כ תמוז התש"פ (12.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » להאיר


האם המשיח יימשח בשמן?
המשיח צאצא לשושלת בית דויד, ומלך בן מלכים לא זקוק למשיחה בשמן. ברם, לאחר שנים בהן לא הייתה מלוכה – ייתכן שהמלכת המשיח נחשבת התחדשות שמחייבת משיחה

כה כסלו התשע"ב (21.12.2011)

חב"ד
משה רבינו נצטווה להכין שמן מיוחד בשם 'שמן המשחה', כדי למשוח בו את כלי המשכן ואת הכוהנים. משה הכין את השמן ומעולם הוא לא נגמר. לאורך דורות השתמשו בו למשיחת כוהנים גדולים ומלכים מבית-דויד, ואף פעם לא נגרע מכמותו כהוא זה! (עד שנגנז בימי יאשיהו המלך) וכדברי הגמרא: "תחילתו (כמותו המקורית של השמן הייתה) שנים-עשר לוגין (לוג = 344 מ"ל), וממנו היה נמשח משכן וכליו, אהרן ובניו כל שבעת ימי המילואים, וכולו קיים לעתיד לבוא!".
 
שמן המשחה נותר אפוא שלם עד היום (אי שם באדמה), ובזמן הגאולה הוא יתגלה וישתמשו בו למשיחת הכוהן הגדול, ולפי דעות מסוימות גם את כלי המקדש.
 
לגבי המשיח, קיים ספק אם יצטרך משיחה בשמן או לא. צדדי הספק מופיעים בספר "מנחת חינוך": מצד אחד, המשיח צאצא לשושלת בית דויד, ומלך בן מלכים לא זקוק למשיחה בשמן (אלא אם כן קיימת מחלוקת סביב מינויו – מציאות שלא תיתכן לגבי המשיח). מצד שני, מכיוון שרצף המלוכה של השושלת נקטע עם חורבן בית ראשון, ייתכן שהמלכתו של המשיח נחשבת התחדשות שמחייבת משיחה (וכפי שהוא אכן נקרא 'משיח').
 
כך או כך, כותב הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: "המינוי דדויד מלכא משיחא כבר היה, כמו שכתוב 'מצאתי דויד עבדי בשמן קדשי משחתיו', צריכה רק להיות קבלת מלכותו על-ידי העם ושלמות ההתקשרות בין המלך והעם בגאולה האמיתית והשלמה".
 
מעניין לציין, כי יש אומרים שנס חנוכה נעשה על ידי שמן המשחה! בספר "קב הישר" נכתב כי זהו השמן הטהור שנמצא על-ידי החשמונאים, לאחר שגירשו את היוונים מבית המקדש, וממנו השתמשו להדלקת המנורה. זהו שמן שכאמור אף פעם לא נגרע מכמותו, ולכן הוא בער שמונה לילות ברצף מבלי להתכלות (ובעצם, הוא היה יכול להמשיך לבעור, אך כבר הגיע שמן זית זך ולא היה בכך צורך).
 
אולם דעה זו אינה רווחת. במיוחד לנוכח היותו של שמן המשחה ספוג בתבשיל של מיני בשמים, ויש אומרים כי אסור להעלות את אש המנורה בשמן מבושל.
 
מקורות: תלמוד בבלי הוריות יא, ב. 'ספרי' פינחס כח, ה. רש"י על שמות ל, לא. קב הישר פרק צו. שבת של מי על מסכת שבת כא, ב, בתוספות דיבור המתחיל 'שהיה'. ליקוטי שיחות כרך טו חיי שרה (ה). התוועדויות הרבי מליובאוויטש תנש"א כרך ב עמוד 287. וראה הלכות כלי המקדש לרמב"ם פרק א הלכות ז-ח ובספר המצוות שורש י.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter