרה שהקדוש-ברוך-הוא הביא עלינו צער – כדי לזכך את נשמותינו ולהביא לכך שיבקע מהן אור רוחני גדול, שיתגבר על חשכת הגלות ויביא את הגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


משיח יכול לבוא גם בשבת
אחד משלושה עשר עיקרי האמונה הם: אני מאמין באמונה שלימה בביאת המשיח, ואף על פי שיתמהמה, עם כל זה אחכה לו בכל יום שיבוא. כלומר, יש לצפות בכל יום שהיום ממש יבוא המשיח.

י סיון התשע"ז (04.06.2017)

אחד משלושה עשר עיקרי האמונה הם: אני מאמין באמונה שלימה בביאת המשיח, ואף על פי שיתמהמה, עם כל זה אחכה לו בכל יום שיבוא. כלומר, יש לצפות בכל יום שהיום ממש יבוא המשיח.
 
בעבר צוטטה במדור זה ההלכה: "האומר 'הריני נזיר ביום שבן דוד בא בו', הרי זה אסור לשתות יין לעולם" – מכיוון שכל יום יכול להיות היום "שבן דוד בא בו". הלכה זו מקורה בגמרא במסכת עירובין, ומקריאה שטחית של הסוגיה שם אפשר להבין בטעות שבשבתות ובחגים לא יכול לבוא המשיח. נאמר שם, כי מי שנודר בנוסח כזה בשבת או בחג, לא חלה עליו הנזירות באותו יום אלא רק למחרת, מכמה סיבות. מה שאומר לכאורה, כי לא ייתכן שהמשיח יבוא בשבת או בחג.
 
אולם הרמב"ם עצמו מסיק להלכה, "שהדבר ספק אם (המשיח) יבוא בשבת או ביום טוב, או לא יבוא". הרמב"ם לא רואה בדברי הגמרא האמורים שלילה מוחלטת של אפשרות לביאת המשיח בשבת או בחג, והרבי מליובאוויטש מלך המשיח מסביר מסקנה זו בכמה דרכים:
 
א. ייתכן ש"היום שבן דוד בא בו" בלשון הגמרא, הוא היום שבו מלך המשיח כבר שולט על כל העמים והם כולם עבדים לעם ישראל – ויום זה אכן לא יכול להיות שבת או חג. אבל עצם התגלותו של מלך המשיח, שלכך אנחנו מתכוונים כשאנו אומרים 'ביאת המשיח' – בוודאי יכולה להיות גם בשבת או חג.
 
ב. הגמרא עצמה לא החלטית לגבי האפשרות ש"היום שבן דוד בא בו" יהיה שבת. מפרשי הרמב"ם מסבירים שהספק קשור להגדרה של איסור תחומין – האיסור ללכת בשבת מעבר למרחק מסוים שהמשיח חייב לכאורה לחצות ביום בואו. אם כן, קיימת אפוא אפשרות שהמשיח יבוא בשבת ואז יתגלה לנו שבדרך שבה הוא הגיע אכן לא חל האיסור המדובר.
 
ג. אחד הנימוקים בגמרא לכך שהמשיח לא יבוא בשבת הוא, שאליהו הנביא אמור להגיע יום קודם כדי לבשר על בוא המשיח, ולא ייתכן שאליהו יגיע בערב שבת ויפריע להכנות לקראת השבת. ובכן, אין תמימות דעים על כך שאליהו יגיע דווקא יום קודם לכן. וגם אם כן – מטעים הרבי – סביר להניח שאליהו מודע לכך שלאחר אלפי שנות המתנה וציפייה, אף אחד לא יתרעם על הפרעה שכזו בערב שבת, ובלבד שתבוא כבר הגאולה האמתית והשלמה!
 
מקורות: תלמוד בבלי עירובין מג, ב. משנה תורה לרמב"ם הלכות נזירות פרק ד הלכה יא ושם בנושאי הכלים. הלכות מלכים פרק יב הלכה ב. של"ה חלק תורה שבעל פה כלל אות תי"ו. פתח עיניים. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: אגרות קודש חלק ב עמוד רלג. התוועדויות תשמ"ב חלק ב עמוד 674. ליקוטי שיחות חלק א עמוד 272. 

שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter