טז שבט התשע"ט (22.01.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
משיח מיד!
מקובל לאחל שיבוא המשיח מיד. האותיות 'מיד' הן ראשי-התיבות של שמות שלושת האדמו"רים האחרונים בשושלת חב"ד: מנחם – שמו של הרבי מליובאוויטש, שעל-פי המקורות זהו שמו של מלך המשיח; יוסף יצחק – שמותיו של הרבי שלפניו; דובער – אחד משמותיו של הרבי שלפניו.


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


ראש השנה בחודש תמוז
"אם לא היו חוטאים בעגל היה ראש השנה בי"ז בתמוז ויום הכיפורים בתשעה באב"

יח תמוז התשע"ו (24.07.2016)

חב"ד
 
התאריך ה'מקורי' של ראש השנה נועד לחול בחודש תמוז. כך נאמר במדרש. גם יום הכיפורים תוכנן להיקבע בעיתוי אחר – בחודש אב, וכך גם חג הסוכות – באלול. בתשרי נועד לחול אך ורק החג שמיני עצרת. התאריכים המוכרים של החגים כיום נקבעו לאחר חטא העגל, שהתרחש בשבעה-עשר בתמוז. החטא שיבש את התכנית ובעקבותיו קיבץ הקדוש-ברוך-הוא את כל החגים לחודש תשרי.
 
ובלשון המדרש: "אמר רבי לוי, בכל חודש וחודש (בקיץ) ביקש הקדוש-ברוך-הוא ליתן לישראל מועד. בניסן נתן להם פסח. באייר נתן להם פסח קטן (פסח שני). בסיוון נתן עצרת (שבועות). בתמוז היה בדעתו ליתן להם מועד גדול, ועשו העגל ובטל (החג של) תמוז ו(של) אב ו(של) אלול, ובא תשרי (שבו סלח השם על מעשה העגל) ופרע להם...".
 
בספר "אהבת דוד" (לחיד"א – רבי חיים יוסף דויד אזולאי) מבואר, שהאבות, שקיימו את כל התורה לפני שניתנה, חגגו בפועל את החגים המדוברים במועדיהם המקוריים: "והנה האבות היו עושים ראש השנה בתמוז, וכפור באב – כי כך עושים בשמים. ורק לפי שעשו ישראל העגל בטלו מהם, וכשנתרצה להם הקדוש-ברוך-הוא קבע להם ראש השנה וכפור בתשרי... וכביכול מענוותנותו גם בשמים עשה כישראל".  
 
מה התאריכים המדויקים בהם היו החגים אמורים לחול? בזה נחלקו הדעות: בספר "לִוויית חן" נאמר: "אם לא היו חוטאים בעגל היה ראש השנה בי"ז בתמוז ויום הכיפורים בתשעה באב". בספר "זרע ברך" כותב כי יום הכיפורים נועד להיות בי' באב (בדומה לתאריך שלו כיום בי' תשרי).
 
עוד מבואר בספר זה, דבריו של זכריה הנביא (שגם מובאים להלכה על-ידי הרמב"ם) על כך שלעתיד לבוא יהפכו שבעה-עשר בתמוז ותשעה באב לחגים מתייחסים לאותם חגים. כלומר, בגאולה השלמה יחזרו ראש השנה ויום הכיפורים לחול במועדיהם המקוריים – בחודשים תמוז ואב (אלא שקשה לומר כי החגים שבחודש תשרי יתבטלו, משום שכידוע "התורה הזאת לא תהא מוחלפת" ולא ייתכנו שום שינויים וביטולים במצוות התורה).
 
בספר אחר – "שתי ידות" – נכתב כי ראש השנה יחול בא' בתמוז, יום הכיפורים בי' באב וחג הסוכות בט"ו באלול. הרעיון שבשיטה זו הוא לשמור על הקְבלה מוחלטת בין התאריכים בחודש בהם חלים החגים כיום לבין אלו שבהם הם יחולו בגאולה. ובלשונו: "מאחר שאני רואה הפרעון שפרע בתשרי, מוכרח לומר שאילו לא היו חוטאים – באותו ענין (תאריך) היה ראש השנה גם כן... וכיפור... ונמצא שהיה כיפור רחוק מראש השנה 40 יום ו... סוכות רחוק מכיפור 35 יום".
 
מקורות: משנה תורה לרמב"ם סוף הלכות תעניות. ילקוט שמעוני פנחס רמז תשפב ופירוש "זית רענן" שם. זרע ברך – האזינו שני. אהבת דוד דרוש ד' לשבת תשובה (כט, ב). שתי ידות. לוויית חן פרשת מסעי. ילקוט משיח וגאולה פרשת אחרי עמוד 181 ואילך.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter