יז שבט התשע"ט (23.01.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
משיח מיד!
מקובל לאחל שיבוא המשיח מיד. האותיות 'מיד' הן ראשי-התיבות של שמות שלושת האדמו"רים האחרונים בשושלת חב"ד: מנחם – שמו של הרבי מליובאוויטש, שעל-פי המקורות זהו שמו של מלך המשיח; יוסף יצחק – שמותיו של הרבי שלפניו; דובער – אחד משמותיו של הרבי שלפניו.


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


"וגר זאב עם כבש" – משל ותופעה
לתופעה זו יש תקדים: בשעה שהצטופפו בעלי החיים בתיבת נוח לא הזיקו החיות הטורפות, כי שרר בתיבה גילוי אלוקי מופלא שהשפיע עליהן לטובה. בתיבת נוח זו הייתה תופעה זמנית, אך בגאולה הקרובה זו תהיה מציאות קבועה.

כו אדר התשע"ו (06.03.2016)

חב"ד
הנביא ישעיה (יא, ו ואילך) מתאר את השלום שישרור בגאולה בין בעלי החיים ובינם לבין בני האדם: "וגר זאב עם כבש, ונמר עם גדי ירבץ, ועגל וכפיר ומריא יחדו, ונער קטֹן נוהג בם: ופרה ודֹב תרעינה, יחדו ירבצו ילדיהן. ואריה כבקר יאכל תבן: ושִעשע יונק על חור פתן, ועל מאורת צפעוני – גמול ידו הדה (תינוק יתחוב ידו)". מה יגרום לאידיליה המופלאה הזו? מסביר הנביא (שם, ט): "לא ירעו ולא ישחיתו בכל הר קדשי, כי מלאה הארץ דעה את השם, כמים לים מכסים".
 
לכאורה, מה הקשר בין מגורי הזאב עם הכבש לכך שהארץ תימלא דעה את השם?
 
שאלה זו מובילה לשיטת הרמב"ם, לפיה השלווה המתוארת בין בעלי החיים היא רק משל. הנמשל הוא השלום המופלא שייכון בין בני ישראל לבין אומות העולם כתוצאה מהדעת האלוקית המרוממת שתהיה מנת חלקם של כולם.
 
אך רד"ק ופרשנים רבים נוספים מפרשים כי אכן מדובר בבעלי חיים כפשוטם, ואליהם מתייחס החזון הנבואי. גם הרמב"ם עצמו כותב באיגרת תחיית-המתים כי דבריו בנושא זה אינם החלטיים וייתכן שהפסוקים מתפרשים כפשוטם. וכך גם מכריעה תורת החסידות.
 
מדוע אכן תהיינה החיות מושפעות מ"דעה את השם"?
 
מסבירה תורת החסידות, כי כל הקטטות והמריבות שבעולם, הן בין בני האדם והן בין בעלי החיים, הם רק מצד חסרון ביישוב הדעת. בקרב בני האדם קל לזהות זאת: מי שדעתו צרה אינו מסוגל להכיל דעה שונה משלו, ואם מביעים מולו דעה סותרת הוא מיד מתקומם ומתקוטט. אך מי שדעתו רחבה מוכן לשאת אפשרות של דעה אחרת משלו, למרות שאינו מסכים אִתה. או מהיבט אחר: ילד קטן מתקשה מאוד לדחות סיפוקים, משום שגם אם הוא מוכשר במיוחד הוא נחשב לחסר דעת. אך מבוגר מסוגל (בדרך כלל) להתאפק יותר מילד, משום שדעתו מיושבת עליו (גם אם אינו מוכשר).
 
מסתבר, שגם הנהגתם של בעלי החיים נובעת מאותו עיקרון: מטבען, אין לחיות יישוב דעת, גם אלו היותר פיקחות שביניהן.  כאשר אריה רעב רואה בהמה הוא אינו יכול לדחות סיפוקים ולהתאפק, ולכן מיד הוא טורף אותה. אך לעתיד לבוא יהיה גם לחיות יישוב הדעת. גילויי האלוקות שיאפפו את הבריאה יקרינו גם עליהן וישפיעו על יישוב הדעת שלהן. ממילא הן תוכלנה להתאפק ולהימנע מלטרוף. הן תרגשנה כי כשהן תהיינה צריכות – הן תקבלנה את המזון המגיע להן.
 
לתופעה זו יש תקדים: בשעה שהצטופפו בעלי החיים בתיבת נוח לא הזיקו החיות הטורפות, כי שרר בתיבה גילוי אלוקי מופלא שהשפיע עליהן לטובה. בתיבת נוח זו הייתה תופעה זמנית, אך בגאולה הקרובה זו תהיה מציאות קבועה.
 
מקורות: הלכות מלכים לרמב"ם פרק יב הלכה א. איגרת תחיית המתים לרמב"ם. כתבי רמב"ן כרך א עמודים קנד-ה. תורת שמואל, המשך 'וככה' תרל"ז פרקים צד-צו. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: ליקוטי שיחות כרך כה עמוד 29. שיחת שבת פרשת אחרי תשל"ג.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter