טו תמוז התש"פ (07.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


'ערלה' בעת שיצמחו פירות בכל יום
מה התועלת שנפיק לעתיד לבוא מהצמיחה המהירה – הרי בכל מקרה לכאורה לא נוכל ליהנות מהפירות הגדלים במשך שלוש השנים הראשונות לנטיעה?

כח ניסן התשע"ב (19.04.2012)

חב"ד
כאשר ברא הקדוש-ברוך-הוא את מין הצומח, הייתה האדמה מצמיחה פירות בתוך יום אחד. כך למדים מהפסוק: "תדשא הארץ דשא עשב" (בראשית א, יא) – "מלמד שבו ביום שהייתה נזרעת, בו ביום עושה פירות". ואומרים חכמינו ז"ל, כי גם בגאולה השלמה "הארץ עתידה להיות נזרעת ועושה פירות בן יומה".
 
עיתוי נוסף של צמיחה מהירה היה בזמן שהיו אבותינו במדבר: "כיון שישראל יצאו ממצרים והיו מהלכים במדבר... היה כל שבט ושבט עושה לו אמת המים (מבארה של מרים) והיה נוטע בו תאנים ורימונים ועושים פירות בני יומן, כשם שהיה מתחילת ברייתו של עולם".
 
השאלה היא, מה התועלת שנפיק לעתיד לבוא מהצמיחה המהירה – הרי בכל מקרה לכאורה לא נוכל ליהנות מהפירות הגדלים במשך שלוש השנים הראשונות לנטיעה, כפי שקובעת התורה את איסור 'ערלה'?
 
יש המתרצים זאת על פי דברי 'אבן עזרא', שמנמק את איסור 'ערלה' בכך שהפירות הגדלים בשלוש השנים הראשונות לנטיעה עשויים להזיק. ואם כן, מכיוון שבגאולה השלמה הכול יהיה מושלם ואף פרי לא יגרום נזק – לא תהיה סיבה לאיסור ערלה. כך גם לפי ההסבר שאיסור ערלה מהווה כתיקון לחטא עץ הדעת (ראה גיליון קודם במדור זה) – יש מקום לומר כי בגאולה, לאחר שיתוקן הפגם הרוחני שחולל חטא עץ הדעת, לא יהיה איסור ערלה.
 
אולם ישנם פוסקים שקובעים מפורשות כי גם בזמן הגאולה יחול איסור ערלה (ואדרבה, האיסור יחול מן התורה גם לפי אותן דעות שכיום האיסור תקף רק מדרבנן). ולשיטתם, במשך שלוש השנים הראשונות נצטרך להשמיד את כל היבול הפורה ורק לאחריהן נוכל להתחיל ליהנות מהצמיחה המבורכת המהירה.
 
את התועלת שבצמיחה המהירה של הפירות בעת שאסור לאוכלם – מסביר הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: הצמיחה המהירה של הפירות נועדה לא רק להנאת האדם, אלא בעיקר כדי להבליט את השלטון האלוקי על חוקי הטבע. "זהו החידוש שיהיה... בימות המשיח, שלא יהיה הפסק בין הפעולה (הזריעה) והצמיחה בגשמיות – לפי שלעתיד יהיו הדברים הגשמיים בהתאחדות עם שרשם ומקורם (האלוקי)". הבלטה זו תהיה ניכרת כמובן גם בפירות שאסור לאכול, וזו אפוא התועלת המהותית שבצמיחה המהירה בשלוש השנים הראשונות לנטיעה.
 
מקורות: תורת כוהנים תחילת פרשת בחוקותיי. תנחומא קדושים סימן ז. תלמוד בבלי שבת ל, ב. פסחים כב, ב. אבן עזרא ויקרא יט, כג. מנחת חינוך מצווה רמו. ליקוטי שיחות חלק לז פרשת בחוקותיי. כמוצא שלל רב פרשת קדושים כג, יט. שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter